Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Czy pojedzie tramwaj na południe? Rozmowa dnia z prezydentem Katowic Marcinem Krupą
07.09.2023
07:40:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Trwają prace nad projektem techniczno-budowlanym dla linii tramwajowej łączącej centrum Katowic z południową częścią miasta.

Dokumentacja powinna być gotowa najpóźniej do września przyszłego roku. Po niej miasto wystąpi o pozwolenie na budowę i uruchomi procedury przetargowe.

— Inwestujemy w transport szynowy, bo jest najbardziej wydajny — mówił na antenie Radia Katowice prezydent Katowic Marcin Krupa. 


Nowa linia tramwajowa ma umożliwić przemieszczanie się między centrum miasta a południowymi dzielnicami w czasie około 25 minut. Inwestycja będzie kosztowała 276 milionów złotych. Dodatkowo za ponad 70 milionów złotych planowana jest budowa centrum przesiadkowego przy ulicach Bażantów i Głuszców.  

 

Rozmowa dnia z prezydentem Katowic Marcinem Krupą

 

Z prezydentem Katowic rozmawiamy o nowej linii tramwajowej i rozpoczynających się za kilka dni Urodzinach Katowic. Pytamy także o dwóch wielkich artystach, z dwóch stron kamery Franciszka Pieczkę i Lecha Majewskiego.


Gościem Radia Katowice jest prezydent Katowic Marcin Krupa. Dzień dobry panie prezydencie.

Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich słuchaczy Radia Katowice.

Słuchaczy dziś pytamy czy bywają roztargnieni. Pan bywa?

Zdarza mi się.

A wczoraj to takie mam wrażenie, że piłkarki GKS-u były roztargnione na meczu.

Ach, trzeba powiedzieć, że nasze Złotka są wspaniałymi piłkarkami, a to co się wczoraj stało, nazwijmy, że jest pewnym błędem przy pracy.

Ile to było? 5?

Niestety 5:0. Mówię trochę pół żartem, pół serio. Rzeczywiście trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że jednak Belgijki odstawały znacząco od naszych piłkarek. Choć uważam, że troszkę bez takiego zacięcia i pazura wystartowały nasze Złotka. Trzeba powiedzieć, że jakby było trochę więcej odwagi i przełamania się jak gdyby, że są w stanie coś ugrać, byłoby dobrze. Oliwy do ognia dodała sytuacja nieuznania, uważam ewidentnego, faulu przez sędzinę. To jest też element, który zawsze podcina trochę skrzydła.

Panie prezydencie, ale nie o piłce nożnej, mimo że dzisiaj reprezentacja gra z Wyspami Owczymi, rozmawiać będziemy. Napisał pan wczoraj na swoich mediach społecznościowych tak: „Po wakacjach wróciłem do spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 56, by porozmawiać o sprawach Piotrowic i Ochojca. To dla mnie wyjątkowe spotkanie, bo to też moja dzielnica”. Były pytania o  kwestie transportowe w tym oczywiście o „Tramwaj na południe”. Panie prezydencie: czy, kiedy i za ile?

Wszystko to są, na szczęście coraz bliższe, przypuszczenia ponieważ rzeczywiście czekaliśmy bardzo, bardzo długo na to aby Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała opinię co do raportu oddziaływania na środowisko. Ten…

Wejdę panu w słowo. Cztery lata czekaliście.

Tak jest. Pozytywna opinia jest. Jest z rygorem natychmiastowej wykonalności a więc przystąpiliśmy od razu do projektowania projektu techniczno-budowlanego aby uzyskać pozwolenie na budowę. Na to jest około 12 miesięcy, czyli 21 sierpnia była decyzja, to powiedzmy od września do września przyszłego roku powinniśmy mieć projekt budowlany i wystąpimy o pozwolenie na budowę. Jeżeli będziemy mieli pozwolenie na budowę ogłaszamy przetarg i realizujemy tę inwestycję. Niestety inwestycja droższa, wynika to oczywiście z kwestii rynkowych, które dzisiaj mamy. Jeżeli by nam to szło wszystko z płatka przynajmniej 100 mln zł byśmy zaoszczędzili gdyby nie ten okres…

276 mln. Tyle to ma kosztować.

Tak, 276 mln. Właściwie sama linia tramwajowa. Natomiast centrum przesiadkowe, które planujemy przy ul. Bażantów i Głuszców, to jest około 80 mln zł, no 70 mln zł mniej więcej, więc suma całości tej inwestycji to 350 mln zł. Tak ją szacujemy. Zobaczymy jak wyjdzie z projektów, jakie będą kwoty. Trzeba przypomnieć, że tam będzie bardzo dużo obiektów mostowych. Teren nie jest prosty, nie jest łatwy, ale mam nadzieję, że w ciągu kilku lat będziemy mogli podróżować z południa naszego miasta do centrum Katowic w przedziale maksimum do 30 minut. Mówimy o 20-25 minutach.

A gdyby tak jeszcze udało się zrobić takie wahadło z Bytomia-Strożka na południe Katowic, to byłaby to w pewnym sensie konkurencja dla Kolei Śląskich.

Oczywiście. Ja uważam, że każde połączenie tzw. szyną, bez względu na to czy mówimy o ciężkiej szynie kolejowej czy o lżejszej tramwajowej, jest absolutnie najlepszym rozwiązaniem komunikacyjnym, ponieważ te środki transportu: tramwaj czy pociąg, są w stanie przewieźć znacznie większą ilość pasażerów. My musimy opierać ten nasz transport publiczny w całym regionie właśnie na szynie, w szczególności jeżeli ta szyna jest wydzielona z pasa ruchu drogowego.

158 lat. Minęło jak jeden dzień. Katowice będą obchodzić na dniach swoje urodziny. Zapowiada się wielki koncert. Grubson i Mrozu za to odpowiadają. Wszystko już dopięte na ostatni guzik?

Tak, mam nadzieję, że wszystko dopięte na ostatni guzik. Ja się nigdy nie wtrącam w to co się będzie działo w samym koncercie, bo to jest właśnie ta twórczość artystyczna obydwóch dżentelmenów. Bardzo się cieszę. Mieliśmy już różne osoby, które koncert „Kocham Katowice” na urodziny miasta Katowice przygotowywały. Był Abradab, był Organek, był Vito Bambino, Krzysiu Zalewski, Brodka, a więc wiele, wiele osób już miało okazję swoją twórczość przedstawić, zaprosić gości i tak samo będzie z Mrozem i z Grubsonem. Mrozu popowy, a właściwie rockowo-soulowo-bluesowy artysta, Grubson hip-hop. Na pewno będzie ciekawe połączenie. Wiemy już, że będą goście takiego formatu, jak Małgorzata Ostrowska. Naprawdę będzie wspaniała uczta muzyczna i serdecznie zapraszam. Oczywiście koncert jest za darmo dla wszystkich mieszkańców i gości, którzy będą chcieli przyjechać do Katowic, do Strefy Kultury.

A jeśli chodzi o pogodę, to wszystko wskazuje na to że będzie bardzo ładnie i to nie będzie „Szklana pogoda”. Panie prezydencie 11 września specjalna sesja Rady Miasta. Podczas tej sesji zamierzacie uhonorować tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lecha Majewskiego, urodzonego w Katowicach twórcę filmowego. Związki z miastem, chociażby te ostatnie jego projekty, są nie do przecenienia.

Tak, rzeczywiście wielki, wielki reżyser, który może bardziej jest znany za granicą, w szczególności w Stanach Zjednoczonych w Hollywood, aniżeli w Polsce. Jego twórczość jest bardzo, bardzo bogata. Przypomnijmy choćby dzieło „Młyn i krzyż”, które było jednym z najczęściej wyświetlanych filmów w multipleksach, więc proszę zwrócić uwagę, że rozpoznawalność tego reżysera w całym świecie jest ogromna. Ja się bardzo cieszę ponieważ, poza jakby kwestią twórczości Lecha Majewskiego, z Lechem Majewskim łączy nas jedna osoba – nasza pani profesor języka polskiego, która znalazła ten talent w Lechu Majewskim, ukierunkowała go w taki sposób, że dzisiaj jest właśnie naszym wielkim, wspaniałym reżyserem. Ze mną było trochę gorzej.

Ale został pan prezydentem.

Zostałem prezydentem. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli uhonorować tę wielką postać i to będzie kolejne takie światło dla Katowic.

To jeszcze jedna wielka postać. Woli pan Gustlika czy Jancia Wodnika, jeśli chodzi o role Franciszka Pieczki?

Ja jednak wolę Gustlika. Na tym się wychowałem.

Jego popiersie zostanie odsłonięte wkrótce w Galerii Artystycznej. To głosowanie było w zasadzie jednoznaczne.

Tak, głosowanie było jednoznaczne. Ja się bardzo cieszę, że mieszkańcy w tak wyraźny sposób zaznaczyli, że chcą żeby ta osoby była kolejnym naszym patronem w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. Cieszę się bardzo ponieważ Franciszek Pieczka, może nie wszyscy wiedzą, ale był związany również z Teatrem Wyspiańskiego -gdzie właściwie nawet jego zdanie gdzieś tam w annałach powtarzane-  mówił, że Teatr Wyspiańskiego nauczył go teatru czy przyzwyczaił do teatru. Wszyscy go znamy, przynajmniej moje pokolenie i nawet nieco starsze ode mnie, z wspaniałej roli Gustlika w „Czterech pancernych”. W wielu wspaniałych filmach Franciszek Pieczka zagrał wspaniałe role, niepowtarzalne role i te pierwszoplanowe, i drugoplanowe.

Marcin Krupa prezydent Katowic był o poranku gościem Radia Katowice. To co na koniec raz jeszcze zapraszamy na urodziny Katowic.

Tak. Szanowni państwo bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do Katowic bo to nie tylko sam koncert 9 września, ale również jarmark, który już trwa, wiele atrakcji dla dzieci. W piątek ciekawa impreza związana z wszystkimi, którzy chodzą w klapkach albo crocsach, będzie Święto Crocsa w Katowicach, oczywiście dla dzieci przede wszystkim z pięknym występem znanej grypy dziecięcej. Tak więc zapraszam. Będzie co oglądać. Będzie z czego korzystać. Myślę, że wszyscy z uśmiechem będą wracali do domów.

Dziękuję bardzo za wizytę. 

Dziękuję bardzo. Do usłyszenia.

 

Autorzy: Piotr Pagieła, Wojciech Kocjan, Marlena Barasińska /mf/Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA