Na Jasnej Górze odbędą się Zaduszki Katyńskie.
Połączone będą z promocją publikacji, która zawiera prace laureatów i finalistów wojewódzkiego konkursu Prawda i kłamstwo o Katyniu. Radio Katowice sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny. Z organizatorką konkursu, europosłanką Jadwigą Wiśniewską rozmawia Piotr Pagieła.
Gościem Radia Katowice, w studiu Polskiego Radia Katowice w Częstochowie, jest europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Dzień dobry pani.
Dzień dobry panie redaktorze. Witam państwa.
To już za nieco ponad dwie godziny, o 10:00 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbędą się Zaduszki Katyńskie połączone z promocją publikacji, która zawiera prace laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Pani poseł już ponad 3 tysiące uczestników brało udział w tym konkursie. Jaki był w tym roku poziom?
W konkursie wzięło udział nawet więcej niż 3 tysiące, bo 3418 uczniów z województwa śląskiego pochyliło się nad kwestią prawdy i kłamstwa o Katyniu. Poziom od lat, panie redaktorze, jest bardzo wysoki. Do konkursu zgłaszają się pasjonaci historii, literatury. Potrzeba umiejętności, jeśli chodzi o demaskowanie kłamstwa, dokumentowanie historii i opisywanie. Te umiejętności muszą być na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszę, że konkurs cieszy się od 15 lat niesłabnącym zainteresowaniem, i z tego co wiem, jak mówi Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, jest to konkurs, który ma największy zasięg.
Pani poseł, oprócz prac historycznych i literackich w tym roku była też zupełnie nowa kategoria.
Tak, rozszerzyłam koncepcję konkursu o zaprojektowanie okładki. Do konkursu zgłoszono bardzo interesujące projekty. W tym roku okładka zwycięska, to okładka uczennicy z Częstochowy Oliwii Wojciechowskiej, która nawiązuje do twórczości Beksińskiego, a więc taka bardzo mocna okładka. Serdecznie zapraszam dzisiaj do Bastionu św. Barbary, do Kaplicy Świętej Golgoty Wschodu na Jasną Górę, o 10:00 Zaduszki Katyńskie, będzie można otrzymać bezpłatnie pamiątkową publikację właśnie z tą piękną okładką i wybitnymi pracami laureatów i finalistów piętnastej edycji konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.
Pani poseł, znamy już zwyciężczynię kategorii plastycznej, a kto w kategoriach prac historycznych i literackich? Zdradzi nam pani czy to dopiero po 10:00?
Panie redaktorze, konkurs został rozstrzygnięty w ubiegłym roku szkolnym. On był rozstrzygany w kwietniu a teraz mamy wydarzenie związane z promocją publikacji zawierającej najlepsze prace, a więc promocja tej książki. Pierwsze miejsce zajęła Dorota Nowak ze szkoły ze Starej Wsi z powiatu bielskiego, która napisała „Różaniec z Katynia drogą do prawdy”. To jest przepiękna praca. Dorota opisuje historię Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety która została zamordowana właśnie w Katyniu, przez pryzmat różańca, który jej towarzyszył, który sama wykonała. Opisuje Golgotę Katyńską. Drugie miejsce to: Wiktora Kanclerz z Częstochowy, trzecie miejsce Ksawery Oleksiak z Lgoty Wielkiej. Są również laureaci w kategorii szkół ponadpodstawowych, to: Radosław Żenčuch, drugie miejsce Szymon Soból i trzecie Igor Równiak. Zapewniam państwa, że prace są wyjątkowe i wybitne. Będzie można śledzić uroczystość również na moich mediach społecznościowych. Chciałabym też podkreślić, że konkurs który organizuję od 15 lat jest szansą dla młodych ludzi na debiut literacki. Najlepsze prace corocznie wydaję w pamiątkowej publikacji, która towarzyszy Zaduszkom Katyńskim. Będzie też koncert przygotowany przez młodzież pt.: „Historia mówi przez pokolenia”. Zapewniam państwa, że to będzie najwyższy poziom artystyczny. Cieszę się, że całe to wydarzenie tworzy młodzież, od początku do końca.
A ta publikacja trafi potem do bibliotek w całej Polsce i będzie można z niej korzystać?
Tak. Ta publikacja trafi do bibliotek szkolnych, do tych szkół które brały udział w konkursie, trafi również do najważniejszych bibliotek w Polsce, czyli do Biblioteki Narodowej, do Biblioteki Jagiellońskiej, i u nas w województwie śląskim, czyli do Biblioteki Śląskiej. Serdecznie zapraszam również do śledzenia tych prac, czytania tych prac. Już są zamieszczone na mojej stronie internetowej w zakładce Konkursy.
A ja przypomnę, że patronat naukowy nad konkursem sprawuje IPN, a my jesteśmy patronem medialnym.
I za ten patronat, i za tę misyjność Polskiemu Radiu Katowice bardzo serdecznie dziękuję. To również dzięki państwu przez 15 lat ten konkurs mógł trwać, a przede wszystkim rozwinął się. Rozwinął się tak bardzo, że mam poczucie panie redaktorze, że to jest dzieło kompletne, 3418 uczniów pochyliło się nad kwestią prawdy i kłamstwa o Katyniu. Proszę zwrócić uwagę, że czasy się zmieniają, ale nie zmienia się istota brutalności rosyjskiego imperializmu, kiedy patrzymy na to do czego dochodzi na Ukrainie. Dziś musimy wiedzieć, że to nie jest jakieś puste określenie, że „historia nauczycielką życia”, ta historia dzieje się na naszych oczach. Bardzo dobrze, że ten konkurs się tak pięknie rozwija przez te 15 lat. Mając poczucie, że to dzieło stało się kompletne, jeśli chodzi o moje zaangażowanie w jego organizację, postanowiłam że należy przekazać to dzieło Instytutowi Pamięci Narodowej, aby on uczynił z tego konkursu, konkurs ogólnokrajowy.
Czyli szesnasta edycja konkursu będzie już edycją ogólnopolską?
Tak, mam nadzieję, że tak się stanie. To będziemy dzisiaj ogłaszać.
Jadwiga Wiśniewska europosłanka, organizatorka Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” była o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję pani bardzo.
Dziękuję bardzo. Życzę państwu pięknego dnia.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.