Rozmowa dnia z ministrem Łukaszem Szumowskim

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Jaka jest sytuacja epidemiczna w województwie śląskim? Czy nie należy się już bać koronawirusa i co ze szczepionką? Są nowe zasady, które będą obowiązywać podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim rozmawia Piotr Pagieła.

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego mimo sporej liczby nowych przypadków COVID-19 w województwie śląskim, tendencja jest jednak malejąca. Jak powiedział Radiu Katowice 96 wczorajszych przypadków to jeszcze wyniki testowania rodzin górników. Jak dodał w ościennych krajach i regionach liczba przypadków rośnie. Minister powiedział także, że nie należy się bać mieszkańców województwa śląskiego.

W województwie śląskim z powodu zakażenia hospitalizowanych jest 345 osób. Na kwarantannie domowej przebywa 5 296 mieszkańców. Do tej pory odnotowano 13 403 przypadków zakażenia z czego 8 856 osób wyzdrowiało a 344 zmarło.

Minister powiedział także, że osoby planujące wyjazdy do sanatoriów są bezpieczne. Jak dodał przeprowadzono kilkanaście tysięcy testów osób mających skierowania na takie właśnie leczenie. Na 18 tysięcy wykonanych testów pozytywne wyniki miało 30 osób, co daje wynik niespełna 2 promili.

Uzdrowiska w połowie czerwca wznowiły działalność zwieszoną na czas pandemii. Przed planowanym wyjazdem każda osoba powinna wykonać test diagnostyczny, którego wynik przesądza o możliwości udania się do sanatorium.Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.