Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa z Wojciechem Szaramą
03.10.2022
07:40:00

fot. Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Sejm zdecydował w ubiegłym tygodniu o zamrożeniu cen prądu. Wprowadzono jednak limity zużycia, do których będą obowiązywały niższe ceny.

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, wprowadzony zostanie specjalny dodatek, o który w porannej rozmowie Radia Katowice będziemy pytać posła Prawa i Sprawiedliwości Wojciecha Szaramę. Porozmawiamy także o węglu, ponieważ premier kilka dni temu przyznał, że jest problem z surowcem i poradził autoreglamentację podczas jego zakupu.

[Łukasz Łaskawiec] Moim i państwa gościem w Radiu Katowice, w poniedziałkowy poranek, jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama. Dzień dobry.

Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry państwu.

Panie pośle w ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o zamrożeniu cen prądu. Teraz projekt trafi do Senatu. Wprowadzono limity zużycia, do których będą obowiązywały niższe ceny: gospodarstwa domowe do 2 tys. kWh, gospodarstwa w których jest osoba z niepełnosprawnością do 2,6 tys. kWh, rolnicy i posiadacze karty dużej rodziny do 3 tys. kWh. Zamrożone ceny będą obowiązywały cały rachunek, łącznie z tymi opłatami przesyłowymi, abonamentowymi czy jedynie faktyczne zużycie?

Tak jest. To była podstawowa sprawa żeby ci najsłabsi, i jednocześnie ci którzy zużywają prąd tylko i wyłącznie w gospodarstwach domowych, żeby uzyskali pomoc i żeby nie zostali obciążeni tą podwyżką cen energii. Trzeba cały czas przypominać, że ta cała podwyżka cen energii wiąże się z agresją Rosji na Ukrainę, z tym że poszybowały w górę ceny gazu, ropy naftowej, węgla, więc tych surowców, z których energia energetyczna, elektryczna jest wytwarzana. Tutaj rząd na szczęście znalazł pieniądze dla tych gospodarstw domowych wielorodzinnych, tych którzy najbardziej potrzebują pomocy i ta pomoc będzie. W przyszłym roku 2023 te gospodarstwa domowe, gospodarstwa z osobą niepełnosprawną i osoby prowadzące działalność rolniczą nie będą płacić wyższych pieniędzy za energię elektryczną.

Czyli cały rachunek będzie niższy a nie jedynie zużycie?

Tak jest.

Panie pośle a co z osobami, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania domów, na przykład gospodarstwa, w których zamontowane są pompy ciepła? W nich rachunki za prąd są zdecydowanie wyższe.

Tutaj jest również przewidywana pomoc w formie takiego jednorazowego dodatku, tak jak dodatek węglowy, a więc to będzie około 1,5 tys. zł dla tych gospodarstw domowych. Oczywiście wszystkie szczegóły będą jeszcze rozważone bo bardzo ważne będą rozporządzenia do tych projektów ustaw, które teraz powędrowały do Sejmu. Ja chciałem powiedzieć, że dodatek węglowy bardzo się sprawdził. W województwie śląskim już kilkaset tysięcy osób dostało po 3 tys. zł. Mogli oni ten węgiel zakupić w Polskiej Grupie Górniczej, w Węglokoksie, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a więc ludzie są zabezpieczeni. Z tego dodatku 3 tys. są bardzo zadowoleni.

O węglu za chwilę będziemy jeszcze rozmawiać, chcę jeszcze wrócić do prądu. Ten dodatek o którym pan poseł wspomniał, dla osób ogrzewających domy energią elektryczną, ma zastąpić niższą cenę do przedstawionego przed chwilą limitu zużycia. Czy gospodarstwa ogrzewane właśnie prądem będą mogły korzystać równocześnie z dwóch forma wsparcia? Czy zamiennie?

Tutaj to będzie zamiennie. Można będzie wybrać albo jedną wersję, albo drugą. Cały czas są wprowadzane takie uszczelnienia do tego systemu. Oczywiście wszystkiego nie da się napisać od razu bo życie potem koryguje wszelkiego rodzaju przepisy. Tutaj musimy podejmować decyzje bardzo szybko no bo zima się zbliża, a jednocześnie te decyzje będą korygowane i będą zawsze na korzyść obywateli.

Co z samorządami, które w przyszłym roku z prąd będą musiały płacić kilkukrotnie więcej? Słyszymy zapowiedzi m.in. wyłączeń oświetlenia ulicznego.

Samorządy w całej Polsce otrzymają około 17,5 mld zł wsparcia na energię elektryczną. Województwo śląskie otrzyma około 2 mld zł tego wsparcia. W zależności od tego w jaki sposób użytkują tę energię elektryczną, ile jej zużywają, będzie to bardzo znaczące wsparcie. Jednocześnie jest apel do wszystkich o oszczędzanie energii. Samorządy, które muszą zapewnić energię i przede wszystkim ciepło w miejscach użyteczności publicznej, na przykład w szkołach, muszą oszczędzać w tych miejscach, w których się da. Takie rzeczy jak oświetlenie, świąteczne iluminacje wszelkiego rodzaju, nad tym trzeba się bardzo poważnie zastanowić. Każdy prezydent miasta, każdy burmistrz musi dokonać takiego swojego rodzaju bilansu. Tam, gdzie można oszczędzać będzie, to prośba do wszystkich Polaków.

Panie pośle teraz z prądu przerzućmy się na wspomniany węgiel. Problem z jego dostępem jest, co przyznał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, i poradził aby podczas zakupu tego surowca dokonywać autoreglamentacji, ale przyznam, że ja sobie nie wyobrażam tego, że osoba która kupuje teraz opał uznała, że kupi go tyle by wystarczyło go do grudnia a resztę dokupi później, bo ceny rosną.

Ja znam to po prostu z życia. Kiedyś opalałem węglem i celem numer jeden było kupienie na jesieni tyle węgla żeby wystarczyło na całą zimę. Chociażby zrzucenie potem tego węgla do piwnicy. To jest poważny problem. Niemniej jeśli ktoś nie dostanie na składzie tyle węgla ile potrzebuje, no bo przecież pewna reglamentacja jest do 3 ton, to nie musi się obawiać, bo tego węgla do Polski napływa coraz więcej. Polskie kopalnie też…

ale będzie coraz droższy ten węgiel.

Jak na razie w Polskiej Grupie Górniczej, jak powiedział pan prezes Rogala, węgiel jest sprzedawany po 1,5 tys. zł. Ta cena się trzyma. Będzie ona prawdopodobnie nieco zwyżkowała. Na pewno ten węgiel z zagranicy będzie droższy, ale tutaj jeśli będzie taka potrzeba, to będą kolejne dodatki i kolejna pomoc w zakupie tego węgla. Ja sądzę, że dosłownie w miarę upływu kilku tygodni, ten problem się rozwiąże.

Panie pośle a nie obawia się pan, że zimą Polska będzie czarnym punktem na mapie Europy w kwestii smogu?

Absolutnie nie. Wprost przeciwnie. Polska będzie jaśniejszym punktem bo ograniczenia w zużyciu energii elektrycznej, energii cieplnej w innych krajach są już o wiele większe. Przypomnę, że była próba takiego zalecenia dla Polski żeby dokonać zmniejszenia dostaw energii dla przemysłu. My się na to w tej chwili nie godzimy dlatego, że jesteśmy w dość dobrej sytuacji. Otwarcie nowego gazociągu Balic Pipe powoduje, że jesteśmy zabezpieczeni, właściwie w 100% w gaz, więc ograniczenia w przemyśle mogą dotyczyć tylko tych zakładów, które nie dokonują jakiejś kluczowej produkcji. Te ograniczenia będą niewielkie, ale wszystkich obowiązuje taki stan podwyższonej gotowości, wszystkich obowiązuje oszczędność w używaniu energii i energii cieplnej.

Czy pan będzie oszczędzał?

No oczywiście.

Moim i państwa gościem w Radiu Katowice był dziś Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama. Dziękuję za spotkanie.

Dziękuję panie redaktorze, dziękuję państwu.

Autorzy: Łukasz Łaskawiec, Marlena Barasińska /mf/Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA