Polskie Radio Katowice świętuje swoje urodziny.
4 grudnia o 10:24 minie 97 lat od chwili, gdy w kowadło uderzył młotek, rozpoczynając długą historię rozgłośni. Transmitowano wówczas mszę świętą z kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Jakie dziś jest największe w Polsce radio regionalne i czym wyróżnia się spośród innych rozgłośni? Jaka jest sytuacja regionalnych ośrodków Polskiego Radia. Niedługo minie rok od postawienia ich w stan likwidacji? Rozgłośnie pracują jednak normalnie.
Redaktor naczelna Radia Katowice: Stabilne finansowanie to podstawa
Radio Katowice jest częścią historii regionu, uczestniczymy w jej tworzeniu - mówiła o poranku w dniu 97 urodzin rozgłośni jej redaktor naczelna Ewelina Kosałka-Passia. Podkreślała, że ważną częścią dziejów radia jest także górnictwo. „Kawałek radiowego serca to jest kawałek węgla. To wszystko zaczęło się od uderzenia młotka w hutnicze kowadło i mszy barbórkowej, więc ta tradycja górnicza związana z regionem jest na antenie kultywowana” – zaznaczyła Ewelina Kosałka-Passia.
Radio Katowice jest największą rozgłośnią regionalną w Polsce, nie tylko informuje, ale także edukuje. "Oferta programowa jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie" - przekonywała redaktor naczelna rozgłośni. „Zaczynając od tych najmłodszych słuchaczy – niedzielne poranki dla nich – jest ‘Zwierzyniec’, mamy ‘Eko-ranek’, mamy blok młodzieżowy” – wymieniała Ewelina Kosałka-Passia. Dodała, że „mamy bardzo ciekawą i mądrą publicystykę na każdy temat” i „reportaże, nagradzani autorzy też są z Radia Katowice i myślę, że tych nagród za chwilę nam przybędzie”. Radio Katowice może się też pochwalić najstarszą audycją sportową w Polsce "Z mikrofonem po boiskach".
Przyszłość radia w dobie likwidacji
Przyszłość Polskiego Radia Katowice będzie dobra i stabilna - ocenia redaktor naczelna rozgłośni. Trwają pracę nad ustawą medialną, która ma zbudować nowy ład medialny w Polsce. Zdaniem Eweliny Kosałki-Passi, na biurku prezydenta akt prawny może się pojawić najpóźniej we wrześniu przyszłego roku.
"Radio Katowice ma 97 lat i nie przez jeden sztorm przeszło suchą stopą" - mówiła w rozmowie z Łukaszem Łaskawcem. „Stabilne finansowanie to podstawa, bo kiedy będą pieniądze, to trochę tak jak z domowym budżetem – jeżeli wiesz, ile masz pieniędzy, to możesz gospodarować całym swoim domowym budżetem” – wyjaśniła Ewelina Kosałka-Passia. „Propozycja zmiany, żeby to było stabilne finansowanie, wiadome wcześniej, to jest podstawa i mam nadzieję, że to zostanie wprowadzone, bo wiemy, że kwestia abonamentu powoduje pewne perturbacje” – podsumowała.
Z redaktor naczelną Eweliną Kosałką-Passią rozmawia Łukasz Łaskawiec.
Gościem Radia Katowice w środowy poranek jest Redaktor Naczelna Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia. Dzień dobry. Cześć.
Dzień dobry. Cześć, możemy powiedzieć, że cześć.
Tak, mówimy sobie po imieniu.
W rodzinnej atmosferze.
Rodzinna atmosfera. Ewelina, dziś nasza rozgłośnia świętuje 97. urodziny. Jej historia rozpoczęła się od uderzenia młotkiem w hutnicze kowadło i transmisją mszy świętej z kościoła św. Piotra i Pawła. Niemal stuletnia historia rozgłośni jest fascynująca, ale także burzliwa. Radio zamilkło trzykrotnie. Kiedy opowiadasz historię rozgłośni napotkanym ludziom, co wywołuje w tobie największe emocje?
Oj, wywołuje chyba wszystko, bo jak sobie pomyślę, że nasze radio ma 97 lat, czyli zostało nam 3 do 100, to drodzy państwo nie jest dużo takich firm w Polsce, które mogą poszczycić się nieprzerwaną działalnością. To jest marka, instytucja i ta nasza historia burzliwa, na przykład historia wybuchu II wojny światowej, to zawsze przychodzi mi do głowy, dramatyczne sytuacje tutaj, kiedy ewakuowali się dziennikarze, czy wprowadzenie stanu wojennego, te historie, jak to tutaj wszystko wyglądało 13 grudnia. Przez to że radio ma 97 lat, no to my jesteśmy częścią historii naszego regionu. My uczestniczymy w jej tworzeniu, więc wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z województwem śląskim, to są też najważniejsze wydarzenia w historii radia.
Ale też górnictwo jest ważną częścią historii Radia Katowice. Dziś Barbórka, w urodziny Radia Katowice rano w radiu zabrzmiała Orkiestra Górnicza Polskiej Grupy Górniczej.
Tych akcentów górniczych u nas jest całkiem sporo. Ci z państwa, którzy byli na naszym Dniu Otwartym w minioną niedzielę -a było to 1200 osób, więc rekord frekwencji absolutny- widzieli tą bryłę węgla, która stoi u nas na pierwszym piętrze. To jest taki symbol, bo historia Radia Katowice też jest związana z górnictwem. Ja mogę powiedzieć, że kawałek radiowego serca, to jest kawałek węgla, no bo jakby to wszystko zaczęło się od tych uderzeń młotka w hutnicze kowadło, od mszy barbórkowej, więc ta tradycja górnicza związana z tym regionem jest u nas także na antenie kultywowana.
Mówiłaś już o Dniu Otwartym, który był w niedzielę w Radiu Katowice. Odwiedziło nas 1200 osób, to daje chyba mnóstwo energii do działania na kolejne miesiące i lata?
Ja myślę, że na długie lata. Tak, ten jeden dzień w roku, kiedy otwieramy drzwi dla naszych słuchaczy, to jest wielkie święto, bo to jest okazja żebyśmy my mogli naszych słuchaczy zobaczyć. Bo my nadajemy 24 godziny na dobę, w wigilie, święta, sylwestry, nowe roki, ale my nigdy naszych słuchaczy nie widzimy i to jest ten moment kiedy my możemy państwa zobaczyć, zrobić sobie zdjęcie, porozmawiać nie na antenie…
…poza anteną.
Właśnie, poza anteną i przekonać się kim państwo są. To jest naprawdę dla nas wyjątkowy dzień i rzeczywiście poziom naładowania akumulatorów wynosi 2000, jak nie więcej. Wystarczy nam na długie miesiące i lata, no i do następnego Dnia Otwartego.
Urodziny radia to nie tylko święto nasze, ale także naszych słuchaczy. Wieczorem kolejna odsłona tego świętowania, bo w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda koncert Marcina Wyrostka.
Marcin Wyrostek, który także związany jest z Radiem Katowice, bo ja tylko przypomnę, że pierwsza płyta Marcina, która otworzyła mu drogę do gwiazd, była właśnie nagrywana w naszym Studiu Koncertowym, dlatego to się wszystko łączy. Koncert, na który zapraszamy oczywiście nas, bo to jest też koncert dla nas, dla pracowników i współpracowników Radia Katowice, dla przyjaciół rozgłośni i dla słuchaczy, którzy -mogę powiedzieć- w zaciętej batalii walczyli u nas na antenie o wejściówki na ten koncert, i wieczorem wszyscy się spotkamy o godzinie 18:00.
To też będzie okazja do rozmów i właśnie do spotkania ze słuchaczami. Dziś -bo zmieniamy nieco temat- jesteśmy największą rozgłośnią regionalną w Polsce. Słuchają nas mieszkańcy nie tylko województwa śląskiego. Dźwiękowy towarzysz życia, bo chyba tak można powiedzieć o radiu, odgrywa dla tych ludzi wyjątkową rolę. Nie tylko informuje, ale też edukuje, i to pokazują programy na naszej antenie.
O, dużo u nas tych programów. Ja mogę powiedzieć, że oferta programowa Radia Katowice jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo mamy, zaczynając od tych najmłodszych słuchaczy, niedzielne poranki dla nich, bo jest i „Zwierzyniec”, mamy „Ekoranek”, mamy blok młodzieżowy, mamy bardzo ciekawą i mądrą publicystykę na każdy temat u nas na antenie, oczywiście reportaże, nagradzani autorzy też są z Radia Katowice. Myślę, że tych nagród za chwilę nam przybędzie.
Są nominacje, więc nagrody tuż, tuż.
Tak, trzymamy mocno kciuki. Audycje poradnicze, sportowe -bo to musimy powiedzieć- przecież mamy najstarszą audycję sportową w Polsce „Z mikrofonem po boiskach”, czyli soboty i niedziele z redakcją sportową. Ja bym tak mogła wymieniać i wymieniać tych pozycji. Myślę, że państwo mają swoje ulubione punkty naszego programu i to się odzwierciedla w słuchalności, bo możemy się pochwalić, że naprawdę nasza słuchalność jest bardzo dobra. Cieszymy się, dziękujemy i trzymamy kciuki żeby była coraz wyższa.
Porozmawiajmy sobie teraz o przyszłości Polskiego Radia. Rozgłośnie Polskiego Radia w całym kraju od niemal roku są w stanie likwidacji. Siedzimy jednak w studiu, rozmawiamy, słuchacze dostają od nas porcję wiedzy czy też informacji, radio działa, ale jaka będzie przyszłość Radia Katowice i od kogo to tak naprawdę zależy?
Przyszłość myślę, że będzie dobra i stabilna. Trwają prace nad nową nową ustawą medialną, która tak naprawdę zbuduje nowy ład medialny w Polsce. Myślę, że ta ustawa na biurku nowego prezydenta będzie najpóźniej we wrześniu przyszłego roku i wtedy też trochę się zmieni, ale wszystko się ustabilizuje. Radio Katowice gra od 97 lat. Myślę, że będzie grało do końca świata i jeden dzień dłużej, więc nawet jeżeli ten rok pokazał jakieś zawirowania, no to radio pokazuje swoim istnieniem, że przez niejednen sztorm przeszło suchą stopą.
Ta ustawa medialna ma zapewnić między innymi stabilne finansowanie, co jest bardzo ważne w przypadku rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, ale to tylko jeden z elementów tej ustawy. Na czym nam, jako pracownikom, i też radiom regionalnym zależy najbardziej w tej ustawie?
Myślę, że na tym, co powiedziałeś, czyli stabilne finansowanie, to podstawa, bo kiedy będą pieniądze, to trochę tak, jak z domowym budżetem, jeżeli wiesz ile masz pieniędzy, to możesz gospodarować całym domowym budżetem, więc propozycja zmiany żeby to było stabilne finansowanie, wiadome jakby wcześniej, to myślę, że to jest podstawa i mam nadzieję, że to zostanie wprowadzone, bo wiemy, że kwestia abonamentu powoduje pewne perturbacje, więc liczę na to, że ta ustawa to wszystko wprowadzi.
Na koniec jeszcze jedna kwestia, odniosę się do tego o czym powiedział dzisiaj jeden ze słuchaczy, ma nadzieję, że sztuczna inteligencja nigdy nas nie zastąpi. Jesteśmy tego pewni?
Oczywiście, że tak. Drodzy państwo radio i ludzie radia, to jest serce tego wszystkiego. Sztucznej inteligencji nie należy się bać, bo to jest narzędzie które może pomóc w pewnych kwestiach, złóżmy że przy programowaniu muzyki czy innych audycji radiowych, ale te emocje które państwu przekazujemy, uśmiech, towarzyszenie – myślę, że państwo doskonale wiedzą, jak słuchają nas, także w jakim my jesteśmy nastroju i państwo czujecie tę energię, która płynie z głośników, a tego sztuczna inteligencja nie zrobi.
Dziś Barbórka, ale też święto nasze, Radia Katowice i naszych słuchaczy. Czego życzymy nam wszystkim? Górnikom i słuchaczom, i pracownikom?
Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, pieniędzy, pasji każdego dnia, żebyśmy tworzyli takie radio, jakie tworzymy, bo ono z każdym dniem jest coraz lepsze – to dla nas radiowców, no i żebyśmy spoglądali w przyszłość z nadzieją, bo będzie dobrze.
Dziękujemy, że są państwo z nami a moim gościem była Redaktor Naczelna Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia. Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.