Blues zza krat. Badanie wzroku. Niemy krzyk.

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje od wielu lat przekonują władze Zakładu Karnego w Wojkowicach. Więźniowie z całego kraju przyjechali tam, by zaprezentować swoje utwory. Po raz 16. w więzieniu odbywa się festiwal Blues Zza Krat. Do Wojkowic przyjechały zespoły z ośmiu zakładów w Polsce. Festiwal ma formę konkursu. Występy są oceniane przez profesjonalne jury. 


 

 

Teraz przeniesiemy się do Zawiercia, gdzie dla niektórych zlikwidowano kolejki do lekarzy. Lekarzy-specjalistów. Chodzi w tym wypadku o okulistów. Poza kolejności wchodzą tylko wybrani. Wybrani przez szkolną pielęgniarkę. W mieście trwa akcja profilaktyczna, którą objęci są najmłodsi uczniowie. I choć akcja dopiero ruszyła, są już pierwsze wyniki, które mogą szokować. Do jednej z zawierciańskich podstawówek wybrała się nasza reporterka. Akcja badania wzroku uczniom zawierciańskich podstawówek potrwa do końca listopada.


 

W podziemnym przejściu Bytomskiego Dworca PKP otwarto niecodzienną ekspozycję. Tworzą ją zdjęcia różnych osób, które próbują coś wykrzyczeć. Jednak nikt ich nie słyszy. Do fotografii doklejone są kartki z krótkimi sentencjami. To dzięki nim możemy zrozumieć przesłanie wystawy. ,,Niemy Krzyk", bo taki tytuł nosi ekspozycja, to próba zwrócenia uwagi na problem "przemocy domowej". Główną ideą tej kampanii jest przerwanie milczenia w związku z biciem w domu i biernej postawy wobec takich przypadków. Ekspozycję przygotowano w ramach globalnej akcji Inside Out Project – tworzonej przez Organizację IOGT Polska. Miejsce wybrane na wystawę nie jest przypadkowe, ponieważ remont holu i tunelu Bytomskiego Dworca PKP został przeprowadzony dzięki aktywnej postawie mieszkańców Bytomia. Sytuacja ta po raz kolejny pokazała, jak istotne jest zabranie głosu w danej sprawie i nie pozostawanie biernym. A szczególnie dotyczy to sytuacji, w których w grę wchodzi zdrowie i życie innych ludzi, często mieszkających tuż za ścianą. Ekspozycję w przejściu podziemnym można oglądać do piątku.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl