Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z dyrektor Hanną Firlus
08.03.2023
07:51:00

Jak pracuje się kobietom w przemyśle wydobywczym?

Przy okazji Dnia Kobiet z dyrektor personalną w kopalni Staszic-Wujek Hanną Firlus rozmawia Piotr Pagieła.

Gościem Radia Katowice w Dzień Kobiet jest dyrektor a właściwie dyrektorka do spraw pracowniczych Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic-Wujek” pani Hanna Firlus. Dzień dobry pani.

Dzień dobry państwu. Dzień dobry panu.

To ja zacznę w zasadzie chyba głupim pytaniem. Jak to jest być chyba jedyną dyrektorką w polskim górnictwie?

Na pewno ciekawie, ale myślę że tutaj płeć nie ma największego znaczenia.

Jak to nie ma największego znaczenia? Jest pani jedna jedyna.

Dlatego czuję się, można powiedzieć, wyjątkowo. Choćby dlatego, że dziś jestem zaproszona do Radia Katowice na Dzień Kobiet żeby móc jakby przedstawić się i coś powiedzieć o sobie.

Pani dyrektor, to jest tak że jest pani dyrektorem do spraw pracowniczych, czyli to pani zatrudnia górników i górniczki też. To ile tych górniczek jest, gdyby to tak można było chociaż procentowo powiedzieć?

Kobiety w górnictwie ogólnie są w mniejszości. Możemy statystycznie powiedzieć, że około 10% to są kobiety, 90% to są mężczyźni. Rzeczywiście zatrudniamy górników, górniczki -jak to bywa jako dyrektor pracowniczy- niestety też i zwalniam pracowników…

i pracowniczki.

I pracowniczki. Natomiast jako dyrektor do spraw pracowniczych na pewno mam kontakt z całą załogą, z wszystkimi problemami. Zawsze mówię: ilu jest pracowników, tyle mamy problemów do rozwiązania.

Ktoś powiedział kiedyś, że kobiety mają gorzej w kopalni. Zgadza się pani z tym?

Nie, nie zgadzam się z tym. Ogólnie, kobiety nie tylko na kopalni, może o tyle gorzej bo jest się w tej mniejszości, ale ogólnie wydaje mi się, że kobiety zawsze muszą więcej jakby z siebie dać, więcej udowodnić, że rzeczywiście są wartościowe w pracy, ale nie wydaje mi się żeby to było, że jest gorzej. Trzeba swoją pracę wykonywać dobrze i to nie ma znaczenia czy się jest kobietą czy mężczyzną.

A kobiety pracują pod ziemią?

Tak kobiety pracują pod ziemią. Mamy kobiety pracowniczki, panie inspektor które mają limitowane ilości zjazdów na przykład cztery zjazdy w miesiącu, czy to jest ochrona środowiska gdzie są tam panie, które muszą pobierać pewne próby, ale też mamy na naszej kopalni sztygarki, które codziennie zjeżdżają i codziennie felezują załogę i przewodzą grupie mężczyzn bo fizycznie pracują tylko mężczyźni.

Właśnie, bo nie ma górniczki przodowej.

Nie ma górniczki przodowej, ale jest kobieta sztygarka zmianowa, która tymi górnikami zarządza.

Pani dyrektor czy zdarzają się nieprzyjemne sytuacje dla kobiet? Miała pani takie informacje, bo w takim środowisku kiedy kobiety są w mniejszości pewnie dochodzi do takich sytuacji, że mężczyźni cmokają, gwiżdżą, albo zachowują się w sposób niewłaściwy?

Na moim stanowisku nie zdarzyło mi się coś żebym była inaczej potraktowana dlatego że jestem kobietą. Jako dyrektor do spraw pracowniczych osobiście nie miałam żadnych zgłoszeń od kobiet, że są źle traktowane, chociaż na pewno zdarzało się, że mężczyźni mają różne takie zaczepki, ale te kobiety są na tyle odważne i na tyle pewne siebie, że oddają im to. Myślę, że nie prowokują i na pewno jeżeli są zaczepiane, to potrafią odpowiednio odpowiedzieć. Myślę, że ogólnie mężczyźni na naszej kopali są przyzwyczajeni do tego, że te kobiety są, że te kobiety zjeżdżają, i myślę, że z należytym szacunkiem się do nich odnoszą.

To nie muszą być i to nie są kobiety silne fizycznie, ale muszą być silne psychicznie.

Silne charakterem. Tutaj trzeba być zdecydowanym, trzeba być twardym i nie mogą kobiety dać się zdominować mężczyznom.

Pani dyrektor to teraz o pani pracę chciałem zapytać, bo jako dyrektor do spraw pracowniczych, ma pani kontakt na przykład ze związkowcami a związkowcy górniczy jacy są każdy wie. To twarde chłopy, które wiedzą czego chcą.

To prawda.

Wiedzą jak to osiągnąć. Co pani robi żeby ich zmiękczyć?

Na naszej kopalni, na kopalni „Staszic-Wujek” funkcjonuje 19 organizacji związkowych z czego tak naprawdę 98% przewodniczący to są mężczyźni, dwie kobiety są przewodniczącymi związku zawodowego. Myślę, że na kopalni, tuż po połączeniu kopalni „Murcki-Staszic” z kopalnią „Wujek”, przeszłam to w jakby najtrudniejszym momencie kiedy dwie kopalnie musiały się ze sobą połączyć i tyle ile było problemów na jednej kopalni, tyle było problemów na drugiej kopalni. Trzeba to było razem spiąć żeby jakby wyjść z tego bez szwanku i myślę, że mi się udało. Tak jak mówię, wydaje mi się że jeżeli chodzi o współpracę ze związkami zawodowymi nie liczy się to, czy się jest kobietą czy się jest mężczyzną, nie liczy się płeć, ale liczą się cechy charakteru, liczy się to że potrafi się prowadzić dialog społeczny, że ma się tę sztukę negocjacji, że jednak nad każdym problemem się pochylamy i potrafimy z nimi rozmawiać.

A to nie jest tak, że związkowcy którzy zobaczyli że poszli negocjować z kobietą, to po prostu miękli? 

No nie mnie to oceniać czy tak jest. Aczkolwiek myślę, że ciut łatwiej mi jest. Ale tak jak mówię, jeżeli się jest zdecydowanym, takim charyzmatycznym, to myślę czy mężczyzna czy kobieta da sobie radę.

To jeszcze o kobietach chciałbym porozmawiać. Według różnych raportów mówi się, że kobieta na tym samym stanowisku co mężczyzna zarabia mniej. Czy w górnictwie jest podobnie?

Nie mam takich danych żeby…

ja nie chcę żeby pani kwotami operowała. 

Nie. Myślę, że w górnictwie jesteśmy, my jako kobiety, tak samo traktowane jak i mężczyźni, więc nie jesteśmy jakoś absolutnie zdominowane przez mężczyzn jeśli chodzi o te aspekty. Myślę, że równe traktowanie w górnictwie jak najbardziej jest.

Kiedy pani wróci ze studia do pracy dzisiaj to czego się pani spodziewa od współpracowników płci męskiej z okazji Dnia Kobiet? Czy górnicy mają jakieś specjalne zwyczaje na ten dzień?

Na ten dzień jakiś specjalnych zwyczajów nie mają, natomiast zawsze tego dnia przychodzą mężczyźni, przeważnie są to osoby dozoru no bo górnicy zjeżdżają na dół -poza tym z górnikami, tak na co dzień- z tymi osobami fizycznymi nie mam tak do czynienia chyba, że coś nabroją, że muszą do mnie przyjść bo są wezwani. Natomiast tego dnia, to jest taki dzień szczególny, bo rzeczywiście dużo dostaję kwiatów, bukietów. To jest bardzo miłe i sympatyczne, że ci mężczyźni są i pamiętają o nas, o kobietach na kopalni.

Przed chwilą pani powiedziała, -to już na koniec naszej rozmowy- że jak coś nabroją górnicy to muszą się do pani pofatygować. Czy wypowiedzenia wręcza pani z uśmiechem?

Jednak ta empatia, która jest w kobiecie powoduje, że nigdy nie zwolni się pracownika z uśmiechem. Zawsze za tym zwolnieniem idzie jednak rodzina, idą dzieci, idzie żona i idą te problemy, więc nigdy to nie jest tak, że zwalnia się z uśmiechem. No ale niestety są takie przypadki, w każdym zakładzie pracy nie tylko w górnictwie, że musimy się pożegnać z danym pracownikiem, ale tak jak mówię nigdy to nie jest z uśmiechem. Zawsze trzeba jednak poczuć tę drugą stronę, że za tym człowiekiem stoi jego rodzina.

Ale nasza rozmowa była dziś z uśmiechem. Hanna Firlus dyrektor do spraw pracowniczych Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic-Wujek”, dyrektor górniczy…

…dyrektor generalny. Jako dyrektor kopalni nie mogłabym być ponieważ trzeba być kierownikiem zakładu górniczego, więc trzeba mieć specjalne uprawnienia, ale dyrektorem do spraw pracowniczych czy dyrektorem ekonomicznym takich uprawnień nie trzeba mieć, więc my kobiety możemy takie stanowiska piastować.

Dziękuję bardzo. Wszystkiego dobrego.

Dziękuję bardzo. Dziękuję państwu za uwagę.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA