Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Szef śląskiego Sanepidu: Zaczynamy mieć problem z fentanylem
19.06.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Zaczynamy mieć problem z fentanylem - przyznał w Radiu Katowice Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik. Wyjaśnił, że ta niebezpieczna moda dotarła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten opioid jest nagminnie nadużywany głównie w leczeniu przeciwbólowym.

Szef śląskiego Sanepidu zaznaczył, że fentanyl staje się używką stosowaną w celu wywołania efektów narkotycznych. "To jest narkotyk, ale stosowany jako lek w chorobach terminalnych" — mówił gość Łukasza Łaskawca . Dodał, że jest to lek, który można bardzo łatwo przedawkować, a "przedawkowanie wiąże się z objawami psychotycznymi". Fentanyl też bardzo szybko uzależnia. W ocenie Grzegorza Hudzika, najczęściej sięgają po niego osoby, które mogą go uzyskać po leczonej bliskiej osobie z rodziny na zasadzie "spróbowania". "Wszelkie pozostałe leki niewykorzystane w czasie terapii powinny być zdeponowane w aptece, żeby nie trafiły w niepowołane ręce" — podkreślił gość Radia Katowice.

Fentanyl jest nazywany "narkotykiem zombie". Doktor Grzegorz Hudzik przestrzega młodych ludzi przed sięganiem po niego, ponieważ może bardzo silnie wpływać na ośrodek oddechowy, pozbawiając oddechu i w rezultacie doprowadzając do śmierci. Takie środki mogą wpłynąć też na układ krążenia i zatrzymać pracę serca.

Ruszył "serwis kąpieliskowy"

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego działa już "serwis kąpieliskowy". Dzięki niemu można sprawdzić, które kąpieliska są bezpieczne, a których w danym momencie lepiej unikać.

Monitoringiem nie są jednak objęte jeszcze wszystkie kąpieliska w województwie śląskim - podkreślał na antenie Radia Katowice doktor Grzegorz Hudzik. "Sezon kąpielowy jest rozpoczęty w momencie, kiedy organizator tego kąpieliska nam to zgłasza. Dwa tygodnie przedtem dokonujemy pełnej oceny fizykochemicznej i mikrobiologicznej wody. Jeżeli te warunki są spełnione, nasze kąpielisko w 'serwisie kąpieliskowym' ładnie świeci się na zielono" — wyjaśnił rozmówca rozgłośni.

Serwis pozwala sprawdzić, kiedy były wykonywane badania wody i czy bezpiecznie możemy do niej wejść. Doktor Grzegorz Hudzik spodziewa się jednak, że wkrótce problem będzie w Jeziorze Paprocańskim w Tychach, w którym mogą zakwitnąć sinice. "Jezioro Paprocańskie jest takim papierkiem lakmusowym, jeżeli chodzi o sinice. Tam najczęściej występują te pierwsze zakwity wody" — mówił szef śląskiego Sanepidu. Dodał, że "sinice są paskudnymi organizmami". "Mogą u osób wrażliwych wywołać reakcje uczuleniowe, zapalenia skóry, spojówek czy dróg moczowych" — wymieniał doktor Grzegorz Hudzik. 

W województwie śląskim jak na razie można pływać między innymi w kąpielisku Czechowice w Gliwicach, w Jeziorze Pławniowickim na terenie gminy Rudziniec czy w zbiornikach Pogoria I i Pogoria III w Dąbrowie Górniczej.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA