Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak przeciwdziałać alergenom?
06.02.2023
10:45:00

Alergicy mniej lub bardziej cierpią przez cały rok. Czy zima to najlepszy czas dla alergików? Dlaczego coraz więcej osób zmaga się z alergią? Jak sobie z nią radzić i od czego zacząć leczenie? – radzi konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii, profesor Radosław Gawlik.



Zima to dobry okres dla alergików uczulonych na pyłki roślin, pod warunkiem, że mamy prawdziwą zimę.

W ostatnich latach coraz więcej pacjentów zgłasza dolegliwości już w styczniu. Miałem już w tym roku kilku pacjentów cierpiących z powodu pylących drzew. Jeżeli ktoś ma alergie całoroczne: na kurz, sierść psa czy kota, to te dolegliwości, wręcz odwrotnie, w sezonie letnim zmniejszają swoje nasilenie bo więcej przebywamy na świeżym powietrzu.

Uczulonych jest coraz więcej. Myślę, że w Polsce około 40% osób jest dotkniętych alergią, najczęściej pyłkową alergią, czyli katarem siennym, który powinniśmy kojarzyć nie tylko pyleniem traw, ale też kurzem, pleśniami czy alergenami zwierząt. Alergia to choroba  cywilizacyjna, która szczególnie rozwinęła się z rozwojem przemysłu i rozwojem zanieczyszczenia, ale również wiąże się z pewnymi naszymi nawykami, sposobem odżywiana, ograniczeniem kontaktu z przyrodą. O wpływie środowiska świadczą badania fińskie, ich działania profilaktyczne mówią o tym żeby nie ograniczać dzieciom kontaktu z wieloma alergenami, niech to dziecko ubrudzi się, niech dotknie błota, niech je poliże kot, pies czy inne zwierzę, bo wtedy układ immunologiczny dziecka nauczy się kontaktu z różnymi substancjami. Myślę, że wiele chorób i alergii wynika z ograniczonej bioróżnorodności w naszym środowisku. Nasz organizm nie zna wielu rzeczy, organizmów, i gdy się z nimi zetknie w wieku dorosłym, ma kłopot by sobie poradzić.

Najskuteczniejszą metodą leczenia wybranych chorób alergicznych jest odczulanie.

Na pewno pomocny jest specjalista alergolog, który zaproponuje i zastosuje odpowiednią metodę. Pewną niedogodnością w odczulaniu jest to, że musimy o nim pamiętać w okresie kiedy nie ma dolegliwości, czyli rozpocząć je przeciętnie 3 miesiące przed głównym okresem kiedy występują dolegliwości. W przypadku sezonowych alergenów należałoby tego przestrzegać. Jeśli chodzi o alergeny całoroczne, typu kurz, nie ma takiego wymogu.

Leczenie zaczynamy od wizyty w gabinecie lekarskim i dokładnie zebranego przez lekarza wywiadu.

Na jego podstawie możemy zorientować się jaki gatunek roślin wywołuje objawy (najwcześniej to są drzewa a sierpniu mogą być chwasty). Przy podejrzeniu, zalecamy pacjentowi wykonanie badań, wykonujemy testy, które potwierdzają nam mechanizm wywołania choroby. Mamy testy skórne i testy z krwi. Jedne i drugie są przydatne i wykorzystywane w dalszym leczeniu. Na pewno trzeba brać pod uwagę jakiej jakości są testy. Tu bym przestrzegał, że zbyt tanie testy mogą nie do końca być wiarygodne. Odpowiednio dobrane przez specjalistę są przydatne w dobrze szczepionki bądź rozpoznaniu przyczyny dolegliwości. Niestety, od ponad roku, my możemy zapisać lek, ale pacjent idzie do apteki i nie znajduje tam szczepionki. Były dość powszechne w naszym kraju i wielu chorych, około 200 tys. odczulanych, teraz ma utrudniony dostęp do szczepionki. Jeśli już takie poszukiwania zakończą się sukcesem to wtedy rozpoczynamy leczenie, które polega na podawaniu wzrastającej dawek alergenu, czyli uczymy organizm tolerancji wyższych dawek alergenu (pyłku, kurzu), czyli bezobjawowego przebywania w środowisku tych alergenów.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA