Jednym z największych problemów w firmie jest odpowiednia integracja procesów, które dotyczą więcej, niż jednego działu. System ERP to rozwiązanie perfekcyjne, jeśli zależy nam na zarządzaniu wszystkimi procesami w firmie z poziomu jednego panelu. System ERP jest oprogramowaniem znanym z ze swojej modułowości. O czym mowa? O możliwości dobrania odpowiednich komponentów, z których firma będzie korzystać w swoich procesach. Komponenty te są dedykowane takim działom, jak sprzedaż, planowanie, produkcja, transport, finanse, kadry i wiele więcej.
Dzięki sprawnemu zarządzaniu wszystkimi obszarami firmy, osoby odpowiedzialne za zarządzanie mogą podejmować właściwe decyzje biznesowe, co z kolei pozytywnie wpływa na wyróżnianie się spośród konkurencji. To jedna z najważniejszych zalet ERP, która w równym stopniu działa w przypadku małych, średnich, jak i dużych firm.
Rozwój firmy to powód do radości, ale także nowe wyzwania, z którymi muszą poradzić sobie osoby odpowiedzialne za zarządzanie. Spośród wielu różnych ryzyk skalowania, jednym z największych jest brak optymalnej ścieżki wymiany informacji. W firmie korzystającej z wielu osobnych systemów dedykowanych różnym działom, informacje napływają w sposób niespójny, nieustrukturyzowany a często również powielający się. To spory problem, jeżeli kluczem do sukcesu jest szybkość przetwarzania cennych danych i wykorzystanie ich w następnych etapach procesu.
Trendy ERP w ostatnich latach skupiają się właśnie na udoskonalaniu tego obszaru - poprawieniu i zorganizowaniu przepływu informacji pomiędzy działami, pomiędzy kadrą kierowniczą, ale także na zewnątrz organizacji. ERP posiada także specjalne funkcjonalności, dzięki którym kontakt z klientem będzie ułatwiony - to kolejna korzyść, która na pewno odbije się pozytywnie na doświadczeniach związanych z obsługą klienta.
Wybierając jeden powód, dla którego przedsiębiorcy wybierają system ERP, z pewnością największa liczba wskaże na oszczędności. Nie są one tak oczywiste na samym początku, gdy firma będzie musiała ponieść wydatek z tytułu inwestycji w zakup i wdrożenie systemów ERP. Warto jednak poczekać chwilę, by przekonać się, że stałe monitorowanie budżetu i kosztów firmy daje ogromny potencjał do optymalizacji finansowej w firmie.
ERP wspiera funkcje zarządcze w obrębie kontrolowania zasobów przedsiębiorstwa, ciągłego udoskonalania procesów wymagających wykorzystania zasobów, a także sporządzania zoptymalizowanych kosztorysów. Pełen zestaw rzetelnie przygotowanych danych pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji, które w długim okresie nie tylko redukują wydatki, ale jednocześnie zwiększają jakość i wydajność procesów. Eliminowanie wąskich gardeł, lepsze wykorzystanie zasobów w procesach produkcyjnych, efektywne delegowanie zadań pracownikom - to wszystko przyczynia się do sukcesów finansowych naszej firmy.
Duże firmy, świadczące kilka różnych usług lub produkujące szeroką gamę produktów muszą stale mierzyć się z największym wyzwaniem, jakim jest sprawne śledzenie aktualnych postępów prac. To wielowymiarowy problem, który wymaga zatrudnienia większej liczby osób odpowiedzialnych za poszczególne procesy lub inwestycji w odpowiednie oprogramowanie.
System ERP to rozwiązanie spełniające tę potrzebę i dostarczające pełnego zestawu danych na temat postępu projektów i bieżącego postępu prac. ERP stale aktualizuje, porządkuje i przetwarza dane, dzięki czemu osoby odpowiedzialne za zarządzanie zawsze są na bieżąco i mogą z łatwością wykorzystać te dane do planowania kolejnych działań rozwojowych w firmie.