Radio Katowice
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Śląski komendant wojewódzki PSP: 589 zdarzeń z tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym
25.04.2024
07:30:00

Liczba zdarzeń z tlenkiem węgla wyniosła 589 w tym sezonie grzewczym. Co cieszy, prawie 50 procent tego typu zdarzeń wykryły czujki tlenku węgla — takie statystyki dla województwa śląskiego przekazał w Radiu Katowice komendant wojewódzki PSP w Katowicach, st. bryg. Wojciech Kruczek. Jak podkreśla, w społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca zagrożeń związanych z czadem.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach poinformował, że w sezonie grzewczym 2023/2024 na terenie województwa śląskiego 8 osób zmarło na skutek zatrucia tlenkiem węgla. To tyle samo, co w sezonie 2022/2023. 

— Tak jak w ubiegłym roku, niestety statystyka nie pokazuje tu postępu, ale traktuję to bardziej jako czynnik losowy — komentuje gość Radia Katowice.

St. bryg. Wojciech Kruczek uważa, że niezbędne są kampanie społeczne uświadamiające w temacie zagrożeń związanych z czadem. Od października śląscy strażacy prowadzili w mediach tradycyjnych i społecznościowych kampanię pod hasłem "Nie igraj z losem" wskazującą między innymi na potrzebę instalowania czujek tlenku węgla.

— Kampania zdecydowanie przynosi skutek — uważa komendant wojewódzki PSP w Katowicach. — Liczba zdarzeń z tlenkiem węgla to 589 w tym sezonie grzewczym. Co cieszy, prawie 50 procent tego typu zdarzeń wykryły czujki tlenku węgla. To świadczy o tym, że informacja i kampania ma sens — dodaje.

— Jeśli chodzi o same zdarzenia, odnotowaliśmy ich około 40 mniej w stosunku do ubiegłego roku. Myślę, że to też związane z tym, że ludzie wiedzą jak postępować, kiedy czujka zadziała. Należy przewietrzyć mieszkanie i odpowiednio reagować. Czujka jest jedynym sposobem, który pomaga w reakcji na tego typu zagrożenia — mówi st. bryg. Wojciech Kruczek.

Czad groźny również latem. "Tworzy się poduszka powietrzna"

Komendant wojewódzki PSP w Katowicach podkreśla, że tlenek węgla może być zagrożeniem nie tylko w okresie zimowym. 

— Latem niestety zdarzają się sytuację, że ze względu na wysoką temperaturę powstaje pewna poduszka powietrzna i ciąg zwrotny. Zaburzenie ciągu wentylacyjnego może spowodować, że niestety tlenek węgla również dostanie się do mieszkania — mówi gość Radia Katowice. 

Obchody Dnia Strażaka wspólnie z OSP. "Chciałbym przywrócić tradycję wspólnego świętowania"

4 maja obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Strażaka. St. bryg. Wojciech Kruczek opowiedział w Radiu Katowice o planach związanych ze świętowaniem.

— 4 maja będą ogólnopolskie obchody, a w województwie śląskim rozpoczynamy je od 10 maja i będą trwać aż do połowy czerwca, ponieważ mamy 31 komend miejskich i powiatowych. Kierownictwo chciałoby uczestniczyć w każdej z tych uroczystości, żeby osobiście podziękować strażakom, wręczyć odznaczenia i awanse — wyjaśnia śląski komendant wojewódzki PSP. 

— Wnioski awansowe i o medale są już pisane od stycznia. Wszystko jest przygotowywane. My osobiście, jako komenda wojewódzka łącznie z ochotniczymi strażami pożarnymi na poziomie województwa, przygotowujemy obchody wojewódzkie. Odbędą się 28 maja w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej — powiedział st. bryg. Wojciech Kruczek.

— Od paru lat te święta były realizowane oddzielnie. Chciałbym przywrócić tradycję wspólnego świętowania. Mam nadzieję, że wpłynie to dobrze na naszą współpracę stwierdza gość Radia Katowice.

Inwestycje dla śląskich strażaków. "Idziemy w dobrym kierunku"

W marcu na antenie Radia Katowice st. bryg. Wojciech Kruczek zapowiadał, że na wiosnę przyszłego roku gotowa będzie nowa komenda straży w Cieszynie. Z kolei do połowy przyszłego roku ukończona będzie budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bieruniu, a do końca przyszłego roku budynek komendy w Tarnowskich Górach wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą.

"Idziemy w dobrym kierunku" — mówi komendant śląskiej straży pytany o postęp prac. "Jestem przekonany, że wiele z tych elementów uda się zrealizować w czasie, o którym powiedziałem w marcu. Wszystkie inwestycje są w trakcie. W Tarnowskich Górach został rozstrzygnięty przetarg. Udało się w kwocie przetargowej znaleźć firmę, która wykona inwestycję. Została już podpisana umowa. W Cieszynie też udało się już przesunąć środki na tę inwestycję. Komendant został zobligowany, aby ruszyć z inwestycją. Mam nadzieję, że te terminy zostaną dotrzymane" — dodaje.

Zapytany o plany zakupowe wojewódzkiej straży pożarnej w Katowicach na ten rok, st. bryg. Wojciech Kruczek odpowiada: "Jesteśmy na etapie planowania montaży finansowych, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną. Na ten moment udało nam się przygotować wstępnie plan zakupu samochodu z drabiną mechaniczną, dwóch samochodów ciężkich i czterech samochodów specjalnych. Planujemy jeszcze kupić kilka dodatkowych, ale musimy znaleźć środki, żeby to zrealizować. Dla ochotniczych straży pożarnych również chcemy zakupić sprzęt. To wstępnie 26 samochodów z różnych źródeł finansowych. To 3 samochody ciężkie, 16 średnich i 7 lekkich. Czekamy na akceptację z komendy głównej. Jeśli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska (i Gospodarki Wodnej w Katowicach - red.) zwiększy pulę środków, będziemy mogli kupić jeszcze kilka dodatkowych samochodów". 

Gościem Radia Katowice jest starszy brygadier Wojciech Kruczek śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Dzień dobry.

Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry państwu.

Panie komendancie spotykamy się dzisiaj między innymi żeby podsumować ważną kampanię społeczną śląskiej Straży Pożarnej. Tematem był tlenek węgla i niebezpieczeństwa z nim związane, ale zanim o samej kampanii, to na początek dane, za Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, zgony spowodowane zatruciem tlenkiem węgla w województwie śląskim w sezonie zimowym – trzy lata temu 4 ofiary śmiertelne, dwa lata temu 3 ofiary śmiertelne, rok temu to już –uwaga!- 8 ofiar. Czy mamy już jakieś ostateczne dane za ten ostatni sezon zimowy?

Jeśli chodzi o bieżący rok jest to 8 ofiar, tak jak w ubiegłym roku. Niestety statystyka nie pokazuje tutaj postępu, ale traktuję to bardziej jako czynnik losowy. Zdecydowanie kampania przynosi skutek bo informacja, która trafia do ludzi, jest coraz szersza. Chociażby ilość zdarzeń, bo sumaryczna ilość zdarzeń z tlenkiem węgla to było 589 w tym sezonie grzewczym, i co cieszy, prawie 50% tego typu zdarzeń zostało wykrytych przez czujki tlenku węgla. To świadczy, że ta informacja i ta kampania ma sens i przynosi odpowiedni skutek. Niestety ofiary śmiertelne się zdarzają. Chodzi o kwestie pogodowe, warunki losowe czy może nawet niesprawność czujek, które znajdują się w mieszkaniu, bo takie przypadki też mieliśmy, czy brak tych czujek, raczej temu bym przypisywał ten trend.

Czyli reasumując, o ile dobrze rozumiem, jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne tutaj ta liczba wzrosła, ale jeżeli chodzi o same te przypadki, to zgłoszeń jest mniej. Tak?

Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne, tak jak powiedziałem, jest ta sama, bo to jest 8 w stosunku do ubiegłego roku, do wcześniejszych niestety jest to większa ilość. Jeżeli chodzi o same zdarzenia, to około 40 zdarzeń mniej w stosunku do ubiegłego roku. Myślę, że to jest też związane z tym, że ludzie wiedzą, jak postępować jeżeli czujka zadziała, że należy przewietrzyć mieszkanie i odpowiednio na wskazania czujki później reagować.

Bo czadu nie widać, nie słychać i nie czuć. Chyba tylko czujka jest dobrym sposobem?

Tak jest. Ta czujka jest chyba jedynym takim sposobem, który pomaga nam w reakcji na tego typu zagrożenia.

Ktoś powie, no dobrze, rozmawiamy o tlenku węgla a mamy końcówkę kwietnia. Tutaj nadmieńmy, że czad zabija nie tylko zimą. Dlaczego jest też groźny wiosną bądź latem?

Latem niestety zdarzają się tego typu sytuacje dlatego, że ze względu na bardzo wysoką temperaturę, powstaje taka pewna poduszka powietrzna i taki ciąg zwrotny, w związku z tym zaburzenie tego ciągu wentylacyjnego może spowodować, że niestety tlenek węgla również  dostanie się do mieszkania.

Jeżeli chodzi o wyłapywanie jakiś objawów, jeśli nie mamy takiej czujki czadu, czy da się coś wychwycić?

W zależności od ilości natężenia tego tlenku węgla i czasu przebywania w pomieszczeniu gdzie on się znajduje będą postępować pewne objawy. One się zaczynają od bólu głowy, od słabości, później są wymioty a w efekcie -takim już końcowym- utrata przytomności. Niestety przy dużej ilości tlenku węgla, w krótkim nawet czasie gdy jest duża ekspozycja, może nastąpić bardzo szybko utrata przytomności i stąd są te przypadki śmiertelne, gdzie jest brak czasu na reakcję.

Taka czujka to jest duży wydatek? Czy są jakieś które lepiej omijać i nie kupować?

Ja myślę, że już 100 zł, a nawet mniej, spokojnie wystarczy żeby taką czujkę kupić. Na pewno nas poinformuje o zagrożeniu, a to jest kluczowe tutaj.

Panie komendancie 27 października, tutaj w naszej siedzibie, czyli w siedzibie Radia Katowice odbyła się konferencja otwierająca kampanię społeczną Straży Pożarnej województwa śląskiego pod hasłem: „Nie igraj z losem". Elementem było uosobienie czadu, można by rzec, też taka forma teazera, zaciekawienia, o co może chodzić, nie mówiąc jeszcze o tym w 100%. Czy ta kampania spełniła oczekiwania? Spotkała się z pozytywnym odbiorem?

Ja myślę, że każdy rodzaj kampanii, byleby to były informacje przekazywane społeczeństwu, będzie dobra. Jestem przekonany, że ona przyniosła odpowiedni skutek, ale również jestem przekonany, że w kolejnych latach będziemy kolejne kampanie tworzyć, a może kontynuować tą, po to, by ciągle zwiększać świadomość wśród ludzi. A może kiedyś spotkamy się i będzie zero przypadków śmiertelnych? Czego sobie życzę.

Jakie wnioski z tej kampanii? Wspomniał pan komendant już, że rośnie nasza świadomość odnośnie zagrożenia.

To mnie cieszy. To jest absolutnie kluczowy wniosek z tej kampanii, ale pracy przed nami dużo. Myślę, że tutaj ciągła kwestia właśnie przekazywania informacji społeczeństwu jest przed nami.

Więcej o tej ważnej kwestii będziemy jeszcze mówić na antenie Radia Katowice, m.in. o godzinie 18:20 w audycji „Temat do dyskusji”. Panie komendancie, zmieniając temat, Dzień Strażaka zbliża się wielkimi krokami. To już początek maja, przypomnijmy kiedy dokładnie?

Dokładnie 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka. W tym dniu, 4 maja, w Warszawie odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka. My w województwie śląskim rozpoczynamy je od 10 maja, i będą trwać aż do połowy czerwca, dlatego że mamy 31 komend miejskich i powiatowych, a kierownictwo chciałoby uczestniczyć w każdej z tych uroczystości, żeby osobiście podziewać strażakom, wręczyć medale, odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe, stąd ta rozciągłość ponadmiesięczna.

Czasu dość niewiele. Czy już jakieś przygotowania się toczą?

Oczywiście. Wnioski awansowe, wnioski o medale są już pisane od stycznia. Wszystko jest przygotowywane. My osobiście, jako Komenda Wojewódzka, łącznie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na poziomie województwa, przygotowujemy obchody wojewódzkie, które odbędą się 28 maja, właśnie w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Bo warto nadmienić, że wspólnie chyba po raz pierwszy państwo będziecie świętować?

Od paru lat były właśnie realizowane te święta oddzielnie. Tutaj chciałbym tę tradycję wspólnego świętowania przywrócić. Mam nadzieję, że wpłynie to dobrze na naszą współpracę.

Panie komendancie, 15 kwietnia powołano nowego komendanta straży w Rybniku, czyli pana następcę po zmianie obowiązków, został nim mł. bryg. Zbigniew Dyk. Wojewoda śląski Marek Wójcik mówił na uroczystej zbiórce, że gratuluje powołania zarówno komendantowi, jak i pełniącemu obowiązki zastępcy, chciałby aby panowie wykonując obowiązki, tak dobrze jak komendant Kruczek, współpracowali z samorządami i jednostkami OSP w regionie. No właśnie, na czym ma polegać ta dobra współpraca z jednostkami OSP?

W powiecie rybnickim jest 40 jednostek, w mieście i powiecie, sumarycznie. Jest dosyć spora liczba elementów, które trzeba ciągle doszlifowywać. To są wspólne ćwiczenia, wspólne spotkania, dosprzętowienie. Jest co robić. Sześcioletnia moja komendantura w Rybniku to pokazała. Tutaj chciałbym też nadmienić, że bardzo się cieszę, że mój zastępca przejął tę funkcję. Jest to osoba bardo kompetentna, z którą świetnie mi się współpracowało. Jestem spokojny o przyszłość Rybnika.

Panie komendancie w tym miejscu, w tym studiu, w marcu mówił pan, że analizuje pan ze swoimi zastępcami plan działania śląskich strażaków i że pracuje pan w kreatywnym gronie. Pojawiła się kwestia utworzenia nowego wydziału w Komendzie Wojewódzkiej. Co w tej sprawie udało się zrobić?

To może ja jeszcze nawiążę do tej grupy naszej kreatywnej komendantów, bo chciałbym się pochwalić że parę dni temu komendant Legierski został powołany już na stanowisko zastępcy komendanta i tym samym wszyscy trzej komendanci są już powołani, czyli już nie są powierzone obowiązki tylko są powołane osoby. Jest już to taki bardzo fajny element dla mnie świadczący o tym, że możemy realizować te zadania w dalszym ciągu. Jeśli chodzi o kwestie nowego wydziału dokumentacja odpowiednia została przygotowana, przeanalizowana u nas, przesłana do komendy głównej i obecnie czekamy na informację zwrotną z Komendy Głównej.

Nawiązując również do marca, były zapowiedzi, że wśród inwestycji pojawi się nowa komenda w Cieszynie, która w przyszłym roku na wiosnę powinna być gotowa, do połowy przyszłego roku budowa jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bieruniu, a do końca przyszłego roku budynek komendy w Tarnowskich Górach i jednostka ratowniczo-gaśnicza. Na jakim etapie są te prace?

Panie redaktorze, tak jak powiedziałem, idziemy w dobrym kierunku. Jestem przekonany, że wiele z tych elementów uda się nam zrealizować w tym czasie, w którym powiedziałem, bo wszystkie inwestycje są już w trakcie. W Tarnowskich Górach został rozstrzygnięty przetarg. Udało się w kwocie przetargowej znaleźć firmę, która wykona tę inwestycję. Została już podpisana umowa, więc już teren budowy -przypuszczam- został przekazany firmie, bo miało się to odbyć na dniach. W Cieszynie też już środki udało się nam przesunąć na tę inwestycję, więc też komendant został zobligowany do tego żeby ruszyć z inwestycją. Mam nadzieję, że te terminy zostaną dotrzymane.

Budynki i siedziby to jest jedno a czy są w planach jakieś też zakupy w najbliższym czasie?

Jesteśmy na etapie planowania montaży finansowych, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną. Na ten moment udało się nam przygotować wstępnie plan zakupu samochodu z drabiną mechaniczną, 2 samochodów ciężkich oraz 4 samochodów specjalnych. Planujemy jeszcze kilka dodatkowych kupić, ale tutaj musimy znaleźć środki żeby te montaże finansowe zrealizować. Mogę też powiedzieć, że dla Ochotniczych Straży Pożarnych również chcemy zakupić sprzęt. Jest to wstępnie 26 samochodów z różnych źródeł montaży finansowych. Obecnie czekamy akceptację Komendy Głównej. Tam są: 3 samochody ciężkie, 16 samochodów średnich i 7 lekkich. I jeszcze, jeżeli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zwiększy pulę środków, będziemy mogli jeszcze kilka dodatkowych samochodów kupić.

I to wszystko w tym roku?

Tak, oczywiście.

No dobrze. Będziemy tutaj obserwować i sprawdzać kiedy przyjadą. Na koniec jeszcze krótko. Wczoraj w siedzibie Komendy Wojewódzkiej spotkał się pan ze strażakami z województwa śląskiego, którzy zdobyli pierwsze miejsce na 39. Mistrzostwach Strażaków PSP w Piłce Siatkowej w Warcie. Siatkarze po raz szósty zdobyli tytuł mistrza w finałowym meczu. Po zaciętej walce pokonali reprezentantów województwa śląskiego. Duma rozpiera?

Sprostuję, pokonali reprezentantów województwa łódzkiego w finale. Pierwsze miejsce zajęli. Bardzo jestem z tego dumny i szczęśliwy, tym bardziej, że do tej pory dwóch strażaków było w Rybniku, z którymi współpracowałem. Jeden przeniósł się do Dąbrowy Górniczej, został też najlepszym graczem w ogóle całego turnieju, co mnie bardzo cieszy. Są to naprawdę bardzo zmotywowani, świetni ludzie. A ogólnie sport, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną jest kluczowym elementem, pomaga strażakom w utrzymywaniu kondycji dobrej a potem przenoszenia tego na działania ratownicze. Jeszcze tylko dodam, że również w tym miesiącu były Ogólnopolskie Zawody w Futsalu i nasz zespół śląski zajął 4. miejsce.

I tutaj stawiamy kropkę. Starszy brygadier Wojciech Kruczek śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej był gościem Radia Katowice. Dziękuję.
Dziękuję bardzo.


Ostatnie artykuły:   Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA