Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z poseł Izabelą Leszczyną
24.10.2023
07:35:00

Prezydent Andrzej Duda nie wyznaczył osoby, której powierzy tworzenie nowego rządu — powiedziała na antenie Polskiego Radia Katowice Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. Dziś rozpoczynają się oficjalne konsultacje, kto i w jakich okolicznościach może stworzyć nowy Rząd. 

Jeśli będzie to koalicja ugrupowań opozycyjnych wobec obecnego Rządu najpewniej obsada fotela ministra finansów przypadnie Platformie Obywatelskiej. Na giełdzie nazwisk do tego stanowiska jest właśnie Izabela Leszczyna, która kiedyś już sprawowała funkcję wiceministra finansów. 

Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, powinien on być przyjęty do końca stycznia. Jak podkreśliła Izabela Leszczyna, na pewno nie uda się przygotować budżetu zgodnie z oczekiwaniami opozycji, ale chociaż część ze stu zapowiadanych w kampanii wyborczej projektów Koalicja Obywatelska chciałaby przyjąć w formie autopoprawki. Na pierwszym planie są podwyżki w sferze budżetowej oraz dla nauczycieli, a także zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma to być możliwe, dzięki odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

O finansach państwa i regionu z Izabelą Leszczyną, wiceprzewodniczącą PO, posłanką ziemi częstochowskiej, wiceprzewodniczącą Komisji Finansów Publicznych, byłą wiceminister finansów rozmawia Zdzisław Makles.


Dzień dobry państwu. Gościem Radia Katowice jest dziś Izabela Leszczyna wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, poseł ziemi częstochowskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, była wiceminister finansów. Witamy. 

Dzień dobry państwu.

Dziś rozpoczynają się oficjalne konsultacje, kto i w jakich okolicznościach może stworzyć rząd? Jeśli będzie to koalicja ugrupowań opozycyjnych wobec obecnego rządu najpewniej obsada fotela ministra finansów przypadnie pani partii. Jak piszą publicyści finansowi wśród faworytów do pokierowania ministerstwem finansów mogą być: posłanka, była wiceminister finansów Izabela Leszczyna lub debiutujący w Sejmie współautor programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Domański. Peszą czy cieszą panią te spekulacje?

Dobrze, że pan redaktor powiedział, że to są spekulacje, bo kluczowa była pierwsza część tego pytania, w której pan redaktor powiedział, że tak naprawdę pan prezydent jeszcze nie zdecydował niestety komu powierzy tworzenie rządu. Zapewniam wszystkich państwa, że jak tylko prezydent Duda wywiąże się ze swojego konstytucyjnego obowiązku, bez zbędnej zwłoki powierzy premierowi Donaldowi Tuskowi misję tworzenia rządu -bo 248 posłów rekomenduje panu prezydentowi właśnie tę osobę i 248 posłów to jest naprawdę bezpieczna, duża, dobra większość parlamentarna, a dokładnie o tym mówi konstytucja, że taka osoba która tworzy rząd powinna mieć taką większość- to wtedy dopiero nasi liderzy, a jest ich w sumie przecież czterech, siądą do stołu negocjacyjnego. Ale ma pan redaktor rację, że ministerstwo finansów zwykle jest w rękach tej partii wiodącej, bo często mówi się też, że prawdziwym ministrem finansów jest premier więc myślę, że tym razem też tak będzie.

Tak czy inaczej o finansach porozmawiamy. Budżet państwa musi być przyjęty do końca stycznia a prace trwają. Czy można go tak przygotować jak chciałby koalicja opozycji?

Na pewno nie zdążymy tego zrobić, ponieważ my tworząc w ogóle każdą ustawę -i to jest zapowiadane przez Koalicję Obywatelską od bardzo dawna- będziemy chcieli przestrzegać nie tylko prawa, ale też dobrego parlamentarnego demokratycznego obyczaju, czyli prawdziwych społecznych konsultacji z wszystkimi partnerami społecznymi, z pracodawcami, ze związkami zawodowymi, z biznesem. Nie da się tego zrobić już dzisiaj bo budżet mamy w Sejmie. Co zatem zrobimy? Z pewnością wprowadzimy autopoprawkę, która umożliwi nam zrealizowanie przynajmniej kilku z naszych „100 konkretów” i takim naszym zobowiązaniem, bardzo ważnym, jest to na co czekają ludzie, to znaczy podwyżki w budżetówce, podwyżki dla nauczycieli i wyższa kwota wolna, czyli -mówmy po ludzku- niższe podatki dla wszystkich pracujących.

Platforma Obywatelska zapowiedziała, a propos tych właśnie autopoprawek, zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł dla podatników rozliczających się według skali podatkowej w tym dla przedsiębiorców i emerytów, i deklarowano także podwyżki dla nauczycieli o 30% lub 1,5 tys. zł w zależności od tego, która kwota jest wyższa. To jest realne w ogóle?

Realne panie redaktorze ponieważ, po pierwsze to jest nasze zobowiązanie wyborcze i zaufało nam w sumie prawie 12 mln Polek i Polaków -ja mówię o całej opozycji teraz-, i my ich naprawdę nie zawiedziemy. My dowieziemy nasze obietnice, nasze konkrety, i także naszych koalicjantów, i po prostu to zrobimy. Ja rozumiem, że pan nawiązuje pewnie do słabej kondycji -to jest eufemizm- budżetu państwa i w ogóle finansów publicznych po 8 latach rządów PiS-u, ale zapewniam państwa, że premier Donald Tusk już pojutrze jedzie do Brukseli rozmawiać o tym, jak zdjąć tę pisowską blokadę z Krajowego Planu Odbudowy. To jest 270 mld zł, które pozwolą nam uwolnić środki budżetowe, które dotąd przeznaczaliśmy na różne rzeczy, na które pieniądze leżą na stole w Brukseli. Fakt, że rząd PiS-u przez ponad 2 lata tego nie zrobił jest naprawdę działaniem na szkodę nas wszystkich, na szkodę Polski.

My rozmawiamy w Radiu Katowice, więc zapytam oczywiście -bo to powinno być w zasadzie przedmiotem całej rozmowy, ale kontekst jest taki że musimy te ogólnopolskie sprawy podnieść- zapytam oczywiście o finansowanie w województwie śląskim. 30 mld zł na inwestycje przewidziano dla polskich samorządów w ramach drugiej edycji programu inwestycji strategicznych. Oczywiście to się przekłada na określone pieniądze w województwie śląskim. W kraju przyjęto 5 tys. wniosków, wśród nich dofinansowanie 336 inwestycji z województwa śląskiego. To są dotacje na przebudowę, modernizację dróg, szkół, inwestycje wodno-kanalizacyjne. Czy taki kurs może być utrzymany? Bo to jest odniesienie  wprost  do „Polskiego Ładu”.

Powiedziałabym do polskiego nieładu. Na pewno nie utrzymamy kursu, który polega na tym, że oto rząd, czasem nawet jednoosobowo premier, bez de facto żadnych konsultacji, przegląda sobie wnioski samorządów i mówi: temu damy a temu nie damy. Niestety często zdarzało się wręcz tak, że jak w jakiejś miejscowości mieszkał poseł PiS-u, czy posłanka PiS-u, no to tam pieniądze szły żeby pani posłanka mogła powiedzieć swoim wyborcom: popatrzcie jak o was dbamy. Nie na tym polega dobre zarządzanie państwem. Dlaczego dzisiaj PiS rozdawał te czeki, te pieniądze? Dlatego, że najpierw samorządom dużo zabrał. Nikt nie wie lepiej jakiej inwestycji potrzebuje niż sam samorząd. Przywrócimy finanse samorządów do poziomu stabilnego, takiego żeby nie traciły na tym, jak rząd obniża podatek PIT, z którego żyje gmina -to są jej dochody własne- i wtedy nie ma żadnej rekompensaty dla samorządu. To jest niedopuszczalne. Mamy projekty. Jesteśmy przygotowani do tego żeby finanse samorządów odbudować i żeby nie trzeba było z posłem z jakiejkolwiek partii robić sobie zdjęcia i dziękować mu za pieniądze. To są nasze pieniądze, to są pieniądze podatników, ludzi mieszkających w konkretnych gminach i oni będą decydowali o tym na co wydać swoje dochody własne, z których nie będziemy ich okradać. Jak mówi pan o tych kilkudziesięciu inwestycjach, które dostał Śląsk, no ale dlaczego na przykład taki Kłobuck nie dostał środków na obwodnicę? Wiemy jak dramatyczna tam jest sytuacja, ile jest wypadków, jaki zablokowany, zakorkowany jest Kłobuck i wiemy też, że Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył określone kwoty i potrzeba było dołożyć. Nigdy nie ma efektywniejszej inwestycji niż wtedy, jak część środków da rząd, część da samorząd wojewódzki i dorzuci coś jeszcze coś ewentualnie ten najniższy poziom samorządu. Kłobuck tych pieniędzy nie dostał.

A dostanie?

Będzie tak, jak powiedziałam, to znaczy my nie będziemy rozdawać pieniędzy po uważaniu. Kłobuck dostanie pieniądze tak naprawdę z wieloletniego planu finansowego województwa śląskiego bo Zarząd, w którym dzisiaj większość ma Kolacja Obywatelska, taką decyzję podjął w momencie kiedy okazało się, że rząd tych środków nie da. Natomiast powtórzę jeszcze raz, jaki będzie fundament czy filozofia myślenia – mniej pieniędzy samorządom zabierać, więcej pieniędzy w samorządach zostawiać, dać im więcej autonomii, więcej zadań nawet, ale naprawdę tak żeby miały na to pieniądze i żeby się rozwijały w kierunkach jakie najlepiej widzą włodarze Rady Gminy i mieszkańcy. Naprawdę centralizacja państwa to jest bardzo zły pomysł.

Dziękuję bardzo. Poseł Izabela Leszczyna wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

Dziękuję pięknie. Dobrego dnia.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA