Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezesem Mateuszem Pindlem
13.05.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Jakie jest wsparcie finansowe państwa przeznaczone na likwidację dzikich wysypisk, w kontekście pożaru nielegalnego składowiska w Siemianowicach Śląskich. 

Co trzeba zrobić, by otrzymać Zielony Czek? Czy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy rozwiążą problemy programu "Czyste powietrze"? 

Prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel w Radiu Katowice.

— Nielegalne składowiska odpadów to poważny problem. Ich likwidacja jest trudna i kosztowna. — mówił w Radiu Katowice prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mateusz Pindel.

Jak dodał, państwo ma środki i jest w stanie egzekwować likwidację takich "dzikich składowisk".

— Za składowanie tych odpadów odpowiedzialny jest właściciel i to od niego powinno się egzekwować należyte ich składowanie i zabezpieczenie, a jeżeli tego nie wykonuje, to instytucje, które monitorują stan tych odpadów wydają konkretne decyzje — powiedział Mateusz Pindel. 

Prezes WFOŚiGW mówił, że fundusz ma środki, choć niewielkie, by wspomagać usuwanie dzikich wysypisk. Przypomniał, że na tej samej ulicy w Siemianowicach Śląskich, gdzie w piątek paliło się składowisko, na ulicy Wyzwolenia, fundusz dofinansował pomoc w uprzątnięciu innego składowiska. Było to w 2020 roku. Jak dodał problem jest bardzo duży.

W Siemianowicach Śląskich cały czas trwa akcja dozorowania pogorzeliska. Na miejscu zdarzenia działania prowadzi 28 zastępów straży pożarnej i 80 strażaków.

Prezes WFOŚIGW o czystym powietrzu.

— Nie ma zagrożenia dla finansowania programu Czyste powietrze w województwie śląskim — zadeklarował prezes Mateusz Pindel. 

Jak mówił stało się tak dzięki środkom pozyskanym z Unii europejskiej.

— Jesteśmy na bieżąco z wypłatami środków z "Czystego powietrza". Środki zostały zabezpieczone przez odblokowanie KPO. — powiedział gość Radia Katowice.

Prezes Mateusz Pindel poinformował, że w kwietniu podpisana została także umowa dotycząca wejścia czystego powietrza do "Feniksa" czyli Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

— Zostało zabezpieczone na lata 2024-2029 710 milionów złotych dla województwa śląskiego — powiedział prezes Pindel. 

Jednocześnie przypomniał, że w przypadku pomp ciepła dofinansowanie z programu będzie zależeć od tego, czy urządzenie jest na specjalnej liście, przygotowanej przez urzędników.

— Muszą zostać wpisane na tzw. listę zielonych urządzeń i materiałów, prowadzoną przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i tu przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo beneficjentów — powiedział prezes Pindel.

Stało się tak, gdyż dochodziło do sytuacji, w których wykonawcy instalowali urządzenia o niewłaściwych parametrach dla domu a to generowało wysokie koszty ogrzewania.

Z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Mateuszem Pindlem w Katowicach rozmawia Piotr Pagieła. 
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA