Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Obywatel Bułgarii zatrzymany za handel ludźmi
18.01.2024
11:21:00

Śląscy policjanci zatrzymali obcokrajowca, który od 10 lat handlował w Polsce ludźmi.

— 33 letni obywatel Bułgarii rozkochiwał w sobie nastoletnie kobiety w trudnej sytuacji życiowej, a następnie zmuszał je do prostytucji — mówi st. asp. Olaf Burakiewicz z komendy wojewódzkiej policji w Katowicach


Mężczyzna usłyszał już zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności. Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Modus operandi


— Ustalenia kryminalnych wskazywały, że mają do czynienia z naprawdę bezwzględnym i okrutnym przestępcą, który od wielu lat zniewalał i zmuszał przemocą do prostytucji młode kobiety oraz kierował grupą przestępczą, która zajmowała się werbowaniem i zmuszaniem kobiet do prostytucji. Pracując nad sprawą śledczy zdołali zebrać mocny materiał dowodowy, który pozwolił im na zatrzymanie mężczyzny i przedstawienie mu wielu bardzo poważnych zarzutów, które zaprowadziły go za kraty aresztu — opisywali policjanci.

Według ustaleń śledztwa, 33-letni obecnie obywatel Bułgarii od 10 lat kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem ludźmi, sam także zajmował się werbowaniem kobiet. Jedna z pokrzywdzonych poznała podejrzanego, gdy była nastolatką. Mężczyzna wykorzystał wtedy jej trudną sytuację domową i w taki sposób poprowadził znajomość, że dziewczyna uwierzyła w zamiar stworzenia z nim związku.

— Jednak początkowo miłosna relacja szybko zmieniła się w koszmar, z którego młoda kobieta nie potrafiła samodzielnie się wydostać. Mężczyzna zaczął zmuszać pokrzywdzoną do prostytucji, z czego czerpał korzyści finansowe. Sprawca był bezwzględny. Aby wymusić od kobiety posłuszeństwo, stosował wobec niej przemoc fizyczną, zamykał ją na klucz w pokoju i ograniczał jej dostęp do jedzenia. Groził jej, że jeśli spróbuje się od niego uwolnić, to skrzywdzi jej rodzinę — podała policja.

Pracujący nad tą sprawą kryminalni w ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu zgromadzili materiał dowodowy i przystąpili do zatrzymania. Kompletnie zaskoczony widokiem policjantów 33-latek nie stawiał żadnego oporu. Został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące kierowania grupą przestępczą, handlu ludźmi oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Sąd przychylił się do wniosku o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. W myśl znowelizowanych przepisów kodeksu karnego grozi mu do 20 lat więzienia.

Hendel ludźmi

Policja podkreśla, że handel ludźmi, określany jako współczesne niewolnictwo, jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Bandyci na różne sposoby werbują kolejne ofiary i bezwzględnie wykorzystują je, z czego czerpią znaczne korzyści finansowe. Z uwagi na bardzo złożony charakter, jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia.


Autor: Kamil Jasek /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA