Wierni w diecezji sosnowieckiej przestali wierzyć w Boga czy nie ufają księżom? Afery obyczajowe z pewnością miały wpływ na odwrócenie się wiernych. Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w diecezji sosnowieckiej w mszy świętej uczestniczy co szósty wierny, a komunię świętą przyjmuje co dwunasty. To najgorsze statystyki w województwie śląskim i jedne z najgorszych w Polsce.
Postępuje zmiana udziału w praktykach religijnych, polegająca na wzroście udziału osób przyjmujących Komunię świętą oraz powolnym spadku uczestnictwa w praktykach religijnych – wynika z najnowszych danych statystycznych zawartych w „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia” Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2023.
Nowy rocznik został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 5 grudnia 2024 roku.
Badania ISKK obejmują m.in. liczbę parafii, księży, sióstr zakonnych, ale o zachowaniu wiernych najlepiej mówią dwa wskaźniki - dominicantes (odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych) oraz communicantes (odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii).
Wskaźnik dominicantes w roku 2023 w Polsce wyniósł 29,02 proc. W stosunku do 2022 roku oznacza to spadek o 0,5%. Obecna wartość wskaźnika dominicantes jest jednak wyższa niż w roku 2021, ale niższa niż przed pandemią.
Wskaźnik communicantes w roku 2023 wyniósł 14,02 procent. W stosunku do roku poprzedniego oznacza to wzrost o 0,1 proc. oraz wzrost w porównaniu do pierwszego liczenia po-pandemicznego w 2021 roku, gdy przyjął on wartość 12,9 proc.
Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – 60,5 proc. Jego wartość jest aż dwa razy wyższa niż wskaźnik dla całej Polski. Z 42 diecezji, w 16 odnotowano wartość wskaźnika dominicantes wyższą niż ogólnopolska. Natomiast w diecezji szczecińsko-kamieńskiej był on najniższy i wyniósł 17,2 proc. Diecezja sosnowiecka jest pod tym względem niewiele lepsza, dominicantes wynosi tylko 17,87.
Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – 24,4%, zamojsko-lubaczowskiej – 21,1 proc. oraz białostockiej – 20,1 proc. Najniższy w sosnowieckiej i szczecińsko-kamieńskiej – 8,5 proc.
Badania ISKK objęły wszystkie diecezje województwa śląskiego. Jest ich aż siedem:
- diecezja bielsko-żywiecka,
- archidiecezja częstochowska,
- diecezja gliwicka,
- archidiecezja katowicka,
- diecezja sosnowiecka,
- diecezja kielecka,
- diecezja opolska.
Nieco wyższe dominicantes i communicantes występują w diecezjach bielsko-żywieckiej, kieleckiej i opolskiej. Te dwie ostatnie obejmują stosunkowo niewielką część województwa śląskiego.
Pozostałe diecezje wypadają znaczenie gorzej, a zdecydowanie najmniej wiernych bierze czynny udział w życiu kościoła w diecezji sosnowieckiej, na co z pewnością wpływają liczne afery obyczajowe z udziałem księży z tej diecezji.
Autor: Bartłomiej Romanek / Dziennik Zachodni