Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Egzamin gimnazjalisty bez zakłóceń
10.04.2019
16:55:00

Marcin Rudzki

Egzaminy gimnazjalne w województwie śląskim przebiegły bez zakłóceń. Takie informacje przekazało Śląskie Kuratorium Oświaty.

Jak poinformowała  Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, Egzaminy przeprowadzono dzięki ponad 700 osobom, które zadeklarowały wsparcie zespołów nadzorujących. 


Z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podziękował wszystkim osobom i podmiotom, które były zaangażowane w prawidłowe przeprowadzenie egzaminów.


Do egzaminu gimnazjalnego w naszym województwie przystąpiło blisko 38 tysięcy uczniów w 769 szkołach. Dziś uczniowie zmagali się z częścią humanistyczną, w kolejnych dniach z częścią matematyczno-przyrodniczą oraz językiem obcym.

Rano dyrektorzy wszystkich gimnazjów zadeklarowali, że udało się zebrać zespoły nadzorujące do egzaminu. Zespoły zostały wsparte przez ponad 600 ochotników z wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym. Ustalone przed miesiącem zespoły egzaminacyjne trzeba było uzupełniać w związku z rozpoczętym w poniedziałek strajkiem w oświacie.

— Sytuacja do końca była bardzo napięta, dopiero wczoraj udało się zakończyć przygotowania do dzisiejszego egzaminu — mówi Radiu Katowice Lucyna Żmijewska-Szemberg, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 37 w Bielsku-Białej.


Bielska 37. jest jedną z największych szkół w mieście, uczęszcza do niej 670 uczniów z podstawówki i niespełna 60 gimnazjalistów. Ich dzisiejszy egzamin odbył się wg ustalonego trybu.


W bielskiej Szkole Podstawowej nr 37 do strajku przystąpiło prawie 90 procent z 67 nauczycieli. W Bielsku-Białej strajkują wszystkie 22 szkoły podstawowe i 17 średnich. Akcja protestacyjna rozpoczęła się także w 25 miejskich przedszkolach, z których 8 wycofało się wczoraj ze strajku i podjęło normalną pracę.

Wszystkie egzaminy gimnazjalistów na terenie Żywca powinny przebiegać bez zakłóceń, mówił rano burmistrz Antoni Szlagor. 

Mimo trwającego strajku w oświacie, urzędnicy wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami zadbali o obsadę wszystkich komisji do końca tygodnia. Nie ma również problemów z opieką nad dziećmi, które rodzice zmuszeni byli odstawić do placówek oświatowych. Na terenie Żywca, na przeszło 2,5 tysiąca uczniów opieki w szkołach wymaga niespełna 120 osób, w przedszkolach przebywa 175 dzieci z 776 przedszkolaków. Wszędzie, gdzie jest taka potrzeba, są opiekunowie, zapewnia burmistrz. 

We wszystkich częstochowskich szkołach egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się bez utrudnień. W 23 placówkach prowadzonych przez samorząd do egzaminu przystąpiło ponad półtora tysiąca uczniów.

W kilku szkołach ze względu na strajk dyrektorzy zgłaszali problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnej, jednak wczoraj udało się uzupełnić braki. W Olszynie, w gminie Herby, część rodziców, nie popierająca strajku nauczycieli, przyprowadza dzieci do szkoły. Inni rodzice wysyłają dzieci, aby sprawdzały czy są zajęcia, a jeśli ich nie ma, zapewniają opiekę w domu.


Beata Halemba, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynie tłumaczy, że mimo strajku szkoła zapewnia opiekę nad dziećmi. Sprawują ją nauczyciele, którzy nie strajkują i osobiście dyrektor.


Mimo strajku nauczycieli egzaminy gimnazjalne w Gminie Herby odbywają się zgodnie z planem.

 Autor: Marcin Rudzki, Łukasz Kałuża, Jarosław Krajewski, Zdzisław Makles, Joanna Opas /rs/ml/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA