Komiksy. Eko gra. Bytom.

W Częstochowie działa czytelnia komiksów. Miejsce, gdzie można poczytać albumy i ziny oraz porozmawiać o komiksach. Czytelnię zorganizowali wspólnymi siłami: Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!" i Centrum Promocji Młodych. By powstała, najpierw zbierano, często wśród znajomych, komiksy i udało się zgromadzić interesujący zbiór – ponad 130 pozycji. Czytelnia działa w Centrum Promocji Młodych czyli tzw. Willi Generała przy al. Wolności 30. W komiksach zaczytywała się Izabela Czerczer.


 

ekogra_120Jak łatwo nauczyć się właściwego segregowania odpadami? Autorytety przekonują, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Z takiego założenia wyszli urzędnicy w Będzinie i tamtejszy magistrat niedawno oddał mieszkańcom do dyspozycji nietypową grę internetową, która ma bawić i edukować. Ekologiczną grę przetestowała z jedną z użytkowniczek nasza reporterka Joanna Opas.


 

Bytom stoi przed kolejną falą, niestety, negatywnych zmian. Kompania Węglowa planuje zamknąć tam kopalnię Bobrek-Centrum. To ostatnia kopalnia w mieście i największy pracodawca. Kiedyś było ich tu kilkanaście. Sytuacja w mieście i tak do najłatwiejszych nie należy. Miasto wciąż boryka się z problemami restrukturyzacji z lat 90. Bytomski Urząd Pracy odwiedził nasz reporter Łukasz Kałuża.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Zbliża się narciarski weekend w Wiśle, gdzie odbędą się zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Na belce startowej zobaczymy dwunastu polskich skoczków, m.in. podopiecznych trenera Łukasza Kruczka. Zawody będą ostatnim testem tego obiektu przed nadchodzącymi zawodami Pucharu Świata, w czwartek 15 stycznia. Byle by tylko nie trzeba było, tak jak przed rokiem, importować śniegu z Podhala. Skocznię odwiedził Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Komunikacja miejska w Częstochowie będzie modernizowana, pojawi się ponad 40 nowych autobusów. Rok 2015 to dla miejskiego przewoźnika duże inwestycje. O nowych autobusach i budowie zaplecza technicznego z Robertem Madejem, wiceprezesem częstochowskiego MPK, rozmawiała Izabela Czerczer.


 

Zawiercie na 102.2 FM

O zawierciańskim Szpitalu Powiatowym mówi się od jakiego czasu dużo i głośno. Lecznica jest jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce. Jej dług wynosi ponad 50 mln. złotych. W ostatnim czasie przeprowadzono tam restrukturyzację, zwolniono część personelu i zamknięto niektóre oddziały. Szpitalowi groziło nawet bankructwo. Od ponad roku widać jednak zmiany na lepsze. Otwarto m.in. oddział rehabilitacji neurologicznej. Teraz przystąpiono do generalnych remontów oddziałów, które swym wyglądem odstraszały pacjentów. O nowych inwestycjach z Małgorzatą Guzik, dyrektor zawierciańskiego szpitala i  Zbigniewem Szyszko, nadzorującym tamtejsze inwestycje, rozmawia Gabriela Kaczyńska .Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice