500-lecie powstania kościoła. Uroczyste obchody.
W Starej Wsi koło Bielska-Białej rozpoczynają się dwudniowe obchody 500-lecia powstania tutejszego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.
czytajW Starej Wsi koło Bielska-Białej rozpoczynają się dwudniowe obchody 500-lecia powstania tutejszego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.
czytajZajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
czytajDotyczyły one centralnej części obiektu, która wyłączona była z ruchu turystycznego.
czytajWojciech Pacula przybliży w reporterskiej relacji miejsce szczególne. Będzie to jedna z największych w regionie nekropolia. Odwiedziny takiego miejsca -niekoniecznie w kontekście Święta Zmarłych... to - jak się przekonamy - wielce pouczająca wycieczka. Naszymi przewodnikami są: Michał Gożdzik -znawca tematu nekropolii oraz lider grupy turystycznych "szwendaczy" Paweł Graja.
czytajKamienicę, o której dzisiaj opowiadamy, zobaczyć można z jednego z głównych cieszyńskich deptaków. Mijają ją rzesze mieszkańców i turystów zmierzające do rynku. Wejście do tej kamienicy znajduje się jednak z małego placu przy kościele, placu Świętego Krzyża. I to właśnie kiedy wejdziemy do budynku znajdziemy prawdziwy skarb. Co to jest?
czytajW gmachu sejmu śląskiego w Katowicach odtworzono dzieła utracone w czasie II wojny światowej. W obecnym urzędzie wojewódzkim odsłonięto dziś cztery zrekonstruowane płaskorzeźby Jana Raszki przedstawiające Śląsk, zamieszkujących go ludzi i ich postawę.
czytajZabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich górach udostępnione zostaną za darmo. Do dyspozycji mieszkańców województwa śląskiego jest 4500 biletów.
czytajRadni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę w sprawie poparcia współpracy Województwa Śląskiego z Miastem Bytom w celu przejęcia Elektrociepłowni Szombierki.
czytajMiasto Bytom i województwo śląskie chcą przejąć elektrociepłownię Szombierki.
czytajRozpoczynamy dziś kolejny tydzień z "Latem Tajemnic" Radia Katowice. Do soboty będziemy odkrywali Cieszyn - ale nie ten znany chociażby z rewersu banknotu 20-złotowego czy ze zdjęć robionych często na Moście Przyjaźni na polsko-czeskiej granicy.
czytajOd dziś w Częstochowie działa nowy pawilon muzealny. Powstał w ramach rewitalizacji Starego Rynku i oglądać w nim można efekty odkryć archeologicznych prowadzonych w Częstochowie na przestrzeni ostatnich lat.
czytajSpoglądamy teraz kawałek za południową granicę. W nieistniejącym już mieście na Zaolziu, Starej Karwinie, która została zniszczona na skutek rabunkowej eksploatacji węgla, grupa wolontariuszy od kilku lat ratuje od zapomnienia Stary Cmentarz Ewangelicki.
czytajCzęstochowski samorząd współpracuje z miastami na Białorusi, Łotwie, Litwie czy Ukrainie. W ten sposób kultywuje pamięć o Kresach i historii, dbając jednocześnie o działania na gruncie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym.
czytajOd wtorku znów można zwiedzać Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.
czytajTarnogórski samorząd kupi parking przy Zabytkowej Kopalni Srebra od Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
czytajNa poniedziałek zaplanowano publikację listu otwartego w sprawie ochrony Elektrociepłowni Szombierki.
czytajW Radiu Katowice przenosimy się teraz do Włodowic niedaleko Zawiercia, to tam znajdują się ruiny historycznego pałacu. Pałacu, który od lat niszczeje, ale też wzbudza zainteresowanie wśród turystów.
czytajCementownia w Będzinie - Grodźcu, w ostatnim czasie, została wpisana na wojewódzką listę zabytków. Choć jej widok robi wrażenie to jednak jednocześnie napawa smutkiem.
czytajPowiat Tarnogórski przystąpił do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w roli członka wspierającego.
czytaj