Najlepszą metodą walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka — podkreślają eksperci. Codziennie od 6 do 10 kobiet otrzymuje diagnozę, a sama choroba w Polsce zabija 5 kobiet dziennie.
Wcześnie wykryte schorzenie jest niemal we wszystkich przypadkach wyleczalne. Właśnie trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Jak mówi dr Jacek Schab, ordynator oddziału ginekologii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, główną przyczyną zachorowań jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, przed którym możemy się skutecznie chronić.
Szczepione są dzieci w wieku 12 i 13 lat, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, bowiem zakażenie wirusem HPV może powodować także kilka innych typów nowotworów.
Rak szyjki macicy diagnozowany jest w badaniach cytologicznych, dlatego tak ważne jest, by wykonywać je regularnie.
Mobilne stanowisko informacyjne Narodowego Funduszu Zdrowia czeka dziś na pacjentki w Zagłębiowskim Centrum Onkologii - Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. Panie mogą zasięgnąć informacji na temat badań cytologicznych, a cała akcja organizowana jest w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Jak podkreśla Małgorzata Doros, naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Śląskiego Oddziału NFZ, to też okazja, żeby przypomnieć, że od listopada ubiegłego roku więcej kobiet może skorzystać z badań.
Stoisko czeka w godzinach od 8.30 do 12.30 w holu głównym szpitala. Oprócz pracowników NFZ i lekarzy, pacjentki mogą porozmawiać także z będzińskimi amazonkami. Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym etapie rozwoju, a choroba zdiagnozowana odpowiednio wcześnie jest w 99 procentach przypadków wyleczalna.
Autor: Joanna Opas /mf/