Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Kapelusz. Hipoteka. Koniec Świata.
15.12.2014
16:45:00

wpkiwhalakappano_100_120Hala wystawowej Kapelusz, znajdująca się w Parku Śląskim, zaprojektowana przez Jerzego Gottfrieda, powstała w 1968 r. Dawniej podziwiana i dość mocno eksploatowana – dziś zamknięta i niedostępna. Warto dodać, że w hali tej co roku organizowana była Wigilia dla samotnych. Tym razem wydarzenie odbyć ma się w specjalnie rozstawionych namiotach, tuż obok Kapelusza. Pojawiają się pytania, co dalej ze słynnym Kapeluszem? Czy jest on przystosowany do współczesnych czasów? Czy powinien zostać zmodernizowany tak, aby był w pełni funkcjonalny? To przecież jeden z najbardziej rozpoznawalnych, obok Spodka, obiektów na Górnym Śląsku. Sprawą zajął się Łukasz Szwej.


 

To może być dodatkowe źródło dochodów dla ubogich emerytów, ale czy będzie i jak duże, zależy od wartości nieruchomości. Od dziś zaczyna obowiązywać ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Wchodzące w życie rozwiązanie to nowość na polskim rynku, a ma polegać na umowie z bankiem o wypłacie środków finansowych dla emerytów w zamian za prawo banku do ich mieszkania. Prawo wchodzi w życie, ale banki na razie nie rwą się do odwróconej hipoteki i w swych oddziałach nie udzielają na ten temat informacji odsyłając zainteresowanych telefonicznie, do korporacyjnych specjalistów od komunikacji. Nie wiadomo jak rozwiązanie zadziała w praktyce, ale można się spodziewać, że na dodatkowe finansowanie będą mogli liczyć seniorzy z większych miast. W mniejszych miejscowościach rynek nieruchomości jest przecież niewielki. Odwróconą hipotekę próbował założyć Zdzisław Makles.


 

earth_east_nasa_120Opuszczone budynki czy zapomniane ruiny, świetnie sprawdza się też stara kopalnia – w takich klimatach odnajdują się fani postapokalipsy. Zagłębiowski Klub Fantastyki Postapokaliptycznej OUTPOST, właśnie w starej Kopalni w Grodźcu, ma swoją siedzibę. W ten weekend fani fantastyki zorganizowali zlot pod tytułem Koniec Świata. Prócz gry w Ligę Juggera, oglądano „shorty”, czyli krótkometrażowe filmy. Stroje oczywiście były obowiązkowe. O zlotach i konwentach założyciele klubu, Jakub Siekier Sindera i Bartek Rae Rutkowski, opowiedzieli naszej reporterce, Agnieszce Niewolańskiej.


 Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA