Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Konkurs. Strajk ekologiczny. Protest budowlańców. Dzień konsumenta.
15.03.2019
17:30:00

W Polskim Radiu Katowice odbył się finał 10. Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W tym roku na konkurs wpłynęło 259 prac. Jak mówi jego organizatorka europosłanka, Jadwiga Wiśniewska prace to odzwierciedlenie młodzieży. Więcej w relacji naszej reporterki, Joanny Opas.


Mają kilkanaście lat i martwią się smogiem, zanieczyszczeniem środowiska i przyszłością planety. Młodzież z barwnymi banerami skandowała na katowickim Rynku proekologiczne hasła, zwracając uwagę przechodniów. Inspiracją do "szkolnego strajku" jest Greta Thunberg - 16 letnia Szwedka, która każdego piątku protestuje przed Parlamentem w Sztokholmie w obronie klimatu. Nastolatka, która gościła w Polsce podczas Szczytu Klimatycznego jest kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla. Z jej polskimi naśladowcami rozmawiała reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch.


Na DK-1 w miejscowości Lubojenka, na odcinku budowanej autostrady A1 protestowali dziś podwykonawcy tej budowy. Zwracają w ten sposób uwagę na kłopoty finansowe z jakimi borykają się w ostatnim czasie mając nieuregulowane 50 roszczeń na kwotę ok. 28 milionów złotych. Protest trwał przeszło godzinę a polegał na spowalnianiu ruchu. W Lubojence w miejscu protestu jest zwężenie związane z budową, ciężki sprzęt wyjechał najpierw na jeden pas ruchu następnie na drugi pas i po przeszło godzinie opuścił DK 1. Spór uwidocznił się na budowie odcinka F czyli obwodnicy Częstochowy w kierunku granicy województwa ale ma szersze tło. Włoska firma Salini domaga się rewaloryzacji kontraktu z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów budowy i to nie tylko odcinka koło Częstochowy. Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach czeka na wznowienie tej konkretnej budowy koło Częstochowy. W poniedziałek zapewne do sprawy powrócimy.


Dziś Światowy Dzień Konsumenta. Po raz pierwszy obchody odbyły się w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Prezydent USA sformułował cztery  prawa konsumentów: do informacji, wyboru bezpieczeństwa i reprezentacji. O prawach nas wszystkich z mieszkańcami regionu oraz ekspertem rozmawiała reporterka Radia Katowice.
Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA