Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z biskupem Arturem Ważnym
17.06.2024
07:40:00

W sobotę 22 czerwca w Sosnowcu odbędzie się ingres nowego ordynariusza tamtejszej diecezji biskupa Artura Ważnego.  

Jakie wyzwania stoją przed nowym gospodarzem diecezji? Jakie komisje będą badać afery obyczajowe? Jaka jest sytuacja finansowa diecezji? Co biskup sądzi o słowach papieża Franciszka, że kazania dłuższe niż 8 minut powodują zasypianie wiernych?

Nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny zdecydował o powołaniu dwóch komisji, które mają zbadać wszystkie afery, które wydarzyły się za czasów rządów jego poprzednika oraz dokonać audytu w diecezji sosnowieckiej od początku jej powstania.

Jak mówił w Radiu Katowice pierwsza z komisji jest w trakcje tworzenia.

— Ona jeszcze jest w stanie powoływania, do końca jeszcze nie mogę powiedzieć, jaki skład będzie, ponieważ to się wciąż tworzy. Będzie w najbliższym czasie spotkanie (...) tam określimy cele, zakres działania, kompetencje, po to, żeby też wyznaczyć sobie czas, jaki potrzebny jest do tego, żeby dojść do pewnych wniosków. — mówił biskup Ważny.

Na czele tej komisji ma stanąć emerytowany prokurator. Jego nazwisko powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu. Biskup Ważny dodał, że chciałby poznać wyniki prac w ciągu pół roku.

Druga z komisji ma zbadać między innymi stan finansów diecezji i sposób zarządzania.

— To jest taki naturalny audyt, który się wykonuje wtedy, kiedy przychodzi nowa osoba, żeby sprawdzić teren, zobaczyć pewne okoliczności i uwarunkowania. No, żeby wiedzieć na czym się stoi i potem móc właściwie reagować. — powiedział biskup.

Biskup Artur Ważny powiedział w Radiu Katowice, że księża, którzy prowadzą niemoralny, podwójny tryb życia, będą musieli ponieść konsekwencje. 

Jak dodał jednak niektórym trzeba będzie dać szansę na powrót ze złej drogi.

— Jeśli to będą tylko wymiary moralne, to jest szansa na nawrócenie tak, żeby każdy miał szansę się nawrócić i powrócić do życia ewangelicznego. Ale jeśli będziemy mieć do czynienia z przestępstwami, to już tutaj wymiar sprawiedliwości musi wkroczyć. — powiedział biskup.

Biskup był pytany o afery obyczajowe, do których doszło w ostatnich latach na terenie diecezji. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń było zabójstwo jednego księdza przez drugiego w parafii w Sosnowcu. Kilka miesięcy później odbyła się homoseksualna orgia, którą jeden z księży zorganizował na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Natomiast w marcu na terenie parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu w niejasnych okolicznościach zmarł młody mężczyzna. Ksiądz, w którego mieszkaniu doszło do zgonu, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej.

W sobotę 22 czerwca w południe odbędzie się uroczysty ingres do Bazyliki Katedralnej nowego biskupa Artura Ważnego. Uroczystość zgromadzi kilka tysięcy wiernych z całej Polski i spoza granic kraju.

— Spodziewamy się około 30 biskupów, myślę, że różnych przedstawicieli świata samorządowego, parlamentarnego, duchowieństwa. Z diecezji tarnowskiej wybiera się kilka autokarów. — powiedział biskup Ważny.

Ksiądz Artur Ważny pełnił wcześniej funkcję biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

— Niecałe 4 lata, a tak naprawdę to pochodzę z obecnie diecezji rzeszowskiej. Ona wtedy była, gdy szedłem do seminarium w tarnowskiej diecezji. — powiedział biskup.

Biskup Artur Ważny objął kanonicznie urząd biskupa diecezjalnego diecezji sosnowieckiej 8 maja.

Z biskupem Arturem Ważnym rozmawia Piotr Pagieła.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA