Ulewy w regionie. Pracowita noc strażaków.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Ponad 600 razy straż pożarna interweniowała w województwie śląskim w związku z ulewami, które przechodzą od czwartkowego popołudnia przez region. 

Najwięcej interwencji, bo ponad 370, było w powiecie wodzisławskim, ponad 70 razy strażacy interweniowali w powiecie rybnickim i ponad 50 w raciborskim. W Krzyżanowicach w powiecie raciborskim zalana została droga w rejonie skrzyżowania DK 45 z DW 936, rozlewisko usunięto dopiero po godzinie 21:00. Ponadto podtopiony został Urząd Gminy, Jednostka OSP Krzyżanowice, Jednostka OSP Owsiszcze, Posterunek Policji i tory kolejowe. 

W Rydułtowach w powiecie wodzisławskim zalana została piwnica w szpitalu, a w Gaszowicach w powiecie rybnickim zalana została szkoła przy ulicy Rydułtowskiej. Szkoła została zalana także w Katowicach przy ul. Harcerzy Września. 

Trwa usuwanie blisko 180 zgłoszeń, w których bierze udział 38 zastępów w tym 10 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej. Interwencje najczęściej dotyczyły zalanych piwnic, posesji oraz udrażniania przepustów. 

Przekroczony jest stan ostrzegawczy na Odrze w Raciborzu Miedoni, ale poziom wody spada. 

Blisko 500 odbiorców pozostaje bez prądu, najwięcej w gminie Kornowac w powiecie raciborskim, to ponad 200 odbiorców, a po ponad 100 w Rybniku i Rydułtowach. Do południa awarie mają zostać usunięte. 

Autor: Joanna Opas /rs/