26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantologii.
Jak twierdzi Beata Olejnik - wolontariuszka fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, rozmowy o transplantacji w dalszym ciągu kojarzą się w Polsce z trudnymi rozmowami na temat śmierci.
Jak dodaje Beata Olejnik - wolontariuszka Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przekazanie pacjentowi informacji, iż dotychczasowe leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu i jedynym sposobem na uratowanie życia jest transplantacja jest bardzo trudne. Podobnie jest w sytuacji, gdy pacjent staje się dawcą, dlatego ważne, by na te tematy rozmawiać w domu.
Jak twierdzą lekarze, w 2023 roku nastąpił wręcz skokowy wzrost tych zabiegów - przeszczepiono 1805 narządów wewnętrznych, takich jak nerki, serce, wątroba, trzustka oraz płuca.
Światowy dzień Donacji i Transplantologii pierwszy obchodzony był w Genewie 14 października 2005 roku. Jego celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych. W tym celu na całym świecie organizowane są kongresy, konferencje oraz kampanie społeczne dotyczące dawstwa organów.
Autor: Wojciech Skowroński /kh/