Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezesem Januszem Michałkiem
04.01.2023
07:41:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Jest najlepsza w Europie i trzecia na świecie. 

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 45 miliardów złotych i w ramach blisko 900 projektów inwestycyjnych utworzyły 90 tysięcy miejsc pracy. O tym, jaki był 2022 rok i perspektywach na ten rozpoczęty kilka dni temu z prezesem KSSE doktorem Januszem Michałkiem rozmawia Piotr Pagieła.


Gościem Radia Katowice o poranku jest prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) doktor Janusz Michałek. Dzień dobry panie prezesie.

Dzień dobry państwu.

Panie prezesie, KSSE wkracza w 27 rok działalności. Piękny wiek, ale zacznę od pytania o pana obawy. Czy 27 rok będzie tak dobry, jak lata poprzednie?

Oczywiście ostatnie lata są bardzo ciężkie. COVID-19, teraz sytuacja geopolityczna, która jest związana z wybuchem wojny, ale też wzrastające ceny energii, hiperinflacja. Jednak proszę mi dać możliwość zasiania optymizmu na ten rok.

Bardzo proszę.

To nie tylko dotyczy nas, Polski, ale dotyczy całego świata. My jako Polacy, polscy przedsiębiorcy próbujemy wykorzystać tę szansę. Ostatnie nasze wyniki -które prezentowaliśmy na przykład wczoraj, podsumowanie roku 2022- to kolejne 78 projektów, to kolejne dwa miliardy, to utrzymanie kilku tysięcy miejsc pracy i stworzenie naprawdę dobrych, wysokopłatnych, zaawansowanych technologicznie miejsc pracy, czyli można powiedzieć: jest sukces.

Można tak powiedzieć, że województwo śląskie, to jedna wielka KSSE?

To nie KSSE panie redaktorze, mamy fantastycznych ludzi, naprawdę fantastycznych przedsiębiorców. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy się tu uczy, studiuje i chce zostać, i pracować. To menadżerowie, którzy walczą o każdy projekt i -to co mnie osobiście cieszy, i to wczoraj wielokrotnie powtarzałem- to trzeci raz z rzędu polscy mali przedsiębiorcy mają ilość decyzji większą w stosunku do tych zagranicznych. Również kapitałowo, 63% wszystkich projektów, to są małe przedsiębiorstwa i z Polski.

Krótko mówiąc stawiacie na polski kapitał przede wszystkim?

Tak. Od 2018 roku rewolucyjne przepisy Polskiej Strefy Inwestycji spowodowały, że to jest już 300 projektów, dwadzieścia parę miliardów, 40 tysięcy miejsc pracy. Można powiedzieć panie redaktorze w tych 27 latach, te ostatnie 4 lata są rekordowe.

W tym roku uda wydać się 50 decyzji o wsparciu przedsiębiorców w Strefie?

Zawsze jesteśmy ambitni, zawsze będziemy walczyć o utrzymanie tego miana najlepszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie tylko w Polsce czy w Europie.

W Europie jest.

Dokładnie. Będziemy walczyć. Chcemy i pracujemy nad bardzo ciekawymi projektami inwestycyjnymi. Wchodzimy w jeden z najlepszych czasów ponieważ będziemy wreszcie mieć do dyspozycji Jaworznicki Obszar Gospodarczy. 300 hektarów dobrze przygotowanych i położonych. To jest szansa by walczyć o każdy projekt na świecie.

A jeśli chodzi o klasyfikacje, bo już wiemy że KSSE jest najlepsza w Europie, a na świecie ma trzecie miejsce. 

Trzecie miejsce, ale mamy kategorie. Jeśli chodzi o małych przedsiębiorców to mamy pierwsze miejsce. Jeśli chodzi o strategie ESG (działania na rzecz środowiska naturalnego, społeczeństwa i ładu korporacyjnego) mamy pierwsze miejsce na świecie, nawet pokonaliśmy naszych przyjaciół z DMCC (Dubai Multi Commodities Centre), najlepszej strefy ekonomicznej z Dubaju. Myślę, że będziemy walczyć o utrzymanie tej pozycji. Jesteśmy z Europy jedyni na tym podium i będziemy walczyć o każdy projekt, o każdego naszego mikroprzedsiębiorcę, zachęcać go, trafiać do każdej gminy, trafiać do każdego małego przedsiębiorcy i pokazywać mu - Polska Strefa Inwestycji jest dla was.

Jednocześnie pomagacie też polskim przedsiębiorcom wyjść na rynki zagraniczne, chociażby w Egipcie. 

Tak. Uważam, że to też jeden z naszych większych sukcesów roku 2022. Podpisanie kilku umów partnerskich. Możemy wysyłać naszych przedsiębiorców do Egiptu, Brazylii, Emiratów, do Korei. Nasi przedsiębiorcy chcą zdobywać nie tylko Europę, ale i cały świat. W drugą stronę korzyści będziemy tak samo odczuwać. Zapraszamy najbogatszych ludzi z całego świata, przyjeżdżajcie, zobaczcie jakie jest fantastyczne miejsce do życia, do pracy, do inwestowania.

Jednocześnie jest dobrze skomunikowanym bo blisko lotnisko w Pyrzowicach, blisko lotnisko w Balicach.

Dokładnie tak. Autostrada A1, A4, i to co zawsze powtarzam, skarb, czyli ludzie. Klika milionów ludzi, którzy mieszkają w aglomeracji śląskiej, są dobrze wykształceni, są naprawdę pracowici i chcą osiągać sukces nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

To jeszcze o jedną rzecz chciałem pana zapytać. O kampanię informacyjną skierowaną do przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na czym ona polega?

Chcemy pokazać, że mechanizm Strefowy, Polskiej Strefy Inwestycji, nie jest tylko dla tych największych, zagranicznych, a że jest dla każdego, nawet tego mikroprzedsiębiorcy.

Czyli, wejdę panu w słowo, będzie mógł sprawdzić w kalkulatorze na waszej stronie czy on się nadaje.

Mamy stronę, mamy naszych konsultantów, infolinię. Będziemy jeździć do każdej gminy, spotykać się z przedsiębiorcami, będziemy informować na państwa antenie, we wszystkich możliwych mediach - przyjdźcie do nas. Naprawdę Strefa jest dla was. Prosty mechanizm, kilka kartek, większość oświadczeń. Biznes musi prowadzić przedsiębiorca. Jeśli on będzie i pokaże podatek, to wtedy będzie mógł skorzystać z mechanizmu. Bardzo bezpieczny i dla przedsiębiorcy, i dla Strefy, mechanizm. Dlatego szanowni państwo, wszyscy przedsiębiorcy którzy mnie słuchacie, przyjdźcie do Strefy. Strefa jest dla was.

Prezes KSSE doktor Janusz Michałek, optymista na 2023 rok.

Życzę państwu naprawdę wszystkiego dobrego w tym nowym roku i wierzę, że będzie lepszy.

Dziękuję za wizytę w studiu.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA