Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Rozmowa dnia z dyrektorem Rafałem Sitko
04.04.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Ten czas szczególnie sprzyja różnego rodzaju oszustwom — mówi o ostatnim miesiącu na rozliczenie PIT dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Rafał Sitko.

Na antenie Radia Katowice apeluje o większą czujność, ponieważ rośnie liczba prób wyłudzeń danych osobowych. "Należy zwrócić uwagę na sms-y, maile bądź telefony, gdzie ktoś twierdzi, że dzwoni z Krajowej Administracji Skarbowej" — ostrzega.

Rafał Sitko wskazuje, że osoba podszywająca się pod skarbówkę pyta o konkretne dane. "Zadaje nam pytania o imię, nazwisko, PESEL, NIP, dane newralgiczne czy na przykład numer rachunku bankowego lub login i hasło do konta na e-Urzędzie Skarbowym. Proszę pamiętać, że nikt z Krajowej Administracji Skarbowej ani Krajowej Informacji Skarbowej nie będzie dzwonić w taki sposób" — tłumaczy gość Radia Katowice.

— Nie wysyłamy sms-ów, żeby podać nam jakiekolwiek dane. Jeśli ktoś jest świadkiem takiej sytuacji, należy mieć wzmożoną czujność i potraktować to jako potencjonalne oszustwo. Zawsze można zakończyć taką rozmowę, nie odpowiadać i wykonać telefon do urzędu skarbowego lub izby administracji skarbowej, zapytać czy była próba kontaktu — mówi Rafał Sitko.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach wskazuje, że pozyskane dane mogą być użyte "w jakikolwiek sposób". "Do wyłudzenia kredytu lub podszycia się pod inną osobę. Ważne, abyśmy zachowali czujność komu i jakie dane podajemy" — zaapelował w Radiu Katowice.

Na pytanie co zrobić, kiedy dane zostały przekazane przez telefon nieznanej osobie, Rafał Sitko odpowiada: "Jeśli już jest po fakcie, a logowaliśmy się za pomocą bankowości elektronicznej do naszego konta, powinniśmy jak najszybciej zmienić hasło i skontaktować się z bankiem. Kiedy widzimy, że jakieś środki z naszego konta mogły zostać wyprowadzone, jest to sytuacja, w której trzeba zgłosić się na policję" — przypomina dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Rafał Sitko przypomniał na antenie Radia Katowice, że ostateczna termin złożenia deklaracji PIT mija 30 kwietnia

— Jeśli prześpimy ten termin, Twój e-PIT rozliczy nas samodzielnie. Usługa, która jest udostępniona, powoduje że w przypadku braku złożenia samodzielnie rozliczenia, każdy podatnik nieprowadzący działalności, pracujący na podstawie umowy o pracę bądź zlecenia który ma wystawioną informację, zostanie automatycznie rozliczony — mówi gość Radia Katowice. 

Zastrzega jednak, że warto skontrolować swoją deklarację, ponieważ system może nie uwzględnić automatycznie ulg bądź nie pozwolić na wspólne rozliczenie małżonków.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA