Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
15 lat w UE. Uroczyste obchody.
01.05.2019
20:19:00

fot. Krzysztof Słabikowski, Kamil Jasek

W wielu miejscach regionu uroczyście obchodzone będzie 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Polska jest członkiem UE od 2004 roku na podstawie traktatu podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem wspólnoty. Według ostatnich badań z członkostwa Polski w Unii Europejskiej zadowolonych jest 95 procent Polaków.

Częstochowa uczciła 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej na placu przed miejskim ratuszem. Wraz z chórem Cantate Deo mieszkańcy miasta zaśpiewali Odę do radości. 

— Dzięki wydarzeniom, które dziś wspominamy, nasze miasto zyskało półtora miliarda złotych — mówi Aleksander Wierny z Urzędu Miasta w Częstochowie. 


Zgromadzeni podczas wspólnego śpiewania hymnu Unii Europejskiej pozytywnie oceniają przynależność Polski do wspólnoty. 


Wspólne śpiewanie Ody do radości w wielu miastach zorganizował Związek Miasta Polskich przy udziale samorządów.

W Bielsku-Białej na Placu Ratuszowym została wspólnie odśpiewana Oda do radości. Organizatorzy wspólnego świętowania unijnej jedności zapewnili tekst, melodię trzeba było opanować we własnym zakresie. 

— Powinno się udać, zapraszamy wszystkich chętnych — mówił rzecznik bielskiego magistratu, Tomasz Ficoń: 


Mieszkańców miasta w rocznicowym występie wesprze chór Echo z Domu Kultury Włókniarzy oraz Chór Gospel z Domu Kultury w Olszówce. Poprzednie śpiewanie na placu pod bielskim magistratem odbyło się z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wykonano wówczas hymn państwowy.

— W większości jesteśmy zgodni, że wejście naszego kraju do Unii Europejskiej 15 lat temu było pozytywne i korzystne dla Polski, co widać np. w rozwoju osiągniętym dzięki unijnym środkom — mówi wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. 

Zwraca jednak uwagę, że są rzeczy, które mogą się nie podobać, na przykład nierówne traktowanie państw-członków: 


— Prawu i Sprawiedliwości zależy na jak najliczniejszej reprezentacji w nowym Parlamencie Europejskim. Chcemy być w Unii, ale nie na pozycji tych gorszych — powiedział minister Szwed


Na schodach przed Teatrem Śląskim w Katowicach, Odę do radości odegrała orkiestra KWK Wieczorek pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Organizatorzy zapraszają mieszkańców na świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Tyszanie świętowali 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej na placu Baczyńskiego. Zostanie tam pokazana wystawa fotograficzna złożona ze zdjęć i wspomnień mieszkańców, a w kościele pw. św. Marii Magdaleny koncert pod batutą Michała Brożka.

W Myszkowie zaplanowano bieg z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Biegacze oraz miłośnicy Nordic Walking pokonają wiodącą przez las trasę o dystansie 5 kilometrów. 

— Zależy nam na tym, żeby być w dobrej kondycji fizycznej — mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska, która objęła imprezę patronatem honorowym. 


W Rudzie Śląskiej festyn odbędzie się w parku im. Augustyna Kozioła w dzielnicy Ruda. W programie zaplanowany został występ uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk gastronomicznych. 

W zabrzańskim Parku 12C Sztolni Królowa Luiza odbędzie się piknik Radosna Europa. W programie m.in.: konkursy, gry i zabawy dla dzieci, wspólne śpiewanie Ody do radości oraz koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza.

Autorzy: Jarosław Krajewski, Paulina Kurek, Joanna Opas, Ryszard Stotko /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA