Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezesem Wojciechem Kuśpikiem
06.05.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

7 maja w Katowicach rozpoczyna się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. 

Swój udział w nim zapowiedzieli między innymi: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Donald Tusk oraz przedstawiciele rządów wielu europejskich krajów.  Jaka jest kondycja i przyszłość Europy? Jak można podsumować 20 lat Polski w Unii Europejskiej? 

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającego się jutro w Katowicach 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Jak mówił w Radiu Katowice Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, które jest organizatorem spotkania, w tym roku głównymi tematami kongresu będą: 20-lecie Polski w Unii Europejskiej oraz "Transformacja dla przyszłości". Wojciech Kuśpik dodał, że musimy przechodzić transformację w każdej dziedzinie naszego życia. 

— Transformację gospodarczą w kierunku bezpieczeństwa gospodarczego i trochę zmiany przemysłu na przemysł obronny, transformację energetyczną, byśmy byli niezależni energetycznie i produkowali energię przyjazną dla klimatu — powiedział Wojciech Kuśpik.

Zdaniem prezesa PTWP każdy z nas przechodzi także transformację technologiczną, bo technologie bardzo szybko się zmieniają.

Nowością w programie kongresu jest "EEC Talks".

Na otwartej scenie, w nowej formule, wystąpią znani ekonomiści, politycy, dyplomaci, ciekawe postaci ze świata biznesu, kultury i życia społecznego.

— W tym roku nie tylko takie (tradycyjne) panele, debaty, ale także krótsze formy – rozmowy. Chcemy zachęcić, by podczas kongresu jak najwięcej rozmawiać, żeby różne strony były otwarte na dialog. Nie da się robić dobrych regulacji i nie da się zmieniać Polski bez otwartego dialogu różnych środowisk. — powiedział Wojciech Kuśpik.

— Na Śląsk przyjadą najważniejsi inwestorzy, którzy inwestują w tej części Europy. Globalne firmy, najwięksi polscy przedsiębiorcy – oni widzą Śląsk, widzą Katowice, widzą Metropolię. Nie inwestuje się w miejscach, których się nie zna, których się nie widzi. To jest ogromna szansa na to, by pokazać jaki jest potencjał Śląska. — powiedział Wojciech Kuśpik.

Z prezesem Grupy PTWP Wojciechem Kuśpikiem, inicjatorem i organizatorem kongresu, rozmawia Piotr Pagieła.

 

Państwa i moim gościem jest Wojciech Kuśpik prezes Grupy PTWP - inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który jutro rozpocznie się w Katowicach po raz szesnasty. Dzień dobry.

Dzień dobry państwu. Witam.

Naszych słuchaczy pytamy dzisiaj o pięć słów, którymi mogliby podsumować zakończony długi weekend. Czy u pana byłyby to przygotowania do Europejskiego Kongresu Gospodarczego? Wychodzi, że pięć.

Tak, rzeczywiście ostatni czas to bardzo intensywne prace w Centrum Kongresowym naszego zespołu, prace przed dużym wydarzeniem, które już za chwilę.

Wszystko dopięte na ostatni guzik?

Nigdy nie jest dopięte wszystko na ostatni guzik, ale dokładamy wszelkich starań żeby rzeczywiście być dobrze przygotowanymi.

Goście specjalni jutro: premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wszystko potwierdzone? Premier będzie? Pani von der Leyen będzie?

Tak, na teraz wszystko wskazuje, że rzeczywiście będziemy mieli mocne otwarcie kongresu. To jest Europejski Kongres Gospodarczy. Ważny jest ten „europejski”. Cieszy nas to, że ważne osoby w Europie są na kongresie i mówią o ważnych sprawach dla Polski i dla całej Europy.

To jest tak, że przyjeżdżają politycy, przyjeżdżają przedstawiciele środowisk gospodarczych, przedstawiciele rządów krajów Europy, ale nie tylko, są naukowcy, są samorządowcy, ale przeciętny Kowalski zapyta tak: „No dobrze, przez trzy dni siedzą, rozmawiają, piją kawę, czasem spotkają się na jakimś bankiecie, potem są rozmowy kuluarowe także, ale co ja z tego mam”?

Ja powiem tak, że przedsiębiorcy -bo to jest jednak Kongres Gospodarczy, więc głównymi gośćmi są przedsiębiorcy, menadżerowie- podkreślają, że to jest najbardziej efektywna biznesowo dla nich impreza, że rzeczywiście warto przyjechać do Katowic. A dlaczego? Ja podkreślam, że jeżeli w jednym czasie, w jednym miejscu 11 tysięcy osób się spotyka i rozmawia ze sobą -według naszego badania to jest ponad 100 tysięcy rozmów, spotkań-, jeżeli mały procent z tego zakończy się konkretnym projektem, a często słyszymy, że tak jest, że na podstawie tych rozmów postaje jakaś inwestycja, jakiś projekt biznesowy, to z tego są dziesiątki, setki bardzo konkretnych projektów dla Polski, dla Europy, też dla Śląska.

Miejsca pracy także?

Tak, bo na Śląsk przyjadą najważniejsi inwestorzy, którzy inwestują w tej części Europy: globalne firmy, najwięksi polscy przedsiębiorcy. Oni widzą Śląsk, widzą Katowice, widzą metropolię. Nie realizuje się inwestycji, nie inwestuje się w miejscach, których się nie zna, których się nie widzi. To jest ogromna szansa na to żeby pokazać jaki jest potencjał Śląska.

Czy podczas XVI Kongresu w Katowicach poznamy nowy plan dla Europy?

Taka jest zapowiedź pana premiera Donalda Tuska. Myślę, że dlatego też przyjeżdża pani Ursula von der Leyen. Będzie też pani komisarz do spraw energii Kadri Simson. Będzie mocna reprezentacja Komisji Europejskiej, będzie mocna reprezentacja polskiego rządu. Takim głównym hasłem kongresu jest „Transformacja dla przyszłości”. Wychodzimy z tego, że -można powiedzieć- świętujemy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej i chcemy rozmawiać, jak mają wyglądać te kolejne lata Polski w Unii Europejskiej.

No właśnie panie prezesie, jak pana zdaniem powinny wyglądać te kolejne lata Polski w Unii Europejskiej i całej Unii Europejskiej, całej Europy? 

Na pewno jesteśmy w bardzo trudnym momencie, bo rzeczywiście pierwszy raz, wielu z nas w ogóle nie pamięta, że przy naszej granicy może być wojna, cały czas jest wojna w Ukrainie, więc mamy i zagrożenie ze strony Rosji Putina, mamy bardzo trudną sytuację geopolityczną i musimy przechodzić transformację w każdej dziedzinie naszego życia, transformację gospodarczą w kierunku takiego bezpieczeństwa gospodarczego i trochę zmiany przemysłu też na przemysł obronny.

Transformację energetyczną, bo o tym się mówi głównie.

Tak, transformację energetyczną byśmy byli niezależnie energetycznie, byśmy produkowali energię przyjazną dla klimatu. Każdy z nas przechodzi transformację technologiczną bo technologie bardzo szybko się zmieniają. Można powiedzieć przyszłość, to jest taka stała zmiana i stała transformacja, do której powinniśmy być dobrze przygotowani.

Panie prezesie o nowościach porozmawiajmy bo to XVI Kongres i za każdym razem jest coś nowego. W tym roku EEC Talks, czyli?

Czyli rozmowy. My podkreślamy, że biznes to rozmowy, kongres to rozmowy. W tym roku też taka nowa forma, czyli nie tylko takie panele, debaty, ale także krótsze formy rozmowy. Generalnie chcemy zachęcić do tego żeby podczas kongresu, jak najwięcej rozmawiać, żeby różne strony ze sobą rozmawiały, żeby różne strony były otwarte na dialog. Nie da się robić dobrych regulacji, nie da się zmieniać Polski bez takiego otwartego dialogu różnych środowisk.

Otwarty dialog na otwartej scenie?

Tak. Kongres zawsze był takim miejscem otwartym. My podkreślaliśmy, że zawsze taką misją kongresu jest to by tutaj w Katowicach, tutaj na Śląsku prowadzić taki otwarty dialog.

To jeszcze chciałem pana zapytać o Recycling Planet. Co to jest i na czym to będzie polegać i jak to będzie można zobaczyć?

Mieszkańcy Katowic, mieszkańcy Śląska i oczywiście goście kongresowi będą mogli zobaczyć między Spodkiem a Centrum Kongresowym powstała taka mała, zielona planeta trochę nawiązująca oczywiście do Spodka, ale też nawiązująca do trendu, który w gospodarce jest niewątpliwy, czyli zielonej transformacji. Cała gospodarka się zmienia, idzie w kierunku tej zielonej strony i to też chcemy podkreślić.

Panie prezesie. bo to nie tylko gospodarka podczas kongresu, ja przygotowując się zajrzałem do agendy i przyznam się temat jednego panelu dyskusyjnego mnie zaintrygował: „Sztuka i rynek”. Jak wygląda polski rynek sztuki, trendy, zmiany, interesujące zjawiska? Powiem tak, Wojciech Fibak, tenisista a jednocześnie mecenas, to ciekawe zjawisko w czasie kongresu.

Generalnie staramy się podkreślać jak ważna jest kultura, jak ważna jest sztuka w przestrzeniach publicznych, w naszym życiu. To też przyciąga inwestycje, to też tworzy zainteresowanie danym miejscem. Rzeczywiście mamy też myślę bardzo ciekawe, dobrze obsadzone, dyskusje dotyczące kultury, dotyczące sztuki. Dużo będziemy mówić o tym, jak ważne jest żeby w przestrzeniach publicznych, w biurach pojawiała się sztuka żeby wspierać też młodych artystów, ale też sztuka, rynek sztuki to też jest właśnie rynek, to też są te inwestycje alternatywne, które też w ostatnich latach były bardzo rentowne.

Ostatnia minuta naszej rozmowy to XVI Europejski Kongres Gospodarczy w statystykach panie prezesie.

Te statystyki wydają się rekordowe. Przez trzy dni w Katowicach będzie ponad 12 tysięcy gości stacjonarnie, pewnie drugie tyle on-line. Ponad 1200 panelistów-ekspertów. Ponad 500 akredytowanych dziennikarzy. Niewątpliwie Polska i jakaś część Europy będzie śledziła to co się dzieje w Katowicach, na Śląsku, w metropolii.

Przypomnijmy, jutro rozpoczyna się trzydniowy XVI Europejski Kongres Gospodarczy a gościem Radia Katowice był Wojciech Kuśpik prezes Grupy PTWP inicjator i organizator kongresu. Dziękuję bardzo za wizytę.

Bardzo dziękuję.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne