Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z wiceprezesem NFOŚiGW Pawłem Mirowskim
16.03.2023
07:40:00

Jak maksymalnie wykorzystać dotację z programu Czyste Powietrze 2023? O to pytamy wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pawła Mirowskiego.

Porozmawiamy także o dofinansowaniu fotowoltaiki z programu Mój Prąd 4.0. Jak twierdzą specjaliści, wymiana  tak zwanych "kopciuchów" na nowoczesne ogrzewanie, wraz z inwestycjami poprawiającymi efektywność energetyczną domów, rozwiąże nie tylko problem fatalnej jakości powietrza w Polsce, ale również przyniesie realne korzyści gospodarstwom domowym w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.


Gościem Radia Katowice o poranku jest wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. Programu „Czyste Powietrze” Paweł Mirowski. Dzień dobry panie prezesie.

Dzień dobry.

Przyznam się szczerze, że temat naszej rozmowy jest trudny bo przez wiele dni kiedy nie było wiatru w województwie śląskim nasze komunikaty ekologiczne były przerażające. Zła jakość powietrza, bardzo zła jakość powietrza, smog w całym województwie śląskim a Polski Alarm Smogowy, panie prezesie, przypomina że w naszym kraju jest jeszcze około 3 mln tzw. „kopciuchów”, czyli pieców, które nie spełniają żadnych standardów. To chyba spore wyzwanie przed panem?

Tak, spore wyzwanie przede mną, przed instytucją Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale wespół z wojewódzkimi funduszami, bo my stanowimy taki dobrze funkcjonujący, w naszej ocenie, system finansowania zadań związanych z ochroną środowiska, oczywiście także tych zadań które mają zmierzać do poprawy jakości powietrza. Rzeczywiście bywają dni, że jest ciężko i trudno stwierdzić, że ta jakość powietrza jest dobra, ale na szczęście mamy narzędzia finansowe w postaci programów które realizujemy, które sukcesywnie przyczyniają się do tego, że te „kopciuchy” znikają a tym samym poprawia się jakość powietrza, również tutaj w regionie śląskim.

Panie prezesie od nowego roku mamy nieco zmienione zasady programu „Czyste Powietrze”. Można dostać więcej pieniędzy.

Tak, 3 stycznia bieżącego roku uruchomiliśmy nową odsłonę programu „Czyste Powietrze”. Zmiany są zasadnicze. Polegają głównie, rzeczywiście, na zwiększeniu poziomu dofinansowania, bo program jest realizowany od września 2018 roku i te stawki dotacji, które były możliwe do uzyskania nie były waloryzowane od tego czasu. Mamy inflację, mamy wzrost cen usług, materiałów, zatem winni byliśmy to wnioskodawcom aby podwyższyć poziom dofinansowania. Nawet 136200 zł można teraz uzyskać, i to ważne, na docieplenie swojego domu, czyli poprawę jego efektywności energetycznej no i na wymianę „kopciucha”, która oddziałuje na poprawę jakości powietrza.

Panie prezesie to jest tak, że większość Polaków boi się zabierać się, powiem kolokwialnie, za termomodernizację biorąc pod uwagę właśnie te koszty. Jaki trzeba mieć własny kapitał żeby przystąpić do programu?

To zależy do której części programu kwalifikujemy się ze względu na swoje dochody które uzyskujemy.

No właśnie bo mamy trzy poziomy dofinansowania: podstawowe, podwyższone i najwyższe. To jest kwestia naszych dochodów.

Tak, to jest kwestia dochodów. W ogóle takim progiem wejścia do programu jest dochód który osiąga wnioskodawca nie wyższy niż 135000 zł rocznie. Jeżeli nie przekraczamy takiego dochodu to możemy skorzystać z programu. Oczywiście wtedy w zależności od tego jaki ten dochód jest, do pierwszej, drugiej lub trzeciej części się kwalifikujemy i właśnie od tego zależy jaki ten poziom dofinansowania możemy uzyskać. W tym najwyższym poziomie dofinansowania nawet do 100% środków, jako koszty kwalifikowane, możemy uzyskać wartości netto do realizacji zadania które wykonujemy zatem to są znaczne środki finansowe, które wymagają od nas już niewielkiego wkładu aby tą inwestycję przeprowadzić.

Co to znaczy niewielki wkład panie prezesie?

To znaczy, jeżeli posiłkujemy się firmą która realizuje nam zadanie, a najczęściej tak jest, i bierzemy na tę usługę fakturę, to mamy ten koszt netto z faktury dofinansowywany. Zatem pozostaje nam około 8 %, bo tak oVATowana jest usługa na fakturze, do sfinansowania z własnych środków finansowych.

Czyli krótko mówiąc taki beneficjent nie musi się niczym martwić poza tymi 8%.

Tak, nie musi się martwić i jeszcze jest dodatkowa ścieżka, bo mówiliśmy o trzech częściach, ale jest też ścieżka prefinansowania, zatem nawet wykonawca może do 50% dotacji otrzymać jeszcze przed realizacją zadania. To jest specjalny tryb określony w programie i wiele osób, prawie już 6000 osób, skorzystało z tej ścieżki prefinansowania.

Porozmawiajmy o tych piecach, źródłach ogrzewania. Od zeszłego roku nie można już dostać dotacji na wymianę źródła ogrzewania na piec węglowy nawet tej najwyższej kategorii. 

Rzeczywiście tak jest. Całkowicie uniemożliwiliśmy finansowanie kotłów węglowych, kotłów na paliwo stałe węglowe w programie „Czyste Powietrze”. To się zbiegło z terminem obowiązywania uchwały antysmogowej w województwie śląskim -bo ona narzuca na nas obowiązek braku możliwości użytkowania, tutaj na Śląsku, kotłów na paliwo stałe starszych niż dziesięcioletnich lub bez tabliczek znamionowych- zatem program „Czyste Powietrze” jakby idealnie wpisał się też w czasokres tutaj w województwie śląskim. Nie możemy finansować. Ale możemy finansować inne, ekologiczne źródła ciepła, niskoemisyjne. Chodzi nam o poprawę jakości powietrza zatem jak najbardziej wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom również mieszkańców województwa śląskiego, co przekłada się i możemy zaobserwować w ilości składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze”.

Panie prezesie, pelet, gaz, pompy ciepła, fotowoltaika. Ja zastanawiam się co z tym gazem bo działania Unii Europejskiej dążą do tego żeby również gaz wyeliminować jako źródło ogrzewania.

Przypomnę, że na ten moment, program finansowany jest budżetem 103 mld zł do roku 2029 i finansowany jest tylko i wyłącznie ze źródeł krajowych.

Czyli Unia nic do tego nie ma?

Na razie, w tym momencie, nie mamy źródła finansowania zapewnionego, to znaczy włączonego do finansowania w programie. Dopiero te plany są. Miały być środki z KPO 3,1 mld euro, na razie tych środków nie ma, ale w FEnIKSie, czyli nowej polityce spójności, w środkach europejskich mamy 1,8 mld euro, ale to dopiero przed nami. Co prawda program jest już przystosowany do absorpcji tych środków unijnych, ale na razie również źródła gazowe są finansowane, choć zmiany w programie uwolniły konieczność tego źródła ciepła nawet w takiej sytuacji kiedy mamy taką techniczną możliwość przyłączenia się, nie musimy już wtedy kotła gazowego montować, bo tak do tej pory w programie było zapisane: jak masz możliwość przyłączenia się do gazu – musisz zamontować kocioł gazowy. Ten warunek zdjęliśmy w programie zmienionym 3 stycznia, zatem cała paleta, wymieniona przez pana redaktora, źródeł do zamontowania wraz z zasilaniem -bo warto podkreślić, że program „Czyste Powietrze” jest połączony z programem „Mój Prąd”- teraz po zmianach możemy uzyskać nawet 15 tys. zł na instalacje fotowoltaiczne.

Program „Mój Prąd” jeszcze przez dwa tygodnie niespełna?

Nawet bym się pokusił, że o wiele krócej bo…

nie ma już pieniędzy?

Bo kończą się środki finansowe i to naprawdę są ostatnie dni kiedy jest alokacja dostępna w czwartej edycji programu „Mój Prąd”.

Co dalej? Pytam o te osoby, które nie zdążyły.

Zachęcałbym do tego, żeby kto może i jest gotowy dokumentacyjnie, żeby taki wniosek złożyć. Najnowsze dane mówią, że nawet 900 aplikacji dziennie jest składanych w tym momencie zatem najbliższe dni wyczerpią nam alokacje, ale mamy w planach uruchomienie już piątej edycji programu „Mój Prąd”, zatem kto nie zdąży złożyć w czwartej edycji będzie miał taką okazję w kolejnej.

Udało nam się wymienić źródła ciepła. To jeszcze wróćmy do tego docieplania budynków. Pieniądze są. Nie wszyscy z tych pieniędzy korzystają z różnych powodów. Gdyby miał pan zachęcić beneficjentów to pewnie podstawowym argumentem byłby mniejsze koszty ogrzewania a poza tym?

Oczywiście, że tak. To jest główny argument bo przecież nic do nas tak nie przemawia, jak to że możemy oszczędzić kolejne środki finansowe. Proszę zauważyć, że ta dotacja którą otrzymujemy, bezzwrotna dotacja, jest tak naprawdę pierwszą dobrą wiadomością dla nas bo te środki dostajemy, ich zwracać nie musimy, ale dzięki tym środkom i dzięki dociepleniu budynku, takiej głębokiej termomodernizacji i audytowi energetycznemu -bo ten audyt pokazuje nam jaką inwestycję i w jakiej kolejności mamy wykonać aby jak najbardziej skutecznie te środki zainwestować w nasze gospodarstwo domowe- możemy oszczędzić aż 70% energii, którą dzisiaj wykorzystujemy do ogrzania swojego domu, więc proszę zobaczyć, każdy wie jakie rachunki ponosi za ogrzewanie, one mogą być 70% niższe po dociepleniu naszego domu i wymianie źródła ciepła.

Czego wszystkim beneficjentom programu „Czyste Powietrze” życzymy.

Z całego serca i zachęcam do składania wniosków w programie „Czyste Powietrze”.

Paweł Mirowski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” był o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo.

Ślicznie dziękuję.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA