Rzeczywistość przedstawiona

Dwa spektakle zobaczymy dziś w ramach 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który trwa w Zabrzu od soboty pod patronatem Polskiego Radia Katowice.

Na deskach Teatru Nowego o godzinie 18:00 "Dziennik przebudzenia" Jerzego Pilcha w reżyserii Adama Ferencego. Jego też zobaczymy na scenie razem z Joanną Kosierkiewicz, gdy opowiadać będą o człowieku i człowieczeństwie we współczesnym świecie i Polsce.

W Kopalni Sztuki przy ulicy Hagera 43 odbędzie się spektakl Piotra Rowickiego "ČESKÝ DÍPLOM". To próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieści o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Usłyszymy historie Marty Kubisovej, popularnej piosenkarki zniszczonej przez system komunistyczny, Lidy Baarovej, aktorki kolaborującej z nazistami, Otokara Sveca, nieszczęśliwego autora największego pomnika Stalina w Europie czy Jana Palacha, politycznego samobójcy, którego nazwano płonącą pochodnią. Spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka rozpocznie się o godzinie 19:30.

Autor: Marek Mierzwiak /rs/