Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Radio Katowice na Targach Książki. Transmisja
03.11.2023
11:00:00

Radio Katowice, jak co roku, zagości na Targach Książki w Katowicach, tym razem jednak przygotowaliśmy dla odwiedzjących coś specjalnego. Ciekawe rozmowy, na jeszcze bardziej zajmujące tematy, z ludźmi, którzy pragną się podzielić swoją wiedzą i pasją.

Oto nasze propozycje:


Piątek, 3 listopada

15.00 – „Matematyka to Herstoria”.

Prowadzenie: red. Beata Tomanek – Radio Katowice, prof. Maciej Sablik – Uniwersytet Śląski, prof. Agnieszka Nowak-Brzezińska – Uniwersytet Śląski.

„Matematyka to Herstoria, czyli o fascynujących liczbach takich jak PI”. Podczas spotkania przekonamy się, że Matematyka jest piękna, jest kobietą i skrywa wiele fascynujących tajemnic. Bywa skandalistką, ale także wybawicielką.



Sobota, 4 listopada

13.00 – „Kryminalny Śląsk”

Prowadzenie: red. Ewelina Kosałka-Passia – Radio Katowice i historyk Muzeum Historii Katowic dr Anna Zaczkowska.

„Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia międzywojennego”. Szalone pościgi, brawurowe kradzieże i tajemnicze morderstwa. To wszystko działo się na Górnym Śląsku w latach 20' ubiegłego wieku. Podczas spotkania ruszamy tropem największych zbrodni, nieuchwytnych złodziei i skandalistów ówczesnych czasów.


14.00 – „Być w Czarnej Dziurze”

Prowadzenie: red. Łukasz Szwej (Radio Katowice), dr fizyki jądrowej Jacek Czakański – Uniwersytet Śląski, Planetarium Śląskie.

„Być w Czarnej Dziurze – o kosmicznym bezkresie”. Czy czarne dziury są czarne? Czy czarne dziury są dziurami? Pytania wydają się oczywiste, odpowiedzi mogą zaskoczyć. Czarne dziury są zagadką świata nauki, gdyż nie możemy ich zbadać. Wiemy o nich jednak całkiem sporo – pochłaniają wszystko, co w ich zasięgu. Dlaczego tak się dzieje? Czy mają wpływ na procesy gwiazdotwórcze? O tym Łukasz Szwej rozmawiać będzie z doktorem Jackiem Czakańskim, fizykiem jądrowym Planetarium – Śląskiego Parku Nauki i Uniwersytetu Śląskiego.


15.00 – „Jak się dzisiaj czujesz? Nauka uważności dla dzieci i nastolatków"

Prowadzenie: red. Iwona Kwaśny – Radio Katowice, Ewelina Adamczyk, certyfikowana trenerka uważności dla dzieci i młodzieży metodą Eline Snel.

„Jak się dzisiaj czujesz? Zamiast „Jaką dostałeś dziś ocenę?” Jak wzmocnić nasze dzieci, by lepiej radziły sobie z codziennym stresem w szkole i w domu? Temat dzieci, uczniów, nastolatków zagubionych we współczesnym świecie jest chyba jednym z ważniejszych, nad którymi powinniśmy się pochylić. Ciężko im poradzić sobie z codziennymi problemami, mają kruchą psychikę, są zagubione, ale i przepracowane. Często zmagają się z problemami psychicznymi, tj. depresją. Co zrobić, by to pokolenie było silniejsze i lepiej radziło sobie z pędem cywilizacyjnym? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą nauczycielką Eweliną Adamczyk, która zgłębia tajniki mindfullnes wśród dzieci. Zaczynając lekcje pyta ich, jak się dzisiaj czujesz?

 


Niedziela, 5 listopada

12.00 – „Poczet pisarzy polskich”

Prowadzenie: red. Ewa Niewiadomska – Radio Katowice, prof. Ryszard Koziołek – Uniwersytet Śląski.

„Poczet pisarzy polskich”. Proponujemy niezwykłą podróż do świata literatury. Jakie tajemnice skrywali pisarze i poeci przed wiekami? Czy cytaty z renesansowych utworów mogą się przydać nam współczesnym? Dlaczego niezmiennie uwodzi nas skromne piękno zadrukowanej strony? Na te i inne pytania odpowiada profesor Ryszard Koziołek wybitny literaturoznawca w rozmowie z Ewą Niewiadomską.


13.00 – „Jak ocalić motyle?”

Prowadzenie: red. Katarzyna Głuch-Juszkiewicz – Radio Katowice, prof. Mirosław Nakonieczny – Uniwersytet Śląski.

„Jak ocalić motyle?” – spotkanie z autorem opracowań i badań naukowych na ten temat. Ponoć, gdy zginą motyle, zginie też piękno świata. Taka teza będzie wstępem do opowieści o przyrodzie, która musi ciągle walczyć z człowiekiem o... przetrwanie.


14.00 – „Falowanie fal nie tylko radiowych”

Prowadzenie: red. Beata Tomanek – Radio Katowice, prof. Władysław Borgieł – Akademia Górnośląska im. W. Korfantego w Katowicach, prof. Armand Cholewka – Uniwersytet Śląski.

Spotkanie, podczas którego punktem wyjścia będą fale radiowe. Jak się okazuje, fale w fizyce otaczają nas z każdej strony i są wszędzie, nie tylko w dźwiękach.



Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA