Muzeum Zagłębia w Będzinie przygotowało atrakcje na Noc Muzeów. Zaplanowano je na 17 maja w trzech placówkach: na Zamku, w Pałacu Mieroszewskich oraz w Dom Modlitwy Mizrachi.
Pałac Mieroszewskich
16.30 – wykład Dariusza Ciepieli do wystawy „W kręgu polskiego protestantyzmu. Od XVI w. do współczesności”.
17.00 – zabawa z piłką prowadzoną przez zawodników Klubu Sportowego Zagłębianka
Pałac Mieroszewskich będzie otwarty dla zwiedzających do godziny 23.00.
Sobota, 17 maja będzie ostatnim dniem, w którym będzie można zobaczyć wystawę „W kręgu polskiego protestantyzmu. Od XVI w. do współczesności”, warto więc w Pałacu Mieroszewskich się pojawić.
Na wystawie jest prezentowanych kilka unikatowych starodruków, w tym Biblia Brzeska z 1563 r. oraz „Historia Reformationis Polonicae” (Historia reformacji polskiej) autorstwa Stanisława Lubienieckiego, opublikowana w Amsterdamie w 1685 r.
— To jedna z pierwszych - prawdopodobnie druga - w dziejach publikacja poświęcona historii reformacji w Polsce — mówi Dariusz Ciepiela, kolekcjoner, którego kilka eksponatów można obaczyć w będzińskim Muzeum.
Biblia Brzeska, wydana w 1563 r. to pierwsze kompletne protestanckie tłumaczenie Biblii na język polski z języków oryginalnych i drugie po katolickiej Biblii Leopolity, wydanym drukiem przekładem na język polski.
Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu organizują wspólne obchody Nocy Muzeów pod hasłem „Smaki Zagłębia”. To pierwsza wspólna Noc Zagłębiowskich Muzeów.
Dzięki współpracy z PKM Sosnowiec uruchomiona zostanie darmowa linia autobusowa, która połączy wszystkie uczestniczące muzea oraz Izbę Tradycji Komunikacji w Będzinie.
Tam będzie można zobaczyć eksponaty związane z historią transportu – umundurowanie, dokumenty, bilety oraz zabytkowe pojazdy.
/mat. prasowe/