Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem
13.02.2023
07:50:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

W 2022 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowice obsłużyło 1.768.341 zgłoszeń, z czego 859.249 zdarzeń zakończyło się przekazaniem do służb ratunkowych. 

To średnio 151 zgłoszeń w pełni profesjonalnie obsłużonych przez jednego dyspozytora w ciągu dnia. O pracy centrum z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem rozmawia Piotr Pagieła. 

Państwa i moim gościem jest wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dzień dobry panie wojewodo.

Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry państwu.

Panie wojewodo, dziś Światowy Dzień Radia. Czym jest dla pana radio, albo kim jest dla pana radio?

Myślę, że przede wszystkim źródłem informacji dla mnie jest radio. Z reguły jadąc w samochodzie mam tę satysfakcję i przyjemność słuchać radia. Z jednej strony dostaję informację, z drugiej strony bardzo często muzykę, którą również lubię. Myślę, że z tych dwóch powodów wielu, wielu słuchaczy w Polsce jest w radiu zakochanych.

Nie zapytam jakiego radia pan słucha bo odpowiedź może być tylko jedna.

Ależ oczywiście.

Panie wojewodo, to à propos informacji, które przekazujemy w radiu. Kilka dni temu Ramzan Kadyrow, taki pan z Czeczenii, powiedział że chętnie pomoże Ruchowi Autonomii Śląska w organizacji referendum dotyczącego przyznania autonomii dla Górnego Śląska. Jaki jest pana osobisty stosunek do tych słów?

Bardzo ciężko się w ogóle do tego odnieść. To jest terrorysta, ludobójca, człowiek który ma w tej chwili na sumieniu setki ofiar. Nawet nie wypada komentować jego dziwnych sformułowań niemających absolutnie na celu nic poza rosyjską propagandą.

Pewnie po śląsku nie rozumie w ogóle, więc na hasiok.

Na hasiok, tak.

Panie wojewodo, teraz o sprawach związanych z naszym regionem. Zacznijmy od zimy bo ta zima od jakiegoś czasu nas nęka choć, jak patrzę za okno, to jest całkiem przyzwoicie, ale mamy w województwie śląskim od początku sezonu zgony spowodowane zatruciem tlenkiem węgla, to się wiąże z opadami. Mamy odnotowane zgony spowodowane wychłodzeniami organizmu. W tym sezonie trzy osoby -do wczoraj, takie są dane- zmarły. Mamy infolinię dla osób bezdomnych, czyli cały system można by tak powiedzieć pomocy dla tych którzy potrzebują.

Tak, oczywiście. Jest ponad 3 tys. miejsc przygotowanych dla osób którym mogłoby być trudno przetrwać okres zimowy. Ryzyko zamarznięcia przy niskich temperaturach niestety jest wysokie, stąd jest utworzona specjalna infolinia 987. Warto na tę infolinię zadzwonić i uzyskać informację gdzie tej pomocy można szukać. My oczywiście -w ramach naszych wszystkich przygotowań do sezonu zimowego- również ten wariant wsparcia mamy dla osób które mieszkają poza domem, czyli generalnie rzecz ujmując na ulicy, tak by wyszukiwać te miejsca i proponować im możliwość przeniesienia się do schroniska, do miejsca gdzie będą mieli ciepło, gdzie mogą tę zimę przetrwać.

Ale te osoby nie zawsze chcą korzystać z takiej oferty. Przykład, niedawno w Tarnowskich Górach mężczyzna zmarł z wychłodzenia. Straż miejska i policja wiele razy proponowała mu noclegownię. On nie skorzystał. To kwestia mentalności także.

Mentalności i używek niestety. Gros z tych osób nadużywa znacząco alkohol i to jest też element, który utrudnia dostanie się do tego typu ośrodka. Natomiast jeżeli będzie zagrożenie zdrowia czy życia, to na pewno nie pozostawimy nawet takiej osoby.

987 to numer tej infolinii. Teraz o zupełnie innym numerze, mianowicie o numerze 112. To numer do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W Katowicach 114 osób ten numer obsługuje. Nie tak dawno mieliśmy Dzień nr 112. 114 osób tylko czy aż?

Myślę, że to jest aż. Dlatego, że to są dyżury po 12 godzin. To jest zbudowane przez 10 lat duże Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które rocznie obsługuje ponad 2 mln połączeń w województwie śląskim. Z czego prawie1800 tys., to są połączenia które zakończyły się rozmową i przekierowaniem do ewentualnych służb i realnym, bezpośrednim działaniem udzielając wsparcia czy wysyłając służby na miejsce zdarzenia. To jest bardzo duża jednostka, zsynchronizowana ze wszystkimi jednostkami w kraju. 17 jest takich w Polsce. Ta zastępowalność również istnieje. Jeżeli coś się zadzieje w jakimś miejscu w Polsce, że na przykład muszą być wyłączeni, to my jesteśmy w stanie przejąć również te zadania i przyjmować zgłoszenia z innych regionów niż nasze województwo.

Ja pamiętam panie wojewodo taką sytuację, kiedy sam dzwoniłem na 112 tutaj na Śląsku, odezwał mi się Gdańsk. To była kwestia wypadku na drodze. Wtedy ta informacja z Gdańska do Katowic przepływa błyskawicznie?

Tak, oczywiście. To jest system teleinformatyczny. Tu nie ma problemu. Załóżmy, że w jakimś regionie dochodzi do zdarzenia meteorologicznego, do jakiś zniszczeń wywołanych przez wiatr, wówczas ta liczba zgłoszeń jest gigantyczna na danym obszarze, stąd jest wsparcie z innych ośrodków. Warto tutaj też zaapelować i przekazać naszym słuchaczom by z tego numeru korzystali roztropnie i mądrze.

bo 42% to fałszywe zgłoszenia.

Niestety, ponad 42% to są dalej zgłoszenia fałszywe. Z każdym rokiem ta liczba spada, niemniej wolelibyśmy żeby tych zgłoszeń fałszywych nie było wcale. Nie muszę mówić o konsekwencjach. To jest jednak dodatkowa praca tych wszystkich operatorów, która mogłaby być spożytkowana do bardziej efektywnej pracy na rzecz naszych mieszkańców. Prosimy o to, żeby ten numer 112 był numerem stosowanym w sposób naprawdę mądry i roztropny.

Panie wojewodo, o drogach teraz porozmawiajmy. Mieszkańcy Polski, ale nie tylko, którzy przyjeżdżają na Śląsk, do województwa śląskiego są zaskoczeni tym, że drogi w województwie są tak dobre. Choć dziury, jak wiadomo, zawsze są. Tych dróg będzie więcej i będą w lepszym stanie?

Robimy wszystko żeby tak było, przynajmniej od 2016 roku kiedy ja jestem na urzędzie i rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje swoje zobowiązania wyborcze, to skala finansów na drogi nie tylko w województwie, ale w Polsce, wielokrotnie wzrosła. Jeżeli chodzi o nasz region, to chociażby rządowy fundusz rozwoju dróg to jest ponad 1 mld zł w tym okresie. Za poprzedników było to ponad 300 mln zł. Do tego dochodzą inwestycje związane z programem inwestycji strategicznych gdzie gros tych pieniędzy, prawie 2 mld zł, to były środki przekazane na infrastrukturę drogową. Do tego mamy uzupełnienie ubytków po zjawiskach meteorologicznych gdzie zapóźnienia były nawet piętnastoletnie. Ogromne nakłady na drogi krajowe, czyli na budowę chociażby autostrady A1, drogi ekspresowej S1, program obwodnic w województwie śląskim i inwestycje drogowe w strefie przemysłowej. Nie tak dawno, bo trzy miesiące temu, ogłaszaliśmy 450 mln zł na cztery bardzo ważne projekty inwestycyjne w ramach stref przemysłowych. To wszystko daje gigantyczne nakłady na poprawę jakości infrastruktury drogowej. To przede wszystkim ma służyć mieszkańcom by mogli jeździć bezpiecznie, funkcjonalnie, tak aby do tych docelowych miejsc obywatel mógł komfortowo dotrzeć.

O autostradę A4 chciałem pana zapytać bo od marca już nie będziemy płacić 26 zł za przejazd odcinkiem Balice – Mysłowice, ale będzie to 30 zł. W perspektywie to będzie państwowa autostrada.

Z tego co pamiętam, to minister infrastruktury zadeklarował, że nie przedłuży koncesji na ten odcinek autostrady. Wydaje się, że jest to bardzo mądra i słuszna decyzja bo trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić, że akceptujemy taki poziom cen. Umowa, która chyba ponad 25 lat temu została zawarta nie przystoi w żaden sposób do realiów dzisiejszych.

Stosunek ceny do jakości.

Stosunek ceny do jakości jest absolutnie zachwiany i myślę, że dzisiaj ten inwestor czy firma która to prowadzi, raczej chce pracować na jak najwyższej marży i stopie zwrotu, niż na tym żeby dawać również dobrą usługę obywatelom.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski był gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo panie wojewodo i szerokich dróg bez dziur życzę w takim razie.

Wszystkim nam, tak. Bardzo dziękuję.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA