Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
W Katowicach rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza biznesowa w Europie Centralnej
24.04.2023
07:40:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

W Katowicach rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza biznesowa w Europie Centralnej.

Kongres rozpocznie się debatą o "nowej europejskiej gospodarce w nowym świecie". Do Katowic zjechali komisarze unijni, polscy i europejscy politycy, przedstawiciele biznesu, eksperci i naukowcy. W ciągu trzech dni będą rozmawiać o tym, co dzisiaj jest ważne w europejskiej gospodarce.

Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjator wydarzenia Wojciech Kuśpik podkreślił na antenie Radia Katowice, że "sesja otwarcia będzie zapowiedzią całego zakresu tematycznego Kongresu". 

Planowane dyskusje będą przestrzenią do szczegółowego omawiania istotnych dla tej części świata kwestii. Dodał, że przez ostatni rok "wyzwań dla biznesu, dla polskiej i europejskiej gospodarki, przybyło". To między innymi pandemia, wojna, kryzysy: klimatyczny, środowiskowy czy surowcowy. Wojciech Kuśpik zaznaczył, że Kongres daje możliwość zgłębienia tych zagadnień.

Od poniedziałku do środy agenda jest wypełniona debatami – przewidziano ich niemal 170. Uczestnicy Kongresu będą rozmawiać o konkurencyjności i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii, bo "trudno na Śląsku nie rozmawiać o górnictwie, o sektorze energii i jego transformacji". Ważnym z punktu widzenia mieszkańców regionu tematem będzie także infrastruktura kolejowa w Polsce. Uczestnicy tego panelu będą rozmawiać między innymi o budowie kolei dużych prędkości. Od wielu miesięcy przeciwni inwestycji są mieszkańcy terenów, które przetnie planowana trasa.

Jednym z głównych tematów rozpoczynającej się największej imprezy biznesowej Europy Centralnej będzie Ukraina. Inicjator wydarzenia stanowczo stwierdził, że "nie możemy przyzwyczaić się do wojny w Ukrainie, musimy jej pomagać i rozmawiać o tym, jak odbudować ten kraj". I choć teraz w jego ocenie najważniejsze są wsparcie i zakończenie wojny, to już trzeba rozmawiać o odbudowie zniszczonego kraju. Wojciech Kuśpik ocenił, że Polska może odegrać w tym zakresie kluczową rolę, ponieważ "jest to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców". Zaznaczył, że ważne jest, aby już teraz toczyły się rozmowy po stronie politycznej i administracyjnej. "Będziemy też rozmawiać o tym, by Ukraina stała się częścią naszej europejskiej rodziny" - przyznał. Państwo już oficjalnie ma status kandydata do Unii Europejskiej.

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w pełni stacjonarnie. Spotkania będą transmitowane w internecie, aby każdy mógł śledzić ich przebieg. Organizatorzy spodziewają się ponad 10 tysięcy gości.

Co podczas kongresu powinno szczególnie zainteresować mieszkańców województwa śląskiego? Z prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjatorem wydarzenia Wojciechem Kuśpikiem rozmawia Łukasz Łaskawiec.

 Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA