Patriotyczny koncert Cameraty Silesii w Parku Giszowieckim z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski
19 czerwca 2022 rok, niedziela, godz. 16:00
Muszla koncertowa w Parku Giszowieckim przy Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu
Plac Pod Lipami 1, Katowice
Czerwiec upływać będzie w Katowicach pod znakiem świętowania setnej rocznicy włączenia części Górnego Śląska do granic II Rzeczpospolitej. W podniosłe obchody włączy się również Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Chór, tegoroczny laureat „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna (to już czwarty w jego dorobku), 19 czerwca wystąpi z tej okazji w Giszowieckim Parku, w zabytkowej, ponad stuletniej muszli koncertowej.
Kierowany przez Annę Szostak ansambl podczas okolicznościowego występu połączy śląskie pieśni powstańcze z dobrze znanym w całej Polsce repertuarem patriotycznym. Zabrzmią zatem zarówno pieśni takie jak „Już zachodzi czerwone słoneczko” i „Kajże mi się podzioł mój synocek miły, jak i „Przybyli ułani”, „Maszerują strzelcy” czy „Pierwsza brygada”. Do wspólnego śpiewu zaproszeni zostaną słuchacze koncertu.
Razem z Cameratą Silesią wystąpi dwóch instrumentalistów, podobnie jak Camerata Silesia, mocno związanych z Górnym Śląskiem. Na klarnecie zagra Patryk Petersson – student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach angażujący się w wiele różnorodnych stylistycznie przedsięwzięć. Jest m.in. członkiem zespołu Rube Świnie wykonującego górnośląską muzykę tradycyjną. Przy fortepianie zasiądzie Michał Goławski – śpiewak Cameraty, absolwent tej samej katowickiej uczelni w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Studiował również śpiew solowy pod kierunkiem prof. Jana Ballarina i dra Adama Szerszenia.
Dopełnieniem koncertu będzie występ Adama Myrczka – aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, zdobywcy „Złotej Maski 2021”. Wygłosi on historyczne przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. Obie te postaci należą niewątpliwie do najważniejszych polskich działaczy politycznych okresu walki o niepodległość i ukształtowanie granic odradzającej się Rzeczpospolitej.
Planując swój udział w rocznicowych uroczystościach, warto pamiętać, że przyłączenie ziem górnośląskich do Polski w 1922 roku nie było jednym wydarzeniem, a rozłożonym na etapy procesem. Narodowy Dzień Powstań Śląskich ustanowiono na 20 czerwca, kiedy na Śląsk wkroczyło Wojsko Polskie dowodzone przez generała Stanisława Szeptyckiego. W dzień koncertu – 19 czerwca – mija natomiast dokładnie sto lat od parady, jaką w Katowicach na okoliczność podpisania aktu o przejęciu przez Państwo Polskie powiatu katowickiego odbyły oddziały francuskie oraz ich późniejszego wymarszu z miasta.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Katowice, Radio eM, Gość Niedzielny i TVP Katowice.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.