W przyjętym jednogłośnie stanowisku śląscy samorządowcy domagają się natychmiastowego uruchomienia generatora wniosków, w którym mieszkańcy i urzędnicy mogliby znów składać wnioski o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła czy termomodernizację budynków.
- Decyzja zapadła bez konsultacji z samorządami, które przecież ten program realizują - mówi członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz
Podczas zgromadzenia przyjęto również stanowiska między innymi w sprawie zaangażowania samorządów w organizację obrony cywilnej, organizacji bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz zniesienia dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Śląski Związek Gmin i Powiatów uważa, że samorządy powinny aktywnie zaangażować się w budowanie systemu obrony cywilnej. W przyjętym stanowisku Związek zwrócił uwagę, że opracowanie odpowiedniego modelu ochrony ludności to jedno z największych wyzwań polskiej sfery publicznej.
Problemem jest powszechny brak punktów bezpiecznego schronienia - mówi Członek Zarządu Związku, Wójt Gminy Psary, Tomasz Sadłoń.
Śląski Związek Gmin i Powiatów w przyjętym stanowisku zwrócił uwagę na konieczność zmian również w systemie oświaty. Szkoły powinny kłaść większy nacisk na sprawność fizyczną, a także uczyć, jak przetrwać w trudnych warunkach.
Stanowisko Związku zostanie przedstawione na najbliższym posiedzeniu wspólnej komisji rządu i samorządu 18 grudnia.
Autor: Wojciech Kocjan /abt/