W Katowicach rozpoczyna się dzisiaj dwudniowy 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Myśl przewodnia tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: "Shape the future now" — Kształtuj przyszłość już teraz. Podczas spotkania z udziałem gości z kilkudziesięciu krajów mowa będzie między innymi o problemach małych i średnich firm.
Jak mówił w Radiu Katowice prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, jedną z największych bolączek przedsiębiorców są coraz wyższe koszty produkcji. "Mamy geopolityczne uwarunkowania, czyli wojnę na Ukrainie, co powoduje między innymi kryzys energetyczny i ogromny wzrost kosztów funkcjonowania, jeśli chodzi, na przykład, o koszty energii. To są elementy, na które wpływ mamy bardziej lub mniej" — mówił szef RIG. Stwierdził, że "bez dialogu i takiej współpracy przedsiębiorcy sobie rady nie dadzą". "To jest element, który pokazuje, że jeśli nie weźmiemy tak faktycznie w swoje ręce tego losu i tych uwarunkowań, które dookoła nas są, to niestety nikt za nas tego nie zrobi. To już nie są czasy, kiedy przedsiębiorcy poradzą sobie sami. Zostali oni obciążeni wieloma kosztami, które wynikają między innymi z "zielonego ładu", czy "fit for 55" czy z ESG czyli likwidacji śladu węglowego. To są wszystko koszty, które ktoś musi ponieść" — wymieniał gość Radfia Katowice.
Tomasz Zjawiony podkreślił, że specjalne miejsce w dyskusji poświęcone będzie kobietom z biznesie. "My patrzymy na biznes nie patrząc tak faktycznie na płeć. To jest dowód na to, że ten pierwiastek kobiecy ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju biznesu, regionu ale też i całej polskiej gospodarki" — zaznaczył prezes RIG. Podczas wieczornej gali kongresowej nagrodzone zostaną między innymi Dominika Kulczyk oraz Beata Drzazga.
Rozmówca Piotra Pagieły podkreślił, że kongres przypada w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Rok 2004 zmienił naszą rzeczywistość drastycznie, ale w sensie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pojawiły się środki, pojawiły się inwestycje, zupełnie nowe rozwiązania, których wcześniej nie byliśmy w stanie uzyskać. To był jeden z kluczowych momentów w dziejach polskiej gospodarki. Ta zmiana spowodowała, że staliśmy się wiarygodni dla partnerów z Zachodu" — wyjaśnił Tomasz Zjawiony.
Gośćmi kongresu będą między innymi były premier Jerzy Buzek, minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz eurodeputowany Borys Budka.
Gościem Radia Katowice o poranku jest Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Dzień dobry panu.
Witam pana redaktora, witam radiosłuchaczy.
Wie pan, przy okazji każdego takiego kongresu w Katowicach -bo to jest i Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ale i Europejski Kongres Gospodarczy- pytam -jeśli mam okazję- organizatorów, po co to w ogóle jest? Bo to, że przedsiębiorcy przyjadą, podyskutują, spotkają się, zjedzą kolację, wysłuchają kilku wykładów, paneli – wiadomo, ale co oni z tego wynoszą?
Tu pan redaktor zaznaczył bardzo ważny element, tak faktycznie kluczowy, którym my się kierujemy, bo rzeczywiście Śląsk jest dosyć bogaty jeśli chodzi o wydarzenia gospodarcze. Z czego jesteśmy dumni, bo te wszystkie imprezy, które się odbywają mają sens. My, jako Regionalna Izba Gospodarcza skupiająca przedsiębiorców i reprezentująca ich interesy, bardzo mocno patrzymy na to w jaki sposób przedsiębiorcy mogą wyciągnąć przede wszystkim jakieś nowe pomysły, nowe rozwiązania, które pomogą im funkcjonować w tym trudnym świecie. Rzeczywiście teraz nie jest łatwy okres dla przedsiębiorców, zmieniają się trochę priorytety tych problemów, które przedsiębiorcy spotykają na swojej drodze, bo nagle z pierwszego miejsca spadły uwarunkowania prawne i stabilność prawa, na rzecz kosztów funkcjonowania działalności gospodarczej, co pokazuje, że ten twór też jest żywy i my musimy rozmawiać o wszystkich problemach, które przedsiębiorcy spotykają nie po to żeby omawiać je sobie i -przepraszam za potoczne określenie- „tłuc pianę”, ale po to żeby pokazywać drogi i rozwiązania, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji, których przedsiębiorcy mają dziesiątki, setki czy tysiące w ciągu dnia do podjęcia, żeby wybierać te najlepsze drogi. Właśnie po to są zapraszani eksperci z całego świata. Mamy gości z blisko 30 krajów, ekspertów międzynarodowych, ekspertów z rynku polskiego, ekspertów z Komisji Europejskiej, z Parlamentu Europejskiego, również i przedstawicieli rządu, którzy mam nadzieję będą słuchali tego o czym mówimy, właśnie po to, żeby ten kongres nie był kolejnym spotkaniem -jak pan redaktor zauważył, na którym się spotkamy, rozjedziemy i zapomnimy- tylko po to, żeby przedsiębiorcy: po pierwsze podzielili się z nami swoimi problemami, które mamy w miarę zdefiniowane, ale być może są jakieś o których jeszcze nie wiemy.
No właśnie, wejdę panu w słowo, to jakie są te najpoważniejsze problemy małych i średnich przedsiębiorców?
To -jak przed chwilą zauważyłem- przeskoczył aspekt prawny i legislacja, która dosyć długo trzymała się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o problemy przedsiębiorców, przeskoczyły koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wynika to z wielu aspektów. Mamy geopolityczne uwarunkowania, czyli wojna na Ukrainie, co powoduje między innymi kryzys energetyczny i ogromny wzrost kosztów funkcjonowania jeśli chodzi na przykład o koszty energii, to są elementy na które wpływ mamy większy lub mniejszy, ale jeśli nie zaczniemy o tym mówić i pokazywać, co boli przedsiębiorców i co jest przyczyną wielu naprawdę życiowych decyzji, na przykład o zamknięciu czy likwidacji swoich firm, i w jaki sposób te problemy rozwiązywać, bez dialogu i takiej współpracy, przedsiębiorcy sobie rady nie dadzą.
Myśl przewodnia tegorocznej edycji kongresu jest w tłumaczeniu na polski: „Kształtuj przyszłość już teraz”. Ambitne to jest bardzo.
Bardzo ambitne, ale to jest dokładnie ten aspekt o którym mówię, czyli „Shape the Future Now”, jak to nazwaliśmy dla partnerów zagranicznych, to jest element który pokazuje, że jeśli nie weźmiemy tak faktycznie w swoje ręce tego losu i uwarunkowań które dookoła nas są, to niestety nikt za nas tego nie zrobi. To już nie są czasy kiedy przedsiębiorcy poradzą sobie sami. Przedsiębiorcy zostali obciążeni wieloma kosztami, które wynikają między innymi z „Zielonego Ładu” czy fit for 55, czy ESG, czy likwidacji śladu węglowego, to są wszystko koszty, które ktoś musi ponieść. W momencie kiedy dostajemy tylko koszty a nie dostajemy żadnych rozwiązań, ani dróg które możemy przyjąć żeby te problemy rozwiązywać, no to jest bardzo trudne do uniesienia. My musimy zastanowić się nad tym żeby tak naprawdę zbudować długofalową strategię dla rozwoju biznesu i nie polegającą na tym, że będzie tam tylko wiele obciążeń, które przedsiębiorcy dostaną, tylko musi tam być wyznaczona droga dla zrównoważonego rozwoju biznesu, obejmująca na przykład uzasadnienia cyfryzacji, automatyzacji procesów, ujmująca oczywiście też sztuczną inteligencję, ale też wszystkie te problemy, które wynikają z tego typu rozwiązań, czyli wyrafinowane metody na przykład okradania firm czy próby wyłudzania pieniędzy.
Ale jeśli mówimy o pieniądzach to przed przedsiębiorcami chyba w miarę dobry czas bo będzie zastrzyk pieniędzy z KPO. O tym też będziecie dyskutować.
Będzie zastrzyk pieniędzy z KPO i już w tej chwili funkcjonuje wiele funduszy, agencji i różnego rodzaju środków, które przedsiębiorcy są w stanie użyć, ale niestety nie mają pojęcia że są w stanie po te pieniądze sięgnąć. To są też elementy, gdzie zaprosiliśmy partnerskie agencje, nawet „Aniołów biznesu”, czy fundusze które zajmują się tego typu inwestycjami, po to żeby przedsiębiorcy wiedzieli gdzie zadzwonić, gdzie poszukać. Zresztą jest takim naszym marzeniem żeby stworzyć taki portal -i o to zabiegamy, już są rozmowy dosyć konkretne- gdzie przedsiębiorca jednym kliknięciem zdefiniuje swój problem albo potrzebę i tam będzie w stanie jednym kliknięciem znaleźć źródło finansowania żeby ten problem rozwiązać bądź tę potrzebę zrealizować.
Panie prezesie przeglądałem agendę kongresu i jeden panel dyskusyjny brzmi tak: „Kobiecy punkt widzenia”, czyli mówić będziecie o tym, że na stanowiskach kierowniczych w biznesie przybywa kobiet, ale to też jest wyzwanie i to nie tylko dla kobiet.
Oczywiście, że nie. Ani ja, ani pan redaktor można powiedzieć, wprost tego nie zrozumiemy. Będziemy starali się obserwować, śledzić i naśladować to w jaki sposób kobiety rozwiązują problemy nie tylko w biznesie -to tak troszkę pół żartem, pół serio-, ale faktycznie szanowni państwo, akurat ten pierwiastek kobiecy -nazwijmy go w ten sposób- u nas w Izbie jest dosyć widoczny. Zresztą same nagrody i gala którą organizujemy wieczorem pokazuje, że wśród sześciu nagrodzonych są trzy kobiety. To pokazuje też w jaki sposób patrzymy na biznes, nie patrząc faktycznie na płeć, ale to jest dowód na to, że ten pierwiastek kobiecy ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju biznesu, dla rozwoju -w naszym przypadku- regionu, ale też i polskiej gospodarki.
To jeszcze jeden wątek ważny dla tego kongresu, bo to kongres, który zbiega się z dwudziestoleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
To jest też bardzo ważny element bo rzeczywiście rok 2004 zmienił naszą rzeczywistość.
Wszystko zmienił tak naprawdę.
Drastycznie, ale w sensie pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście. Zastaliśmy kraj w zupełnie innej rzeczywistości, pojawiły się środki, pojawiły się inwestycje, pojawiły się rzeczywiście zupełnie nowe rozwiązania, których wcześniej nie byliśmy w stanie uzyskać. To był jeden z kluczowych momentów w dziejach polskiej gospodarki, nie mówiąc o roku 89, ale ta zmiana spowodowała, że staliśmy się wiarygodnym partnerem dla partnerów z Zachodu, z Europy, ze świata.
Wejdę panu w słowo i to jest nawet tak, że patrzą na nas nasi sąsiedzi z zazdrością, chociażby Słowacy.
Już teraz nawet nie Słowacy, bo dzisiaj pojawiły się też informacje o tym w jaki sposób polski eksport dogonił już, i przegonił właściwie, eksport rosyjski. Bardzo szybko goni eksport chiński, co było dla mnie zaskoczeniem. To pokazuje, jak przedsiębiorcy ciężką pracą są w stanie tak faktycznie zbudować kapitał nie tylko swój, nie tylko jako firmy, ale również polskiej gospodarki, bo jak zauważymy w tej chwili około 120 tysięcy firm z Polski eksportuje już swoje produkty, a około 20 tysięcy firm swoje usługi, więc to nie jest mała grupa przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rynkami zagranicznymi. O tym też będziemy rozmawiać. Wczoraj mieliśmy kilka kolacji z zagranicznymi delegacjami, które do nas przyjechały ze Stanów czy z krajów afrykańskich, gdzie rozmawiamy nie tylko o tym żeby zainwestować w Polsce ich pieniądze, ale też po to żeby zdobywać tamte rynki. My rzeczywiście staramy się jako może nieznacząca Izba, ale z perspektywy polskiej gospodarki wielka Izba, budować ten kapitał i potencjał eksportowy naszych firm, budując na przykład nasze oddziały. Tylko w tym roku otworzyliśmy oddział w Düsseldorfie, myślimy o rynku łacińskim, ale o tym wszystkim dowiedzą się państwo już za dwie godziny na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zapraszamy.
Za dwie godziny i 10 minut dokładnie. Tomasz Zjawiony prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach był gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo.
Bardzo dziękuję i do zobaczenia na kongresie.