Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z biskupem Marianem Niemcem
29.03.2024
07:55:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Wielki Tydzień to szczególny okres liturgiczny w luteranizmie. 

Kulminacją jest Wielki Piątek, który uznawany jest za najważniejsze ewangelickie święto. Jak obchodzić je w sposób godny? Co to jest Bezsenna Noc obchodzona przez młodych? W tym roku zbiorą się oni w Drogomyślu w powiecie cieszyńskim. Z księdzem Marianem Niemcem, biskupem diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego rozmawia Paweł Nadrowski.

Bp Niemiec o skazaniu mężczyzny ws. wybuchu gazu na plebanii w Katowicach: nie wiem, czy do końca dowiemy się co nim kierowało.

— Nie wiem, czy tak do końca dowiemy się, co naprawdę nim kierowało i motywowało — powiedział w Radiu Katowice ksiądz Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego o Edwardzie D. skazanym na 6 lat więzienia za doprowadzenie do wybuchu gazu w budynku plebanii w Katowicach-Szopienicach. Duchowny wyraził współczucie dla "wewnętrznej tragedii" mężczyzny.

W wybuchu ranne zostały trzy osoby. W gruzowisku znaleziono również ciała dwóch kobiet: żony i córki skazanego, jednak przyczyną ich śmierci nie była eksplozja, a zatrucie lekami. Straty poniosła nie tylko parafia. Wybuch uszkodził również m.in. budynek szkoły podstawowej.

— Nie ukrywam, że od samego początku jak były przypuszczenia, że zostało to specjalnie sprokurowane i ten człowiek znalazł się w więzieniu, było mi go tak po ludzku żal i szkoda — przyznaje biskup Niemiec. — Zastanawiałem się, co musiało nim kierować, że tak zniszczył życie swoje, swoich najbliższych i bez żadnego przemyślenia, że ta tragedia mogła być dużo większa. Wszyscy wiemy, że w szkole mogli być uczniowie, że dużo więcej osób mogło zginąć. Natomiast dzisiaj z upływem czasu rzeczywiście szkoda, współczucie wobec też tego człowieka i jego tragedii, jego wewnętrznej tragedii. Chyba nie wiem, czy tak do końca dowiemy się, co naprawdę nim kierowało i motywowało.

Wielki Piątek. Najważniejsze święto w ewangelickim kalendarzu

— Wielki Piątek integralnie łączymy z Wielkanocą, zmartwychwstaniem. Natomiast bez tragedii Wielkiego Piątku, bez męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu, nie moglibyśmy mówić o odpuszczeniu naszych grzechów, o zbawieniu i życiu wiecznym — mówi o specyfice Wielkiego Piątku w ewangelickim kalendarzu biskup Marian Niemiec.

— Gdyby Jezus nie poniósł tej męczeńskiej śmierci, nie poniósł naszych grzechów na krzyż, nawet gdyby zmartwychwstał nie byłoby zmartwychwstania dla nas. Najpierw musi być pojednanie z Bogiem i odpuszczenie grzechów. Karą za grzech jest śmierć. Możemy się tłumaczyć nie wiadomo jak, usprawiedliwiać i szukać dobrych uczynków, zasługujemy na bożą karę i gniew, bo grzeszymy myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Jak mówił prorok, gdybyśmy chcieli się procesować z Bogiem, nie znaleźlibyśmy odpowiedzi nawet na jedną rzecz z tysiąca. Ale Bóg w swojej miłości obarczył winą swojego Syna i Jego posłał na śmierć. — powiedział duchowny na antenie Radia Katowice.

— Kiedy Jezus wołał z krzyża "Boże, czemuś mnie opuścił?", jest to przecież pociecha dla wszystkich wątpiących, samotnych, opuszczonych i zdradzonych, że przeżywają takie chwile opuszczenia przez wszystkich, ale później jest "wykonało się" i "Ojcze, w ręce Twoje polecam ducha mego". W tym umieraniu widzimy nasze życie i naszą przyszłość. Zawsze powtarzam, że trzeba w Wielki Piątek stanąć w pokorze pod krzyżem, żeby czerpać radość ze zmartwychwstania. — dodał biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA