Narodowe czytanie w województwie śląskim. Cała Polska będzie wspólnie czytać "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
— Dla nas równie ważne jest odczytanie tego tekstu w języku śląskim — podkreśla dr Artur Madaliński, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
— W Polsce nadal mało się czyta, choć statystyki z każdym rokiem się poprawiają — dodaje dr Artur Madaliński.
#audio 2
To dobra okazja do wsparcia i promocji literatury. Wiele bibliotek i instytucji w całym regionie przygotowało swoje wydarzenia, podczas których będą odczytywać tekst Słowackiego.
O godzinie 10 wspólne czytanie fragmentów "Kordiana" Juliusz Słowackiego rozpocznie się w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Blachowni. O tej samej porze akcja rozpocznie się na kłobuckim Rynku im. Jana Pawła II. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ muzyczny kłobuckiej Kapeli SMS oraz quiz literacki.
Z kolei o godzinie 14 Narodowe Czytanie rozpocznie się w Lublińcu. Wspólne czytanie odbywać się będzie na tarasie Lubiteki i potrwa do godziny 17. W tym czasie, poza wspólną lekturą, zaplanowano też między innymi koncert skrzypcowy, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, wystawy, wymianę książek, nie zabraknie także atrakcji dla dzieci.
Do licznych miejsc w całej Polsce w których dziś odbywa się Narodowe Czytanie dołączyła gmina Czernichów na Żywiecczyźnie. Przygotowania do uroczystości trwały do późnego wieczora. Scena stanęła przy Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim. Jak powiedział organizator czytania, prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół' Piotr Harat w gminie Czernichów będzie to naprawdę narodowe czytanie, bo lista wykonawców jest wyjątkowo długa.
Czytanie odbędzie się fragmentami - w przerwach zaplanowano koncerty, pokazy tańców oraz prelekcje o zdrowiu. 'Kordiana' Juliusza Słowackiego będzie można słuchać w Międzybrodziu od 10.00 do 15.00.
Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego trwa właśnie w Cieszynie. Biblioteka Miejska po latach tradycyjnej prezentacji lektur szkolnych w tym dniu postanowiła podejść tym razem do tematu nieco inaczej...
W rolę narodowego wieszcza wcielił się Szymon Pilch a dźwiękom zanurzonej w literaturze ulicy Głeboką w Cieszynie przysłuchiwał się Szymon Brandys. Dodajmy, że w ramach czytania "Kordiana" nad Olzą wczoraj w bibliotece odbyła się debata oksfordzka a dziś odbywa się tam quiz czytelniczy.
Akcja Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Autorzy: Natalia Trzmiel, Martyna Słabikowska, Jarosław Krajewski, Szymon Brandys /mf/