Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rektor Politechniki Śląskiej: Obecność naukowców na Europejskim Kongresie Gospodarczym to wielka szansa
25.04.2023
07:40:00

fot. Łukasz Łaskawiec/Radio Katowice

Obecność naukowców na Europejskim Kongresie Gospodarczym to wielka szansa na nawiązanie kontaktów z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego — mówił na antenie Radia Katowice rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. 

Jego uczelnia jest partnerem instytucjonalnym Kongresu.

 To miejsce integracji środowiska biznesowego z naukowym — podkreślił rektor.

Dodał, że "niezwykle inspirujące jest wysłuchiwanie opinii przedstawicieli biznesu". Naukowcy poznają "ich wizję rozwoju technologicznego" i "spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata".

 To nam daje pewne idee, jak te zagrożenia zwalczać i jak się wpisywać w trendy rozwojowe — zaznaczył prof. Arkadiusz Mężyk.

Wydarzenia takie jak Europejski Kongres Gospodarczy, dają szansę na zawiązanie długotrwałej współpracy.

Obecnie największym w regionie partnerem biznesowym Politechniki Śląskiej jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która – jak mówił gość Radia Katowice – "jest bardzo szeroko reprezentowana na Kongresie". Rektor uczelni dodał, że partnerami są także "firmy z zakresu zaawansowanych technologii, co owocuje różnymi umowami, nie tylko badawczymi, ale również w obszarze kształcenia, na przykład dualnego, kreowania nowych metod i kierunków kształcenia". Politechnika Śląska w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbywa się trzydniowa impreza, przedstawia na specjalnym stoisku swoją ofertę edukacyjną i badawczą.

Od poniedziałku do środy Kongres wypełni niemal 170 debat. Uczestnicy rozmawiają o konkurencyjności i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii. Jednym z głównych tematów największej imprezy biznesowej Europy Centralnej jest Ukraina. Spotkania są transmitowane w Internecie, aby każdy mógł w nich uczestniczyć.

Z rektorem Politechniki Śląskiej prof. Arkadiuszem Mężykiem rozmawiamy także o wynikach raportu "Kobiety na politechnikach 2023", współpracy z Węglokoksem i ofercie dla kandydatów na studia.


Autor: Łukasz Łaskawiec/mf/Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA