Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Senior plus. Zabytkowy basen. Wypalanie traw. Brunetki, blondynki.
05.03.2019
16:17:00

W całym kraju dochodzi do licznych pożarów traw. Nie inaczej jest na północy naszego województwa. Wczoraj wieczorem strażacy gasili płonące pola między innymi w powiatach częstochowskim i kłobuckim. W tym drugim ogień zajął tereny o powierzchni prawie 40 hektarów. Okoliczni mieszkańcy obawiali się o swój dobytek, bo silny wiatr utrudniał opanowanie płomieni, które zbliżały się do zabudowań. 


W Chorzowie otwarto pierwszy, dzienny dom seniora. Do dyspozycji pensjonariuszy została oddana sala z nowoczesnym sprzętem do rehabilitacji, czy pokój do terapii zajęciowej. Przede wszystkim to miejsce spotkań społeczności lokalnych seniorów, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach kulturalnych i sportowych, wspierając się wzajemnie. Wyremontowany ośrodek zachęca estetyką i jest dostosowany do potrzeb osób starszych. Rewitalizacja ośrodka przeprowadzono w ramach programu senior +. Z chorzowskimi seniorami rozmawiała Paulina Pikiewicz.


Teraz przeniesiemy się do Zawiercia do tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie po kilkumiesięcznej przerwie znów mogą pływać w szkolnym basenie. Obiekt budowany był razem ze szkołą w latach 60. w ramach programu oświatowego, realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Tzw. szkoły tysiąclatki budowano wtedy ze środków budżetowych i społecznych.Szkolny basem wymagał generalnego remontu. Jak się zmienił? O tym m.in. Katarzyna Jaworska dyrektorka szkoły, która po nowym obiekcie oprowadziła nasza reporterką. 


Proponujemy teraz opowieść o Janie Kiepurze i jego rodzinie. Losy sławnego tenora Jana Kiepury a także epizody z życia jego rodziny przybliży słuchaczom Sławomir Korczyński z Sosnowca. Pan Sławomir jest pasjonatem historii lokalnej,zbiera pamiątki po sławnych ludziach związanych właśnie z Sosnowcem. O sławnym "Chłopaku z Sosnowca" i jego najbliższych-napisał  niedawno książkę. To był pretekst do nagrania jakiego podjął się Wojciech Pacula. Tak powstał reportaż "Kiepura ,ach Kiepura!" Potraktujmy to jako "korepetycje z historii". Biografię Jana Kiepury i jego związki z Sosnowcem przywołał w naszym programie Sławomir Korczyński a gawędził z nim Wojciech Pacula.

Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA