Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości zlokalizowane za granicą. Trend tej z jednej strony wynika z chęci ochrony kapitału przed inflacją, z drugiej strony wiąże się z realną wizją zarobku na wynajmie domu. O czym warto pamiętać, kupując nieruchomość za granicą?
Kupno domu za granicą kojarzy się przede wszystkim z osobami majętnymi, które dysponują wystarczającą ilością wolnych środków pieniężnych. Rzeczywiście, ceny niektórych nieruchomości są wręcz gigantyczne, jednak z powodzeniem można znaleźć też znacznie tańsze oferty. Wiele zależy od naszych oczekiwań w stosunku do nieruchomości i tego, gdzie jest ona zlokalizowana. Przed dokonaniem zakupu warto też rozważyć wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. Korzyści, jakie przynosi inwestycja, to:
Na zakup nieruchomości za granicą często decydują się też osoby, które chcą się wyprowadzić z Polski i mogą sobie na to pozwolić na przykład ze względu na pracę zdalną. Nie są pewne, czy będzie to ich miejsce na ziemi, ale szukają nowych wrażeń i sposobu na życie. Warto jednak pamiętać też o wadach, jakie niesie za sobą zakup domu za granicą. Podstawowe z nich to:
W przypadku niektórych osób problemem może być bariera językowa. W teorii wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić, posługując się angielskim, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze tak jest. Przykładowo, jeśli kupimy urokliwy domek w małej włoskiej wiosce, nie liczmy na to, że ktoś będzie z nami rozmawiał w języku innym niż włoski. Ten aspekt również warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji.
Wybór lokalizacji nieruchomości to tak naprawdę jedna z kluczowych decyzji. Wiele zależy tutaj od przeznaczenia domu, budżetu czy nawet własnych preferencji. Niemniej jednak, bez względu na cel, warto zainwestować w dom położony:
Niemcy to kraj sąsiadujący, w którym stosunkowo łatwo odnaleźć się Polakom. Do wyboru mamy wiele ciekawych miejsc, a każdy land zachwyca własną kulturą i tradycją. Do Niemiec chętnie przyjeżdżają nie tylko turyści, ale również biznesmani i studenci, dlatego, jeśli myślimy o najmie długoterminowym, ten kraj będzie odpowiedni. Tymczasem Hiszpania to świetna alternatywa dla osób, które lubią od czasu do czasu spędzić kilka dni w cieplejszych zakątkach Europy. Z domu możemy korzystać we własnym zakresie, a gdy przebywamy w kraju, możemy wynajmować go turystom. Zwykle jednak mowa o najmie krótkoterminowym. Hiszpania to też świetne miejsce na emeryturę. Podobnie jak Francja, która zachwyca nietypowymi krajobrazami. Największą popularnością cieszy się oczywiście Prowansja, ale rejony Alp również są doceniane przez kupujących domy.
Zakup domu za granicą to poważne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. W pierwszej kolejności sprawdzamy uwarunkowania prawne, jakie panują w danym kraju. W tym kontekście bardzo istotne są opłaty, które – jako właściciele – musimy ponosić. Warto wybrać mieszkanie, które będzie odpowiednie na wynajem, ale też spełni nasze oczekiwania. Jeszcze przed zakupem dobrze zorientować się w istotnych sprawach, takich jak na przykład ubezpieczenie mieszkania i związane z nim koszty. Sprawdźmy również:
Zorientujmy się w kwestiach kulturowych – niektóre zachowania mogą nam przypasować, podczas gdy inne okażą się trudne do zniesienia. Wymienione aspekty to tylko podstawowe, na jakie trzeba zwrócić uwagę, kupując dom za granicą. Inwestycję powinniśmy dokładnie przeanalizować, aby uniknąć ewentualnych, przykrych w skutkach niespodzianek.