Radio Katowice
Radio Katowice / Artykuły sponsorowane
Komu przysługuje odprawa pośmiertna?

Materiał Partnera

Odprawa pośmiertna to świadczenie finansowe dla rodzin osób zatrudnionych, które straciły bliskiego podczas trwania jego pracy. Prawo do odprawy mają określone osoby bliskie, a jej wysokość uzależniona jest od stażu pracy zmarłego. W Polsce tego typu świadczenia regulowane są przepisami kodeksu pracy. Odprawa pośmiertna i wypłata ubezpieczenia na życie są ze sobą powiązane, jednak między nimi istnieją pewne różnice. Warto je poznać, aby jak najlepiej zabezpieczyć bliskich.

Czym jest odprawa pośmiertna?

Odprawa pośmiertna to jednorazowe świadczenie pieniężne, która należy się najbliższym członkom rodziny zmarłego pracownika danego zakładu pracy. Aby jego bliscy mogli ubiegać się o odprawę, pracownik musi być zatrudniony bądź pobierać zasiłek z tytułu niezdolności do pracy – zgodnie z art. 93 kodeksu pracy. Takie świadczenie ma na celu wesprzeć finansowo rodzinę zmarłego w trudnym czasie po jego śmierci. Dużo istotnych informacji dotyczących odprawy pośmiertnej znajdziesz pod linkiem: https://www.nn.pl/blog/posts/2024/odprawa_posmiertna.html.

Kto jest uprawniony do otrzymania odprawy pośmiertnej?

Do odprawy pośmiertnej uprawnieni są najbliżsi członkowie rodziny zmarłego pracownika. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy są to, w pierwszej kolejności, małżonek oraz osoby, które spełniają warunki do otrzymania rodzinnej renty według ustawy o emeryturach i rentach (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), np.: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, a także dzieci przysposobione, tj. z adopcji, do 16 roku życia bądź do 25 roku życia, jeśli wciąż się uczą. Prawo do odprawy pośmiertnej mogą mieć również rodzice zmarłego, jeżeli są niezdolni do pracy lub ukończyli 50 lat. 

W jakiej wysokości należy się odprawa pośmiertna?

Kwota odprawy pośmiertnej uzależniona jest od czasu, jaki dany pracownik przepracował w konkretnym zakładzie pracy. Zgodnie z przepisami prawa:

  • pracownicy ze stażem mniejszym niż 10 lat – jednomiesięczne wynagrodzenie,
  • pracownicy ze stażem co najmniej 10 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie,
  • pracownicy ze stażem minimum 15 lat – półroczne wynagrodzenie. 

Po śmierci pracownika odprawa wypłacana jest jednorazowo osobom uprawnionym. Jeśli zmarły miał więcej niż jednego uprawnionego, odprawa pośmiertna jest dzielona po równo dla każdego z nich. Z kolei jeśli świadczenie przysługuje tylko jednej osobie, wówczas zgodnie z art. 93. kodeksy pracy uprawniony otrzyma odprawę w wysokości połowy określonej odpowiednio kwoty.

Kiedy nie należy się odprawa pośmiertna?

Odprawa pośmiertna nie zostanie wypłacona w kilku konkretnych sytuacjach:

  • W momencie śmierci pracownik nie był zatrudniony w danej firmie bądź nie pobierał zasiłku z tytułu niezdolności do podjęcia pracy.
  • Śmierć pracownika nastąpiła w wyniku jego rażącego zaniedbania bądź do zgonu doszło na skutek umyślnego działania pracownika.
  • Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. 
  • Pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową odszkodowanie jest wyższe niż odprawa pośmiertna.

Odprawa pośmiertna a ubezpieczenie na życie

Odprawa pośmiertna to nie to samo, co ubezpieczenie na życie, choć oba rozwiązania są ze sobą powiązane. Odprawa to świadczenie pieniężne, które wynika z przepisów prawa pracy. Z kolei ubezpieczenie na życie to polisa dobrowolna, na którą trzeba odprowadzać składki. Oba rozwiązania mają na celu wesprzeć finansowo najbliższą rodzinę danej osoby po jej śmierci. W przypadku odprawy pośmiertnej pieniądze wypłaca pracodawca, a z polisy – firma ubezpieczeniowa.


Zobacz także Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 580, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne