Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Donald Trump przyjechał do Paryża posłuchać śląskiego kompozytora. Henryk Mikołaj Górecki na otwarcie Notre-Dame
09.12.2024
11:15:00

fot. EmmanuelMacron, X.com
W sobotę w Paryżu był cały świat. Donald Trump, Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i inni światowi przywódcy, miliony na całym świecie. Jaki utwór towarzyszył wielkiemu otwarciu katedry Notre-Dame? Dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego "Totus Tuss". Wiecie gdzie powstało? W naszych Katowicach.

Muzyka śląskiego kompozytora rozbrzmiała podczas otwarcia katedry Notre-Dame w Paryżu

Czekaliśmy na to wydarzenie ponad pięć lat. Nareszcie po pożarze otwarto wrota katedry Notre-Dame w Paryżu, uważanej za symbol europejskiego chrześcijaństwa, kultury, a przede wszystkim symbol cywilizacji. Podczas wielkiej uroczystości we wnętrzu wspaniałej budowli rozbrzmiała muzyka śląskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego - "Totus Tuus".

– Trudno sobie wyobrazić większe wydarzenie dla europejskiej kultury i duchowości niż otwarcie odnowionej Katedry Notre-Dame w Paryżu - przyznaje Ewa Niewiadomska, zastępczyni redaktor naczelnej Radia Katowice ds kultury i felietonistka Dziennika Zachodniego. – Ta uroczystość była zjawiskowo piękna i poruszająca. Śledził ją cały świat – dodaje.

Muzyka, którą można było usłyszeć w sobotę, w Katedrze Notre-Dame w Paryżu już po raz drugi towarzyszyła historycznemu wydarzeniu. W 1987 roku, liturgiści i muzycy z Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, odpowiedzialni za oprawę muzyczną trzeciej pielgrzymki papieskiej, poprosili Góreckiego o skomponowanie motetu inspirowanego hasłem „Totus Tuus”, które Jan Paweł II umieścił w swoim herbie.

od 7 lat

Anna Górecka, polska pianistka, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, córka kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego zdradziła nam, że jej ojciec napisał utwór właśnie w... Katowicach.

– Po raz pierwszy usłyszałam ten utwór w 87. roku. Napisany został w bardzo krótkim czasie w Katowicach na zamówienie z okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce. Prawykonanie odbyło się na Placu Defilad w Warszawie w trakcie mszy papieskiej. Wtedy, w tamtych czasach, to było bardzo poruszające wydarzenie – wspomina opowiada Anna Górecka, pianistka, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, córka kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.

Utwór „Totus Tuus” idealnie wpasował się w czas i miejsce.

– Ten utwór kojarzy się jednoznacznie z Janem Pawłem II, zamówienie było ono ściśle związane z hasłem jego pontyfikatu. Natomiast katedra Notre-Dame jest katedrą Maryjną, więc utwór wpasował się znakomicie. To wszystko się ze sobą znakomicie skomponowało – piękne brzmiący chór a cappella, architektura, nastrój niosący nową nadzieję oraz moment historyczny – dodaje.

Profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny. Kawaler Orderu Orła Białego.
Profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Marzena Bugała-Astaszow

Katedra Notre-Dame w Paryżu, uważana jest za symbol europejskiego chrześcijaństwa, kultury, a przede wszystkim symbol cywilizacji. Teraz, wraz z otwarciem katedry, również utwór „Totus Tuus”.

– Katedra Notre-Dame jest sama w sobie symbolicznym miejscem łączącym sfery kultury, historii i – oczywiście – religii. Odrodzenie się tego miejsca po pożarze niesie ze sobą niezwykłe, optymistyczne przesłanie – mówi Anna Górecka. – Sam fakt, że katedra, tak silnie zakorzeniona w sztuce i w naszej wspólnej, europejskiej historii literaturze, po takim nieszczęściu podnosi się z popiołów siłą woli ludzkiej i siłą potrzeby odzyskania jej, niesie jakąś nadzieję, że i w innych sferach życia, pomimo wszystkich katastrofalnych sytuacji i prognoz, świat zdobędzie się na takie odrodzenie – dodaje.

Znany kompozytor tworzył na Śląsku wiele utworów.

– Fakt, że w trakcie otwarcia katedry wykonano utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, jest niezwykle znaczący dla Polski i również ogromnie ważny dla Katowic, ponieważ Henryk Mikołaj Górecki przez większość życia był związany właśnie z Katowicami. Tutaj komponował swoje utwory, znane na całym świecie - zyskał międzynarodową sławę. Tutaj był rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach, miał swoich wychowanków w dziedzinie kompozycji. Fakt, że utwór Góreckiego zabrzmiał w czasie tak ważnej dla świata uroczystości, odbieram jako coś niesamowitego, o wielkim znaczeniu dla śląskiej i polskiej kultury – komentuje Ewa Niewiadomska.

od 7 lat

Jako Ślązacy szczególnie możemy czuć dumę.

– Dzięki takim wydarzeniom możemy wszyscy czuć się obywatelami Europy. Mamy swój zauważalny wkład w światową kulturę, właśnie za sprawą tak wielkich postaci jak Henryk Mikołaj Górecki – przyznaje Ewa Niewiadomska.

Przede wszystkim, ten wkład trzeba pokazywać również tutaj, na Śląsku. W sobotę Katowice dostały fenomenalną reklamę w miejscu, na który patrzył cały świat. Trzeba to tylko wykorzystać.

Autorka: Magdalena Grabowska/Dziennik Zachodni


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne