Ból dłoni może mieć różnorakie podłoże - od urazu mechanicznego po objawy zespołu de Quervaina. Winny może być zarówno sam kciuk, jak i chociażby kręgosłup, który uciska na nerw pośrodkowy. Poznaj przyczyny bólu kciuka i przekonaj się, co może oznaczać chociażby drętwienie palców.
W codziennej rutynie często nie dostrzegamy wysiłku m.in. stawu nadgarstkowo-śródręcznego czy też mięśni w obrębie nadgarstka. Często wynika to z faktu, że przeciążenia w obrębie ręki nie wynikają np. z nadmiernego dźwigania, ale wielokrotnego powtarzania tych samych czynności. Tak rozwija się chociażby zespół cieśni nadgarstka. Objawy od strony kciuka mogą być zatem symptomem wielorakich problemów zdrowotnych, a sam bolący kciuk może być zarówno efektem dolegliwości, jak i zapowiedzią poważniejszych problemów zdrowotnych.
Co może oznaczać uporczywy ból kciuka? Przyczyny, jak już wspomnieliśmy, mogą mieć swoje źródło zarówno w dłoni, jak i znacznie dalej, np. w postaci zwyrodnienia kręgosłupa. Dlatego warto wiedzieć, jak poszczególne dolegliwości bólowe w obrębie dłoni mogą wiązać się z konkretnymi schorzeniami.
Jednym z powszechnych problemów, które objawiają się za sprawą bólu kciuka jest tzw. kciuk strzelający (ang. trigger finger). Jest to schorzenie wywołane najczęściej przez zapalenie pochewki ścięgnistej w obrębie stawu kciuka. Z powodu zwężonego kanału ścięgno ma utrudnioną ruchomość, czego efektem są nierzadko odgłosy trzaskania lub ograniczenie ruchomości przy poruszaniu palcem.
Ból i tzw. strzelający kciuk zazwyczaj występują w przypadku długotrwałego obciążenia dłoni, a dokładnie kciuka, który zmuszony jest wielokrotnie powtarzać ten sam ruch. Spotyka to często m.in. muzyków, którzy intensywnie ćwiczą grę na instrumentach. Strzelający kciuk może mieć związek z takimi chorobami jak reumatoidalne zapalenie stawów. Zaobserwowano także związek między występowaniem tej dolegliwości a cukrzycą. Ból i charakterystyczny dźwięk podczas prostowania kciuka pojawia się także u osób starszych. Jest to wynik zmian degeneracyjnych w tkankach.
Jak zniwelować dyskomfort i ból kciuka? W tym przypadku podstawą diagnozy oraz dalszego leczenia powinno być badanie USG. W ten sposób specjalista będzie w stanie precyzyjnie ocenić stan ścięgien oraz pochewek ścięgnistych. Jak przebiega leczenie? Nowoczesne standardy, które spotkasz w CRS Clinic zapewniają możliwość nieoperacyjnego uwolnienia się od bólu kciuka. W CRS Clinic stosowana jest tzw. microtomia sonochirurgiczna. Kluczem do poprawy stanu zdrowia pacjenta jest w tym przypadku cienka igła, która umożliwia rozcięcie zaciśniętej pochewki ścięgnistej, wskutek czego ścięgno zostaje uwolnione, a jego ruch ponownie jest prawidłowy.
Ból kciuka to bardzo często efekt długotrwałego obciążenia, które nasila się stopniowo. Początkowo wiele osób nie zauważa nawet zmian, do jakich dochodzi w obrębie dłoni. Czasami jednak pojedyncze zdarzenie, np. nagłe obciążenie czy upadek na nadgarstek, mogą nasilić ból kciuka. Niestety wraz z wiekiem dolegliwości takie jak choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego czy stan zapalny doskwierają nam coraz częściej. Co więcej obciążenie chrząstki stawowej czy stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka nie musi się zmieniać, jednak tkanki regenerują się wolniej u osób starszych bądź ulegają degradacji.
W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia farmakoterapia, czyli np. leki przeciwzapalne. Na lekkie stany zapalne wystarczą domowe metody, jak zimne okłady. Wówczas wystarczy odrobina cierpliwości i odpoczynek, aby odzyskać w pełni funkcje chwytne. Do osłabienia mięśni nadgarstka może dojść w najmniej oczekiwanym momencie, jednak warto być wyczulonym na podobne dolegliwości czy pojawiający się obrzęk, aby uniknąć sytuacji, w której niezbędny będzie zabieg chirurgiczny.
Jak już wspomnieliśmy, ból kciuka może mieć wiele źródeł. Niekiedy z pozoru nieznaczące objawy mogą skończyć się na unieruchomieniu kciuka. Dolegliwością, która często doskwiera pacjentom CRS Clinic jest zespół de Quervaina. Przyczyny zespołu de Quervaina wiążą się z zapaleniem pochewek ścięgnistych nadgarstka. Ból kciuka bywa wówczas nieznośny i uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Co wywołuje chorobę de Quervaina? Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, odpowiedzialne mogą być powtarzalne ruchy dłoni, począwszy do wykonywania przez wiele godzin tej samej pracy po wykorzystywanie kciuka do obsługi telefonu komórkowego.
Jak rozpoznać pierwsze symptomy zespołu de Quervaina? Czasami ból kciuka poprzedza czucie chrupania czy też przeskakiwania przy ruchach kciukiem. Z czasem widoczny jest także obrzęk nadgarstka po stronie kciuka. Sam ból kciuka nasila się z kolei przy zgięciu kciuka i palców ręki (w ten sposób, aby kciuk był przykryty palcami) i wykonaniu zgięcia nadgarstka w stronę łokcia.
Na szczęście leczenie zespołu de Quervaina nie musi być bolesne. W CRSClinic stosowane są najnowsze metody, które umożliwiają odzyskanie pełni zdrowia bez bolesnych zabiegów i długotrwałej rehabilitacji.