Dzieci z Pahiatua

fot. MSZ

Maria Pańczyk-Pozdziej przewodzi oficjalnej delegacji Senatu RP w Nowej Zelandii z okazji uroczystości 70-lecia przybycia dzieci z Pahiatua.

Dzieci z Pahiatua, to określenie grupy polonijnej w Nowej Zelandii, która powstała głównie z polskich dzieci przybyłych 31 października 1944 do Wellington. Podczas II wojny światowej, grupa 733 polskich dzieci oraz 105 osób polskiego personelu opiekuńczego przybyła do Pahiatua. Większość z dzieci straciła część lub całość swojej najbliższej rodziny po deportacji w głąb ZSRR w latach 1940-1941. Dzięki stalinowskiej "amnestii" wraz z Armią Andersa dzieci dostały się do Iranu (Persji), gdzie dochodziły do zdrowia. Dzięki pomocy Marii Wodzickiej oraz Janet Fraser oraz ich mężom, konsulowi RP w Nowej Zelandii Kazimierzowi A. Wodzickiemu i premierowi Nowej Zelandii Peterowi Fraserowi pod koniec 1943 r. zostały zaproszone do Nowej Zelandii na okres do zakończenia wojny. Grupa dotarła do Wellington płynąc z początkowo brytyjskim okrętem handlowym Sontey do Indii, a następnie amerykańskim statkiem wojennym USS General George M. Randall do Nowej Zelandii.

Z wicemarszałek Senatu RP Marią Pańczyk-Pozdziej, która jest w Wellington, w "Ślaskiej Fali" połączył się Wojciech Skowroński.Codzienny program poranny o charakterze publicystyczno-informacyjnym z elementami poradnictwa, edukacji oraz elementami muzycznymi. Prowadzony na żywo przez wyspecjalizowaną grupę prezenterów.

Śląska Fala