Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Industriada 2023, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki
17.06.2023
09:00:00

fot. Szlak Zabytków Techniki

Industriada , czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, po raz czternasty łączy historię z teraźniejszością i daje możliwość odkrywania historii naszego regionu. Tym razem w świętowaniu bierze udział 46 obiektów na terenie województwa śląskiego.

Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. Jak czytamy na stronie internetowej Industriady:

Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.

Pełny program Industriady

 

Industriada w Dąbrowie Górniczej

 

Wystawy i wykłady, plener malarski, warsztaty, a także pokój zagadek pod hasłem "Sztuka przetrwania". To atrakcje, które przygotowano w ramach XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki w Dąbrowie Górniczej.

— Tegorocznym motywem przewodnim  jest "Sztuka Przemysłu". Większość dąbrowskich wydarzeń odbywa się na terenie Muzeum Miejskiego Sztygarka oraz w znajdującej się tuż obok Kopalni Ćwiczebnej —  mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor placówki.


Dodatkowo zobaczyć będzie można wystawę prac rysunkowych i wystawy malarskie, m.in. obrazów z pleneru malarskiego licealistów, który zorganizowano niedawno w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.

Zarówno muzeum jak i kopalnia ćwiczebna czynne będą od 9:00 do 21:00.

 

Industriada w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

 

Kilkanaście wydarzeń czeka na odwiedzających w ramach tegorocznej Industriady w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się pod hasłem "Sztuka przemysłu" i jak mówi Adam Kowalski, dyrektor muzeum, tego wątku szukać będą odwiedzający chorzowską placówkę.


Oprócz tego w programie znalazła się gra terenowa pod hasłem Współcześni cyklopi inspirowana obrazem Adolpha von Menzla "Walcownia żelaza", który jest związany z Hutą Królewską. Chorzowskie muzeum przygotowało w sumie 80 wydarzeń.

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

 

Fabularyzowane zwiedzanie proponuje Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach w ramach tegorocznej edycji Industriady.

Będzie to wybuchowa szychta z superbohaterami. Po raz pierwszy w Tarnowskich Góach pojawi się Człowiek Dynamit - tarnogórski bohater, którego wizerunek pojawił się w "Gazecie Przemysłowej" już w 1908 roku. Odwiedzający kopalnię dowiedzą się, co łączy Alfreda Nobla z Człowiekiem Dynamitem, a także jakie ślady po materiałach wybuchowych wciąż można zauważyć w  podziemiach.

Fabularyzowane zwiedzanie jest możliwe od 9:00 do 20:00.

 

Ruda Śląska zaprasza na Industriadę

 

Ruda Śląska zaprasza na Industriadę. Miasto ma już dwa obiekty na szlaku zabytków techniki województwa śląskiego Tradycyjnie od lat moc atrakcji w kolonii robotniczej Ficinus - to warsztaty, przedstawienia, koncerty, zwiedzanie a co na początek? O tym Iwona Małyska z Urzędu Miasta.


W tym roku po raz pierwszy Industriada odbywa się także  w stacji Biblioteka w dzielnicy Chebzie. To jeden z najnowszych zabytków na postindustrialnym śląskim szlaku.

Autorzy: Joanna Opas, Katarzyna Herbuś, Piotr Pagieła, Mateusz Franczyk, Agnieszka Tatarczyk /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA