Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rozpoczęła się wielka majówka. Grillowanie i festyny.
01.05.2019
09:32:00

fot. Ryszard Stotko

Festyny i grillowanie, to ulubione zajęcia Polaków w majówkę.

Długi weekend majowy inauguruje cykl imprez plenerowych w gminie Brenna. Rozpocznie go cykliczne spotkanie pod hasłem Posiady nad Brennicą, które w tym roku poświęcone jest obchodom 100-lecia związku Podhalan. Góralskie zespoły regionalne z południa Polski, po barwnym korowodzie wystąpią na scenie Amfiteatru w Parku Turystyki, mówi Katarzyna Macura-dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu. 


Po za koncertami, w parku wystawiać się będą twórcy ludowi a w programie m.in. pokazy strojów regionalnych z różnych regionów polskich Karpat.

W Rybniku od początku maja korzystać można z nowej, dwukilometrowej trasy rekreacyjnej biegnącej wokół Zalewu Pniowiec. Prócz wygodnie utwardzonych i oświetlonych ścieżek nie brak miejsc do odpoczynku – są ławki, ławo-stoły, stojaki rowerowe, a także stanowiska biwakowe z paleniskami, umożliwiającymi rozpalenie ogniska czy grillowanie. Całość wykonana została siłami pracowników Rybnickich Służb Komunalnych.

Przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, będącej obiektem światowego dziedzictwa UNESCO, będzie można uczestniczyć w pikniku. Ćwiczenia, animacje, industrialna strefa edukacyjna czekają na wszystkich chętnych. Przygotowano plenerowe zajęcia, stoiska gastronomiczne oraz taniec w skansenie, w otoczeniu zabytkowych maszyn i lokomotyw, Wydarzenie WORK it OUT polega na wykonaniu wspólnego kilkuminutowego tańca. W przygotowaniach do festiwalu pomogły materiały filmowe: teledysk oraz film instruktażowy.

— To nie tylko zabawa, ale i promocja przemysłowego dziedzictwa — mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 


Przyjść może każdy zainteresowany. 


W jednodniowym festiwalu, koordynowanym przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, weźmie udział w sumie aż 40 zabytków techniki z całej Europy. W naszym regionie będą to: Kopalnia Ignacy z Rybnika, Szyb Maciej w Zabrzu, Osiedle Nikiszowiec, Wieże KWK Polska ze Świętochłowic i Walcownia Cynku z Katowic. Piknik w industrialnej scenerii Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni srebra potrwa od 10:00 do 17:00. 

W Wiśle na Majówkę przygotowano bogaty program,głównie dla najmłodszych ale nie zabraknie akcentów sportowych dla dorosłych, zapewnia Katarzyna czyż Kaźmierczak z Wiślańskiego Centrum Kultury. 


Wiślańską majówkę zakończy w sobotę Bitwa o Samotną Górę czyli gra terenowa dla rodzin z dziećmi oraz koncert Anity Lipnickiej.

Wspólnie grillować można w Zabrzu. Na majówkowe biesiadowanie do Parku 12C zaprasza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na chętnych w zabrzańskim parku 12C czeka kilkanaście profesjonalnie przygotowanych stanowisk do grillowania.

Autorzy: Paulina Kurek, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła, Dorota Stabik, Ryszard Stotko, Łukasz Szwej /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA