Wzrasta liczba pacjentów onkologicznych poddawanych radioterapii. Radio Katowice dotarło do najnowszego raportu na temat wykorzystania tej metody leczenia w 2022 roku.
Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku ponad 99 tys. pacjentów było leczonych z wykorzystaniem tej metody. To o 6,5 tys. więcej niż w 2021 roku i o niemal 8 tys. więcej niż w 2020 roku.
Konsultant Krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej oraz dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztof Składowski podkreślił w rozmowie z Radiem Katowice, że poprawa statystyk wynika między innymi z tego, że zakończyły się ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.
— Większość ośrodków radioterapii, a jest ich około 50 w Polsce optymalnie wykorzystuje swoje możliwości. Optymalnie, tzn. wykorzystuje potencjał sprzętowy i ludzki, tak, że wykorzystuje go na swoim terenie i przy swoich zadaniach epidemicznych, bardzo dobrze w stosunku do pacjentów.
Profesor Krzysztof Składowski dodaje też, że choć nie zwiększyła się liczba ośrodków zajmujących się radioterapią, to wzrosła liczba lekarzy specjalistów radioterapii onkologicznej, fizyków medycznych i techników elektro-radiologii.
— To jest pochodna tego zwiększonego zapotrzebowania, co odbiło się większą liczbą pacjentów. Choć trzeba sobie zdawać sprawę, że wciąż jeszcze część chorych, którzy wymagaliby radioterapii w Polsce. Ja oceniam to na ok. 10%. Niestety tej formy leczenia nie otrzymuje z różnych przyczyn. Część lekarzy nie zna tej formy.
To także między innymi problem z dotarciem do ośrodków leczenia zlokalizowanych w dużych aglomeracjach.
O wynikach najnowszego raportu rozmawiamy w Radiu Katowice z dyrektorem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztofem Składowskim.
Naszego gościa zapytamy również o "Krajową Sieć Onkologiczną".
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.