Mijają 43 lata od pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni Wujek w czasie stanu wojennego.
16 grudnia 1981 w Katowicach doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów plutonu specjalnego ZOMO w kopalni Wujek zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.
Z tej okazji, jak co roku, zaplanowano uroczystości rocznicowe, które organizuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieszczące się przy kopalni. Jednym z rannych w trakcie pacyfikacji był Stanisław Płatek, który podkreśla, że o tych wydarzeniach trzeba pamiętać, chociaż nic ich nie zmieni.
— Dziś chętnie używamy określeń "wolność" i "solidarność", a przestaliśmy czuć, co za nimi się kryje — mówi dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. Jak dodał górnicy za takie wartości oddali życie.
— Nigdy nie wolno o tym zapomnieć — powiedział.
Robert Ciupa dodał, że ważne jest by to, co jest tu i teraz nie przysłoniło nam historii.
Podczas tragicznych wydarzeń z 1981 roku n Śląsku doszło do dwóch pacyfikacji strajkujących kopalń. Strajkowali także górnicy z innych kopalń, między innymi z kopalni manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju, mówi dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. 15 grudnia podczas pacyfikacji tej kopalni 4 górników zostało rannych.
Aby przypomnieć wydarzenia sprzed 43 lat i uczcić pamięć górników poległych w czasie pacyfikacji katowickiej kopalni w Katowicach zawyją syreny, tym samym rozpocznie się akcja "Zatrzymać miasto". Robert Ciupa liczy na to, że mieszkańcy Katowic chwilą ciszy i zatrzymaniem się w "biegu" oddadzą hołd bohaterom wydarzeń 16 grudnia 1981 roku.
Robert Ciupa dodał, iż liczy na coraz większe zaangażowanie mieszkańców Katowic w akcję "Zatrzymać miasto".
Wcześniej zaplanowano bieg "Dziewięciu Górników". Uczniowie z ponad 100 szkół zgłosiło udział w biegu upamiętniającym górników, którzy zginęli w wyniku pacyfikacji kopalni.
— W reprezentacji każdej ze szkół pobiegnie 9 uczniów — mówi dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.
Reprezentacje biegowe spotykają się niedaleko kopalni Wujek i wspólnie biegną pod Pomnik-Krzyż. Dla młodzieży udział w biegu i pamięć o tych wydarzeniach jest ważna.
Główne obchody rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczną się mszą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Stamtąd zaplanowano przemarsz uczestników pod Pomnik-Krzyż na apel poległych.
Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła, Dorota Stabik /rs/